• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Ćwiczenia z ... Brzozowskiego (3 opinie)

Zapraszamy w czwartek 15 kwietnia o godz. 19.00 do Świetlicy KP w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku na pierwsze spotkanie w ramach cyklu seminariów poświęconym ważnym intelektualistom oraz pozycjom książkowym w historii idei, filozofii polityki, społeczeństwa. Chcielibyśmy w gronie gości odwiedzających Świetlicę i członków klubu Krytyki Politycznej w Trójmieście wspólnie czytać i dyskutować o istotnych problemach.

Podczas tego wieczoru podczas seminarium, którego ekspertką będzie filozofka dr Anna Borowicz z Uniwersytetu Gdańskiego, pochylimy się nad książką patrona naszego Stowarzyszenia Stanisława Brzozowskiego - Głosy wśród nocy. Zapraszamy zainteresowanych myślą jednego z najbardziej rewolucyjnych polskich filozofów - wyklętego lewicowca - do udziału w otwartym i swobodnym spotkaniu, które przybliży często trudną w interpretacji twórczość tego intelektualisty.

Zalecamy wcześniejszą lekturę książki. Spotkanie rozpocznie się od krótkiego przybliżenia postaci, twórczości i myśli Stanisława Brzozowskiego.

Głosy wśród nocy to ostatnia książka Stanisława Brzozowskiego. I choć uznawana jest za jedną z najważniejszych w dorobku autora, nie była nigdy wznawiana od pierwszego wydania w 1912 roku.

Twórczość Brzozowskiego była jedną z największych intelektualnych inspiracji dla kolejnych pokoleń polskiej inteligencji zaangażowanej. O Brzozowskim pisali m.in. Andrzej Stawar (O Brzozowskim, Warszawa 1961), Czesław Miłosz (Człowiek wśród skorpionów, Paryż 1962), Andrzej Mencwel (Kształtowanie myśli krytycznej, Warszawa 1976), Andrzej Walicki (Drogi myśli, Warszawa 1977), Leszek Kołakowski, Maria Janion czy Adam Michnik, by wymienić tylko najważniejszych, w tym tych, którzy poświęcili Brzozowskiemu osobne monografie.

Stanisław Brzozowski (1878-1911) - polski filozof, pisarz, krytyk literacki i teatralny, historyk idei. Czerpiąc z twórczości Marksa, Sorela, Nietzschego, Carlyle'a, Schelley'a i kard. Newmana, głosił konieczność zaangażowania twórcy w kształtowanie życia społecznego. Będąc zwolennikiem materializmu historycznego, sprzeciwiał się jednocześnie jego deterministycznej wersji i wszelkim koncepcjom uprzedmiatawiającym człowieka. Był błyskotliwym krytykiem polskiej myśli filozoficzno-społecznej i analitykiem dzieł literackich, a zarazem obserwatorem polskiej i europejskiej codzienności. Piętnował tradycjonalizm, zaściankowość i prowincjonalny charakter głównych nurtów polskiej literatury, szczególnie zaś historycznych powieści "ku pokrzepieniu serc", której reprezentantem (i największym ideowym oponentem Brzozowskiego) był Henryk Sienkiewicz. Jego Idee, Legenda Młodej Polski, Głosy wśród nocy oraz powieści Płomienie i Sam wśród ludzi kształtowały kolejne pokolenia polskiej inteligencji zaangażowanej. Stanisław Brzozowski jest patronem środowiska "Krytyki Politycznej", którą wydaje Stowarzyszenie jego imienia.

Anna Borowicz - doktor filozofii, pracownik naukowy Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią polską.

Intelektualna biografia Brzozowskiego jest wyrastaniem z polskości takiej, jaką ją zastał. A także takiej, jaką niestety i my ją zastajemy, blisko sto lat po śmierci autora Głosów wśród nocy. Polskości prawie nieistniejącej, bezrefleksyjnej, niezdolnej do artykulacji, niezdającej najtrudniejszych historycznych testów. A jednocześnie pełnej hipokryzji, puszącej się swoją wyimaginowaną wielkością, jakiej w rzeczywistości, zdaniem Brzozowskiego, nigdy nie zaznała, skoro nawet nasze Odrodzenie, epoka największej historycznej potęgi, było tylko, jeśli wierzyć kolejnemu z jego jadowitych aforyzmów, "olbrzymią maskaradą, zapustami weneckimi w Polsce".

Cezary Michalski, Wyrastanie z Polski (ze wstępu do Głosów wśród nocy)


Następne lektury, które zamierzamy omówić w ramach ćwiczeń to:
- w maju - Judith Butler, Uwikłani w płeć (Gender Trouble).

Opinie (3)

  • serce to kaktus na dloni

    lepiej zajac sie odrzuconymi zydowskimi intelektualistami

    • 0 2

  • To jaka w koncu data,bo sa dwie podane.

    • 1 0

  • sprzedaj agore

    a kase rozdaj poczujesz ulge

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?

 

Najczęściej czytane