• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką-Zboś

Zapraszamy na spotkanie wokół depresji poporodowej - rozmowę z Martą Zawadzką-Zboś.

Okres ciąży, poród, połóg jest okresem dynamicznych zmian zarówno w ciele kobiety, jak i w jej funkcjonowaniu oraz samopoczuciu psychicznym. Zmiany doświadczają również mężczyźni. Normalnym stanem jest przeżywanie różnych, często sprzecznych emocji w tym okresie. Zmęczenie, niewyspanie spowodowane nowymi obowiązkami zaczyna być codziennością, ale może również stać się sygnałem, na który warto zwrócić uwagę. W którym momencie chroniczne zmęczenie, obniżony nastrój, uczucie "niebycia dobrym rodzicem", rozdrażnienie zaczynają być sygnałami, że potrzebujemy dodatkowego wsparcia?

Depresja poporodowa występuje u kobiet, ale również u mężczyzn. Jest zaburzeniem psychicznym, na które mogą zachorować młodzi rodzice. Nie ma reguły, kto może zachorować.

Porozmawiamy o czynnikach:
biologicznych, psychologicznych i psychospołecznych, które mają wpływ na rozwój choroby, a także o profilaktyce. W leczeniu depresji poporodowej ważny jest czas. Im szybciej uda nam się rozpoznać objawy, tym szybciej możemy zacząć leczenie, które jest skutecznym sposobem na powrót do zdrowia. Mamy kilka możliwości wsparcia - psychoterapia, grupy wsparcia, farmakoterapia. Zdrowie psychiczne rodziców jest ważne także w kontekście rozwoju niemowląt. Dlatego droga mamo i tato zadbajcie o siebie.

Porozmawiamy m.in.:
- o czynnikach wpływających na rozwój depresji poporodowej
- o emocjach pojawiających się po porodzie u młodych rodziców
- o objawach sygnalizujących potrzebę wsparcia
- jak zadbać o siebie
- gdzie szukać pomocy

A także o tym, jak nasi bliscy, rodzina mogą nas wspierać: nie oceniając, nie dając rad, słuchając.
Prowadząca: Marta Zawadzka-Zboś, psycholożka, psychotraumatolożka, psychoseksuolożka, współpracująca z Poradnią Zdrowia Psychicznego SENSODZIECI w Sopocie.

Pracuje z pacjentami w okresie okołoporodowym w zakresie m.in.: straty, niepłodności, poronienia, lęku w ciąży i po porodzie, trudności w odnalezieniu się w nowej codzienności, obniżonego nastroju, trudnego porodu, traumy okołoporodowej, depresji poporodowej, trudności z nawiązaniem relacji z niemowlęciem.

Współpracuje przy projekcie z PPP w Sopocie w zakresie wsparcia psychologicznego dla rodzin z Sopotu, który jest realizowany z Poradnią Zdrowia Psychicznego SENSODZIECI.
Współautorka książeczki edukacyjno-instruktażowej "Tulaśna Tula w szpitalu" dla dzieci i dorosłych.
Na spotkanie zapraszamy do Sopoteki (Kościuszki 14) 6 kwietnia o 12:00. Miejsce jest dostosowane dla osób z wózkami.

Współorganizatorem wydarzenia jest Sopocki Ośrodek Integracji Sensorycznej SENSODZIECI.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa i krzewy rosnące w lasach mają największe znaczenie dla zwierząt?

 

Najczęściej czytane