• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Czy Wikingowie mają rogi- jak żyli i co robili ludzie północy (1 opinia)

lip 28

niedziela, godz. 16:00

Gdynia,
bilety 20 zł
Słowo "Wiking" przywodzi na myśl strasznego wojownika uzbrojonego po zęby i odzianego w zwierzęce skóry. Widzimy go jak stojąc na dziobie smoczego okrętu wymachuje wielkim dwuręcznym toporem. Jego przeraźliwy krzyk wywołuje blady strach u wrogów. Gdy wreszcie jego cała sylwetka wyłania się zza mgły dostrzegamy brodate oblicze i hełm z rogami. Wiking jest bestią rabującą osady. Mordercą żądnym srebra, złota i sławy. Takie popularne wyobrażenia o wikingach od lat poruszają wyobraźnię. W rzeczywistości mają one jednak bardzo niewiele wspólnego z obrazem wikingów jaki przedstawiają źródła archeologiczne.

Słuchacze tego wykładu bezpośrednio zapoznają się z przedmiotami, które wydobyte zostały w trakcie wykopalisk w Skandynawii a także na ziemiach obecnej Polski. Zobaczą w jaki sposób żyli wikingowie, dokąd podróżowali i co po nich pozostało. Studenci dowiedzą się ponadto jaki mógł być etos ówczesnego wojownika i zrozumieją, że kobiety które towarzyszyły wikingom były równie dzielne i waleczne jak oni. Ostatecznie uzyskają oni także odpowiedź na pytanie postawione w tytule wykładu: "czy wikingowie mieli rogi?".

W trakcie wykładu uczestnicy będą mieli okazje obejrzeć ogromną ilość zrekonstruowanych przedmiotów, którymi posługiwali się ludzie w okresie wczesnego średniowiecza. Wśród nich będą miecze, noże, włócznie, tarcze, hełmy a także kolczuga oraz przeszywanica. Zobaczą również jak wykonane mogły być stroje, ozdoby oraz ceramika.

Zajęcia będą prowadzone przez: mgr Leszek Gardeła

Leszek Gardeła jest archeologiem i absolwentem Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie kończy on prace nad rozprawą doktorską w Department of Archaeology, University of Aberdeen w Szkocji. Jego główne zainteresowania dotyczą dziejów wczesnośredniowiecznych Skandynawów i Słowian, a także wierzeń pogańskich i magii. Prowadził badania wykopaliskowe i muzealne w Polsce, Norwegii, Szwecji, Danii i Islandii. Autor blisko trzydziestu publikacji naukowych i popularno-naukowych.

Uwaga! Aby uczestniczyć w warsztatach i wykładach, trzeba się wcześniej na nie zapisać na stronie internetowej uniwersytetu Unikids!

Opinie (1)

  • jak żyli co robili

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki, które od razu zdolne są do samodzielnego życia to:

 

Najczęściej czytane