• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita

Już w najbliższą sobotę, 29 listopada w Gdyńskim Centrum Innowacji każdy, kto chciałby pozyskać lub zweryfikować wiedzę na temat nieswoistych zapaleń jelita (NZJ), będzie miał taką możliwość podczas Dnia Edukacji.

mar 30

czwartek, godz. 17:00 - 18:30

Online
Wstęp wolny
Ogólnopolska kampania społeczna Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita" pod nazwą Dni Edukacji z powodzeniem realizowana jest od kilku lat. To cykl całodziennych wykładów prowadzonych przez lekarzy gastroenterologów oraz specjalistów z innych dziedzin skierowany do osób zmagających się z nieswoistymi zapaleniami jelit, ich rodzin oraz całej społeczności. Hasło tegorocznych Dni Edukacji brzmi: Dostępność leczenia biologicznego w chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Kluczową kwestią podejmowaną w trakcie trwania tej odsłony kampanii będzie dostępność leczenia biologicznego zarówno u dorosłych jak i u małych pacjentów.

Dni Edukacji 2014

Podczas obecnej, siódmej już edycji programu do końca 2014 roku zaplanowane są spotkania w kilku miejscach: Szczecinie, Katowicach, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie i Bydgoszczy. Na każdym takim jednodniowym wydarzeniu eksperci poprowadzą wykłady, oddzielone panelami dyskusyjnymi. Wszyscy uczestnicy otrzymają nieodpłatnie poradnik i ulotki informacyjne o nieswoistych zapaleniach jelita oraz dostępne numery Kwartalnika "J-elita".

Tradycyjnie dokładamy wszelkich starań, aby w jak największym stopniu zaspokoić edukacyjne oczekiwania chorych i ich bliskich. Towarzystwo "J-elita" odnotowuje rosnące zapotrzebowanie na organizację tego rodzaju szkoleń. Z roku na rok przybywa uczestników, a chorzy zgłaszają do Towarzystwa prośby o organizację kolejnych spotkań w innych regionach kraju. Na spotkania zapraszamy specjalistów najwyższej klasy, umożliwiając również bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem, możliwość zadawania pytań - zaprasza Agnieszka Gołębiewska, prezes Zarządu Głównego "J-elity".

Czym są nieswoiste zapalne choroby jelit?

Nieswoiste Zapalenia Jelita (NZJ) to grupa przewlekłych, zapalnych i postępujących chorób autoimmunizacyjnych przewodu pokarmowego. Do najczęściej występujących zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wspólne dla obu schorzeń symptomy to m.in. biegunka, krwawienie z odbytu, skurcze i bóle brzucha, gorączka, anemia i zmęczenie. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów są bardzo częste (do nawet 20 razy dziennie) i pilne potrzeby wypróżnienia. Niestety na NZJ najczęściej zapadają osoby w pełni aktywności zawodowej, między 20 a 40 rokiem życia, które często muszą się liczyć także z powikłaniami ze strony innych narządów (np. stawów,).

Choroba Leśniowskiego-Crohna, na którą w Polsce cierpi ok. 10-15 tys. osób, występuje najczęściej w końcowym odcinku jelita cienkiego (jelito kręte) oraz w początkowym jelita grubego (okrężnica). Choroba może jednak zająć każdy odcinek układu pokarmowego. Natomiast wrzodziejące zapalenie jelita grubego, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje błonę śluzową wyściełającą okrężnicę i odbytnicę. Zmaga się z nim ok. 35-40 tys. chorych w naszym kraju.

Integrujemy chorych


Wstydliwy i uciążliwy przebieg chorób z grupy NZJ, utrudnia codzienne funkcjonowanie, bądź wręcz uniemożliwia realizację planów zawodowych czy życiowych pasji. Chorzy często czują się wyobcowani i osamotnieni. Dlatego niezwykle ważna jest integracja tego środowiska oraz zrobienie wszystkiego, co jest tylko możliwe, aby zapewnić osobom zmagającym się z NZJ normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Duże znaczenie w zatrzymaniu postępów choroby, ustąpieniu objawów oraz zapobieganiu ich nawrotom ma leczenie biologiczne, które jest skuteczne u wielu chorych opornych na inne terapie. Wspomaga ono proces gojenia błony śluzowej i może stanowić bardzo ważną alternatywę dla operacji chirurgicznych. Jest także szansą na uniknięcie niebezpiecznych powikłań.


ZAPAMIĘTAJ! W Gdyni na Dzień Edukacji zapraszamy do Gdyńskiego Centrum Innowacji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (sala morska) mieszczącego się przy Alei Zwycięstwa 96/98. Startujemy o godz. 10:00!

Szczegółowe informacje na temat spotkań są na bieżąco publikowane na stronie internetowej Towarzystwa: j-elita.org.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/TowarzystwoJelita

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?