• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Europejski Uniwersytet Krytyczny: Czy Komunizm zbawi świat (4 opinie)

Krytyka Polityczna Trójmiasto zaprasza w piątek 4 maja na spotkanie z chorwackim filozofem Borisem Budenem.

lip 3

środa, godz. 12:00

Trójmiasto, Online
Wstęp wolny
lip 28

niedziela, godz. 16:00

Gdynia,
bilety 20 zł
godz. 15.00, historyczna Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej - przejazd trasą Subiektywnej Linii Autobusowej z Borisem Budenem;

godz. 16.30, Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145B - debata "Czy postkomunizm zbawi świat?". Rozmowę z Borisem Budenem prowadzi Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna). Spotkanie w ramach Europejskiego Uniwersytetu Krytycznego organizowane we współpracy z Instytutem Sztuki Wyspa i Europejskim Centrum Solidarnosci.

Dwadzieścia lat po upadku komunizmu tęsknota za przeszłością zastępuje nam wiarę w przyszłość, kulturowa tożsamość wypiera historyczną pamięć, a społeczeństwo - przestaje istnieć. Manipulujemy historią, z której nic nie rozumiemy, i wierzymy, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Kościół staje się przedsiębiorstwem, rockowi anarchiści - religijnymi fanatykami, a bohaterscy dysydenci zblazowanymi cynikami. Czy demokratyczny potencjał rewolucji roku 1989 został zmarnowany? Czy o to chodziło zrewoltowanym narodom Europy Wschodniej - o nadrobienie zaległości wobec Zachodu i prawo pobierania u niego nauk?

Czym jest postkomunizm? Przedsionkiem kapitalizmu i demokracji dla dawnych ofiar sowietyzmu? A może kondycją całego świata, który po upadku bloku wschodniego zapomniał nie tylko, czym był komunizm, ale także solidarność, konflikt społeczny, klasa i społeczeństwo?

Nigdy nie należy się wstydzić swej walki o wolność. Dotyczy to wszystkich, którzy przed dwudziestu laty obalili Mur, ale jeszcze bardziej tych, którzy stoją dziś przed nowymi murami.
Boris Buden

Boris Buden (1958) - urodzony w Zagrzebiu filozof, kulturoznawca i publicysta, tłumacz pism Zygmunta Freuda, w latach 90. działacz pokojowy w byłej Jugosławii. Autor dwóch tomów esejów pt. "Barikade" ("Barykady", Zagrzeb 1996), a także książki "Der Schacht von Babel. Ist Kultur übersetzbar?" ("Tunel Babel. Czy kultura jest przetłumaczalna?", Berlin 2004). Obecnie mieszka w Berlinie.

Igor Stokfiszewski (1979) - krytyk literacki, dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2001-2006 redaktor działu literackiego magazynu "Ha!art". Współpracuje przy międzynarodowych literackich programach stypendialnych z Willą Decjusza w Krakowie. Był współkuratorem REDakcji KP w Warszawie przy ul. Chmielnej. Współpracuje z Teatrem Nowym w Warszawie, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie i Berlin Biennale.

Opinie (4)

  • Tytuł artykułu (1)

    Niewątpliwie pytanie wynikające z zapowiedzi spotkania dotyczy POSTKOMUNIZMU a nie komunizmu.

    • 3 1

    • a jaka to różnica? salon czerwony czy różowy?

      • 0 2

  • propagowanie komunizmu na państwowe pieniążki, wszystkie

    komuchy mają jedną wspólną ceche, są leniwymi pasożytami żyjącymi za cudze pieniądze i swoją ideologią próbują to zalegalizować. Mam nadzieje że skończą tak jak ich idole.

    • 4 4

  • POST-komunizm, nie komunizm

    Redakcja Trojmiasto.pl nie potrafi nawet przekleić otrzymanego tekstu...

    I nie, nie chodzi o to (to dla komentujących, którym trzeba pewne rzeczy kawa na ławę wyłożyć), że "post-komunizm" to jak postkomunistyczne SLD i że spotkanie ma na celu propagowanie jakiejś "złagodzonej wersji komunizmu", tylko o dyskusję nad "post-komunizmem" jako rzeczywistością Europy Środkowej "po komunizmie" (jako okres historyczny).

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie włókna pochodzenia naturalnego stosuje się w przemyśle?

 

Najczęściej czytane