• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Egzamin z matematyki nie dla wszystkich?

Wioleta Stolarska
1 maja 2024, godz. 08:00 
Opinie (174)
8 maja uczniowie zmierzą się z królową nauk, czyli egzaminem maturalnym z matematyki. 8 maja uczniowie zmierzą się z królową nauk, czyli egzaminem maturalnym z matematyki.

Dyskalkulia dyskryminuje maturzystów i przekreśla szansę na dalszą edukację - przekonują eksperci. Choć to zaburzenie zdarza się bardzo rzadko, to utrudnia młodym ludziom możliwość aplikowania na studia. - W 2022 r. do matury przystąpiło 66 osób z dyskalkulią w całej Polsce. Niestety prawie dla wszystkich matematyka jest przeszkodą nie do pokonania. Osoby z dyskalkulią nie są w stanie liczyć i rozumieć matematykę na poziomie maturalnym, mimo ogromnego wysiłku. Dlatego prawie cała grupa nie zdaje matury - czytamy w petycji do ministerstwa. Czy matura z matematyki musi być obowiązkowa?



Próbna matura 2024 z matematyki. Zobacz arkusze zadań Próbna matura 2024 z matematyki. Zobacz arkusze zadań

Matura z matematyki powinna być obowiązkowa dla wszystkich uczniów?

Zaburzenia zdolności matematycznych dotyczą kilku proc. osób, są trudne do zdiagnozowania, ale mogą znacznie utrudniać życie. Dyskalkulia to zaburzenie zdolności matematycznych, które może spowodować, że osoba nim dotknięta nigdy nie nauczy się liczyć.

Dyskalkulia pourazowa powstaje w wyniku uszkodzenia płatów ciemieniowych mózgu (odpowiedzialnych za zdolności matematyczne), co dzieje się podczas niedotlenienia okołoporodowego, wypadku lub operacji czy przez spożywanie alkoholu przez matkę w okresie ciąży.

Uczniowie z dyskalkulią potrafią jeszcze w liceum liczyć na palcach, lub też rozpisują na kartce proste działania np. 13 + 15. Mimo to maturę z matematyki zdać muszą. W Polsce co piąty uczeń oblewa egzamin z matematyki.

Matura 2024. Co warto wiedzieć przed egzaminami? Matura 2024. Co warto wiedzieć przed egzaminami?

Problem dyskalkulii wśród uczniów



Dr Anna Walerzak-Więckowska - psycholog i prof. Ewa Pilarska - neurolog dzieci i młodzieży z UCK od lat angażują się w temat dyskryminacji młodzieży i młodych osób dorosłych z problemem dyskalkulii. Dzięki marcowej konferencji w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku zwróciły uwagę rzeczniczki praw dziecka Moniki Horna-Cieślak oraz posłanki na sejm Magdaleny Kołodziejczak. Czy coś jednak zmieni się w systemie edukacji?

- Jako pierwsi zwróciliśmy uwagę na problem dyskalkulii w Polsce. Młodzi ludzie z dyskalkulią rozwojową potrzebują wsparcia w drodze do egzaminu dojrzałości. Dzięki programom edukacyjno-terapeutycznym udaje się im ją zapewnić. Niestety dyskalkulia pourazowa eliminuje i dyskryminuje osoby na nią cierpiące na ścieżce do edukacji i pracy. To najwyższy czas na wsparcie dla młodzieży i podjęcie konkretnych działań przez władze - mówi Anna Walerzak-Więckowska, psycholog z Gdańska.

Rzeczniczka praw dziecka natomiast mówi o zapewnieniu warunków do zdawania egzaminów zewnętrznych na zasadzie równych szans. Zwłaszcza że wyniki egzaminu maturalnego mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość dziecka, gdyż to głównie od nich uzależnione są wyniki rekrutacji na studia.

Magdalena Kołodziejczak w marcowym wystąpieniu w Sejmie podkreśliła, że "(...) osoby z dyskalkulią nie mają zaburzeń emocjonalnych, nie mają też niższego ilorazu inteligencji. Wręcz przeciwnie, są często wybitnie uzdolnione przyrodniczo, plastycznie bądź chociażby muzycznie". (...) Nie są w stanie zdać matury z matematyki, a to powoduje ograniczenie ich dalszego rozwoju i robienia kariery zawodowej.

Studia na prywatnej uczelni. Nowe kierunki w rekrutacji 2024 Studia na prywatnej uczelni. Nowe kierunki w rekrutacji 2024

Matematyka na maturze nieobowiązkowa?



Powrotu do nieobowiązkowej matematyki na maturze chce również dr Magdalena Lewandowska, krajowa konsultantka ds. psychiatrii dzieci i młodzieży. Według niej matematyka na maturze to dla części uczniów nadmierny i niepotrzebny stres, a problemów psychicznych wśród młodzieży jest coraz więcej. Również Polskie Towarzystwo Dysleksji uważa, że niewielki procent osób dotkniętych dyskalkulią nie powinien pisać obowiązkowej matury z matematyki.


Do Ministerstwa Edukacji trafiła w tej sprawie również petycja, z prośbą o nowelizację ustawy o szkolnictwie, dająca prawo osobom z dyskalkulią wyboru innego przedmiotu na maturze niż matematyka.

8 maja uczniowie zmierzą się z królową nauk. Tak jest od 14 lat, odkąd egzamin z matematyki jest obowiązkowy dla wszystkich.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (174)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane