• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Czy można sterować robotem za pomocą myśli?

Drugi wykład w semestrze letnim to prawdziwa przyjemność dla tych, którzy interesują się nowościami oraz innowacyjnymi technologiami. W ostatnich latach opracowano szereg metod umożliwiających porozumiewanie się ze światem zewnętrznym (np. pisanie komunikatów na ekranie komputera), a nawet sterowanie urządzeniami (np. wózkiem inwalidzkim, protezą ręki lub nogami robota) bez wykonywania żadnych dostrzegalnych na zewnątrz ruchów rękoma, nogami bądź innymi częściami ciała (np. ustami, oczyma, powiekami itp.).

Zaproponowane rozwiązania oparte są na monitorowaniu czynności elektrycznej mózgu przy użyciu elektrod umieszczonych na głowie człowieka, lub wszczepionych do jego kory mózgowej. Interpretacja odpowiednio przetworzonych sygnałów elektrycznych wytwarzanych przez mózg umożliwia odgadnięcie niektórych intencji człowieka. Choć w chwili obecnej dalecy jesteśmy jeszcze od "odczytywania" ludzkich myśli, nowa technologia znalazła już szereg niezwykle ciekawych zastosowań w medycynie, przemyśle wojskowym i przemyśle gier komputerowych. O nich właśnie będzie ta opowieść.

Zajęcia będą prowadzone przez: prof. dr hab. inż. Maciej Jan Niedźwiecki

Profesor Maciej Niedźwiecki kieruje Katedrą Systemów Automatyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Jego badania dotyczą zagadnień identyfikacji obiektów (tworzenie modeli matematycznych układów fizycznych na podstawie danych doświadczalnych), sterowania adaptacyjnego (sterowanie obiektami o nieznanych i zmieniających się w czasie właściwościach) oraz adaptacyjnego prztwarzania sygnałów. W chwili obecnej zespół profesora Niedźwieckiego zajmuje się między innymi problemem aktywnego tłumienia hałasu i drgań, tj. zwalczaniem hałasu/drgań przy użyciu specjalnie w tym celu wytworzonego "przeciwhałasu"/"przeciwdrgań.

Uwaga! Aby uczestniczyć w warsztatach i wykładach, trzeba się wcześniej na nie zapisać na stronie internetowej uniwersytetu Unikids!

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakiego pierwiastka jest najwięcej w powietrzu?

 

Najczęściej czytane