• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańszczanka na liście 100 najbardziej inspirujących kobiet świata

Aleksandra Nietopiel
23 listopada 2023, godz. 14:30 
Opinie (20)
Iza nagrywa przyrodę, używając specjalnego sprzętu. Jej pasja zaczęła się mniej więcej, kiedy miała 12 lat, i trwa do dzisiaj.
Iza nagrywa przyrodę, używając specjalnego sprzętu. Jej pasja zaczęła się mniej więcej, kiedy miała 12 lat, i trwa do dzisiaj.

Pracuje na uczelni, nagrywa dźwięki przyrody, ze słuchu potrafi rozpoznać każdy gatunek ptaka i właśnie znalazła się na liście najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet świata. Taką listę co roku ogłasza brytyjski nadawca medialny BBC. Iza Dłużyk pochodzi z Gdańska, tutaj mieszka i pracuje. Od urodzenia jest osobą niewidomą, ale nie przeszkadza jej to w rozwijaniu swoich pasji, co zresztą z sukcesem czyni.Czy interesujesz się wyróżnionymi osobami w dorocznych plebiscytach?

Izabela Dłużyk, na co dzień pracująca w Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego, co jakiś czas pojawia się w medialnej przestrzeni dzięki swojej oryginalnej pasji, jaką jest field recording, czyli terenowe nagrywanie dźwięków, a także dzięki sukcesom, jakie na tym polu odnosi. Spełniła już swoje marzenie o podróży do Amazonii, gdzie nagrywała papugi żyjące w glinianych klifach, wydała dźwiękowy album przyrodniczy, a w maju oprowadzała reporterkę BBC po Puszczy Białowieskiej. Teraz znalazła się na liście najbardziej inspirujących kobiet świata.

BBC nagrało dokument o gdańszczance BBC nagrało dokument o gdańszczance

Społeczniczki, prawniczki, sportsmenki, feministkiNa liście najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet świata co roku znajdują się panie różnych narodowości i profesji, kobiety w różnym wieku i prezentujące odmienne nurty widzenia i naprawiania świata.

Na przestrzeni lat wyróżniono między innymi prawniczkę i byłą pierwszą damę USA Michelle Obamę, prawniczkę specjalizującą się w prawach człowieka Amal Clooney, zdobywczynię złotej piłki piłkarkę Aitanę Bonmatí, ekspertkę od Sztucznej Inteligencji Timnit Gebru czy feministkę Glorię Steinem.

W tym roku do panteonu wyróżnionych kobiet dołączyła także Polka, gdańszczanka Izabela Dłużyk.

Izabela Dłużyk zajmuje się nagrywaniem dźwięków przyrody. Służy jej do tego profesjonalny sprzęt, a także doskonały słuch i cierpliwość. Wspierają ją tez najbliżsi - głównie mama i ciocia. Izabela Dłużyk zajmuje się nagrywaniem dźwięków przyrody. Służy jej do tego profesjonalny sprzęt, a także doskonały słuch i cierpliwość. Wspierają ją tez najbliżsi - głównie mama i ciocia.

Sound recordist - terenowa rejestratorka dźwiękuPunktem wyjścia do przedstawienia sylwetki Izy przez BBC było nawiązanie do jej tegorocznej wyprawy z ekipą brytyjskich dziennikarzy do Białowieży, jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych lasów w Europie, w Polsce.

- Rejestratorka terenowa jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, ale także dlatego, że jest niewidoma od urodzenia. Odkąd w wieku 12 lat dostała od rodziny magnetofon, Dłużyk wykształciła w sobie szczególną wrażliwość na śpiew ptaków. Dzięki temu potrafi identyfikować gatunki jedynie na podstawie dźwięku. Wierzy, że to przywilej dzielić się "całym dobrem, pięknem i pocieszeniem", jakie mają do zaoferowania dźwięki natury, "niezależnie od różnic, jakie możemy między sobą dostrzec" - czytamy na stronie BBC.

"Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia"- Cieszę się, że moja praca została doceniona, że to, co robię, zostało uznane za coś inspirującego. A to jest w tym wszystkich chyba najważniejsze - mówi Iza. - Cieszę się też, bo dzięki temu będę mogła zrobić więcej rzeczy - dodaje.
Izabela Dłużyk dwa tygodnie temu obroniła pracę doktorską poświęconą głosom ptaków w literaturze dziecięcej. Ma 34 lata, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie studiowała filologię angielską i rosyjską. Niedawno ukończyła też pracę nad dźwiękowym albumem z podróży do Peru.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Cztery konwenty w jednym klasztorze.

wykład, spotkanie

Targi Edu Offshore Wind

targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie nietypowe rośliny można znaleźć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane