Czarnek: egzaminy zgodnie z planem. Wraca nauka hybrydowa w klasach 1-3

Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczyli się zdalnie.
Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczyli się zdalnie. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Od poniedziałku 26.04 wraca nauka hybrydowa w klasach 1-3 - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji i nauki jeśli utrzyma się spadek liczby zakażeń, uczniowie stopniowo będą wracać do szkół od maja. - Egzaminy: maturalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami; od 4 do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty - poinformował w środę Przemysław Czarnek.- Od najbliższego poniedziałku przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3 - poinformował Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia podczas konferencji na temat obowiązujących obostrzeń.
Czytaj też: Nauka hybrydowa w klasach 1-3 i otwarcie fryzjerów od 26 kwietnia

Od poniedziałku przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego - zerówki i inne formy wychowania przedszkolnego, po trzech tygodniach przerwy, znów działają stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha.

Ranking szkół podstawowych w TrójmieścieStopniowy powrót do szkół od maja?Minister edukacji i nauki zapowiedział, że jeśli utrzyma się spadek liczby zakażeń, uczniowie stopniowo będą wracać do szkół.

- Jeden ze scenariuszy konsultowanych z panem premierem i ministrem zdrowia jest taki, że jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, to kolejne grupy uczniów będą co tydzień wracać do szkoły. Za tydzień klasy 1-3, za dwa tygodnie, jeśli wszystko pójdzie dobrze, klasy 4-6, a od 10 maja szkoły ponadpodstawowe. Jak będzie w rzeczywistości? To zależy od sytuacji epidemicznej - powiedział Przemysław Czarnek.
Czytaj też: "Mój pojazd rzyga tęczą", czyli śpieszmy się kochać nauczycieli

Egzaminy zgodnie z zaplanowanymi terminamiSzef MEiN na konferencji prasowej przedstawił szczegóły dotyczące egzaminu maturalnego i ósmoklasisty. Zapewnił, że tegoroczne egzaminy odbędą się w ustalonych wcześniej terminach. Egzamin maturalny rozpoczyna się 4 maja - sprawdziany potrwają do 20 maja. Podobnie egzaminy ósmoklasistów mają odbyć się w zaplanowanym terminie 25-27 maja.

- Na 4 maja maturzyści powinni się przygotowywać. Nie ma żadnych przesłanek, żeby ten termin zmieniać - wskazał.
Podkreślił, że przed egzaminami nie będą przeprowadzane testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Przypomniał, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.

- Dla ósmoklasistów mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020 r. - podkreślił minister edukacji.
Dodał, że mniejsza będzie także liczba zadań otwartych.

- Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą. Na egzamin ustny zgłosiły się 842 osoby - powiedział Czarnek.

Zmiany w egzaminach w kolejnych latachCzarnek zapowiedział, że w 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany z 3 przedmiotów (nie z 4 jak zakładano wcześniej) na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.

W 2023 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 r. również z trzech przedmiotów. Egzamin z przedmiotu dodatkowego wejdzie w życie od 2024 r.

Przedstawiono też zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2022 i 2023 r.

Jak będą wyglądały egzaminy w tym roku?Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały szczegółowe wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego oraz eksternistycznych.

W wytycznych znalazły się m.in. informacje dotyczące środków ochrony osobistej, środków bezpieczeństwa związanych z organizacją przestrzeni, budynków i pomieszczeń czy dodatkowe procedury bezpieczeństwa.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Virtual Gdynia Business Week 2021
Virtual Gdynia Business Week 2021
warsztaty
sie 9-13
poniedziałek - piątek
Online
Warsztaty ''Fajny Chłopak''
Warsztaty ''Fajny Chłopak''
warsztaty
sie 6
piątek, g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
Zaraź się filozofią
Zaraź się filozofią
wykład / prezentacja, wykład
sie 14
sobota, g. 12:00
Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane