• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyńscy uczniowie wzięli udział w projekcie Erasmus+. Odkryj świat drzewa!

21 lutego 2024, godz. 09:00 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w ZSJ im. św. Stanisława Kostki w Gdyni wzięli udział w międzynarodowym projekcie Discover the world of a tree, który pozwolił nie tylko zrealizować bogaty program warsztatów i zajęć, lecz także umożliwił wyjazdy do Grecji i na Litwę.Cudowność i ważność drzew - nie tylko polskich, ale i zagranicznych - mieli okazję poznawać uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej w ZSJ im. św. Stanisława Kostki w Gdyni dzięki udziałowi w międzynarodowym projekcie Discover the world of a tree. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest szkoła w Litwie, partnerami zaś są placówki z Grecji, Łotwy i Polski - w tym nasza jezuicka podstawówka. Uczestnikami projektu są uczniowie między siódmym a dziesiątym rokiem życia wraz ze swoimi nauczycielami.

Pielęgnacja relacji z przyrodąLeśny projekt rozpoczęliśmy w pięknym czasie budzenia się natury do życia, czyli wiosną w 2022 r. Od tamtej chwili jeszcze pieczołowicie pielęgnujemy naszą relację z przyrodą, poznajemy ciekawostki dotyczące życia drzew, uczymy się je szanować i wspierać, bo przecież między innymi dzięki nim możemy oddychać. Udział w projekcie Discover the world of a tree przynosi dzieciom wiele korzyści - pozwala poznawać przyrodę, rozwijać kompetencje kluczowe, myślenie krytyczne. W jaki sposób? W projekcie stawiamy na zróżnicowane działania edukacyjne oparte na działalności praktycznej uczniów, jak m.in.:

  • gry,
  • kreatywne prace,
  • poszukiwanie faktów,
  • badania,
  • zgłębianie aspektów kulturowych.


- Zadania te wykonujemy zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i dodatkowych, a także w świetlicy lub w domu. Najciekawsze zamieszczamy na stronie projektu, dzięki czemu możemy wymieniać się pomysłami z innymi szkołami tworzącymi naszą międzynarodową społeczność Discover the world of a tree. Chcemy, by efekty naszej pracy były dostępne dla szerszego grona szkół związanych z edukacją, także dla uczniów i nauczycieli spoza projektu, tak by mogli czerpać inspirację z naszych działań, dlatego udostępniamy naszą stronę internetową jako źródło kreatywnych materiałów pomagających poznać świat drzew w niebanalny sposób - zaznacza Paweł Wójcik, wicedyrektor ds. pedagogicznych.

Międzynarodowe warsztaty- Projekt Discover the world of a tree angażuje nas w działania w naszej gdyńskiej szkole, pozwala na wirtualny kontakt z innymi szkołami, ale także umożliwia realne spotkania z innymi uczniami i nauczycielami! Zorganizowano trzy tzw. mobilności, w ramach których odbyły się łącznie trzy wizyty, po jednej w każdej ze szkół - dodaje Magdalena Gruszka, koordynator projektów.
Pierwszy był Camp na Litwie w lipcu 2022 r. z hasłem przewodnim: Surrounded by forest (Otoczeni lasem). To zgrupowanie było zarówno obozem językowym, ale i swego rodzaju zieloną szkołą, ponieważ dzieci w towarzystwie nauczycieli odkrywały świat drzew. Uczniowie odbywali rajdy z mapą, zwiedzali muzea przyrodnicze odkrywające przed nimi faunę i florę charakterystyczną dla Litwy. Ponadto dzieci uczyły się krzesać ogień, wyrabiać drewniane medaliony, brały udział w warsztatach teatralno-tanecznych i wiele, wiele innych...

Drugie międzynarodowe spotkanie odbyło się w październiku 2022r. w naszej szkole w Gdyni pod hasłem Young Scientists (Młodzi naukowcy). Program wizyty w Gdyni zawierał liczne warsztaty, m.in. ćwiczenia i grę terenową w Nadleśnictwie Marszewo. Małych gospodarzy zjazdu w jezuickim zespole szkół wsparły ich starsze koleżanki i starsi koledzy z Ogólnokształcącego Liceum Jezuitów w Gdyni, którzy pod kierunkiem dr. Błażeja Kochańskiego z Politechniki Gdańskiej poprowadzili warsztaty pt. Jak zważyć psa linijką. Ważnym elementem gdyńskiego spotkania, jak i tego na Litwie, było doskonalenie językowych kompetencji uczniów i rozwijanie ich kreatywności przez tworzenie różnych prac związanych ze światem drzew, np. robienie drewnianej biżuterii, malowanie liści polskich drzew na szkle, ale i zabawy w języku angielskim i zwiedzanie Trójmiasta.

Ostatnie realne spotkanie naszych uczestników odbyło się w Grecji w maju 2023r. pod hasłem: Create, research design, invent (Twórz, badaj, projektuj, wynajduj). W ramach tej mobilności mogliśmy doświadczyć, jak działa szkoła w Grecji oraz wziąć udział w szkolnym pokazie talentów. Uczestnicy projektu wraz z przewodnikiem poznawali charakterystykę greckiego lasu oraz zwierząt w nim żyjących, a także włączyli się w czynnie w posprzątanie go. Nie tylko mogliśmy wziąć udział w zajęciach ściśle związanych z ideą projektu Discover the world of a tree, ale również poznawaliśmy historię i kulturę Grecji i zdobyliśmy Akropol!

Spotkania na Litwie, w Polsce i w Grecji były źródłem radości i wiedzy. Czas upłynął nam na wspólnej, wartościowej zabawie, rozwijaliśmy swoje kompetencje uczenia się, a co więcej - nawiązaliśmy piękne międzynarodowe przyjaźnie! Za każdym razem zbieraliśmy się w gronie przedstawicieli szkół partnerskich - czworo uczniów i dwoje nauczycieli z każdej szkoły, łącznie 24 osoby.

Uczniowie prezentowali swoje praceOstatnie z ważnych spotkań, ale tym razem wirtualne, odbyło się 13 listopada 2023 r. Wzięliśmy udział w konferencji on-line pt. Discover the world of the tree organizowanej przez szkołę na Łotwie. Naszym gościem honorowym była p. Anna Pūtele pełniąca funkcję kuratorki Programów Edukacyjnych w Muzeum Narodowym na Łotwie, która zaprezentowała swoją wystawę o drzewach. Następnie uczniowie każdego kraju prezentowali prace wykonane w ramach projektu.

Głównym celem konferencji było podsumowanie projektu oraz oficjalne otwarcie strony internetowej gromadzącej efekty naszej pracy z okresu intensywnego działania w ramach przedsięwzięcia Discover the world of a tree. Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, Pasjonaci drzew - zapraszamy Was do odwiedzenia naszej strony internetowej, która będzie dla Was źródłem merytorycznej, ciekawie przekazanej wiedzy o naturze, wiedzy o życiu drzew!

Wszyscy jesteśmy częścią natury, warto pamiętać o tej istotnej prawdzie dotyczącej życia człowieka. Czasem pochłania nas dżungla, lecz niestety nie amazońska - a dżungla miejska i zapominamy o poznawaniu przyrody wokół nas. A natura jest źródłem piękna, spokoju. Natura to życie. Ważną częścią flory są nasi przyjaciele noszący potężne korony dające schronienie wielu zwierzętom, czyli drzewa. W jednym ze swoich liryków Leopold Staff pisał: O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to:

 

Najczęściej czytane