stat
Wydarzenie już się odbyło

Gra o miasto: kultura, uczestnictwo, demokracja.

Co zrobić, by nasze miasta i dzielnice stały się lepszymi miejscami do życia? Jak wykorzystać do tego kulturę? Co to jest planowanie kulturowe? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy konferencji online Gra o miasto: kultura, uczestnictwo, demokracja. Panele dyskusyjne i wystąpienia ekspertów i ekspertek dotyczyć będą kształtowania obywatelskich postaw wśród mieszkańców, wykorzystania grywalizacji w interwencjach kulturowych czy budowania społeczności sąsiedzkich. Wydarzenie online prowadzone będzie w języku angielskim, z polskim tłumaczeniem, między 19 a 21 listopada.

wrz'21 24-26

piątek - niedziela, godz. 09:00

 

Planowanie kulturowe jest próbą odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnymi miastami, wzmocnić ich rozwój przez wykorzystanie potencjału, który tkwi we współpracy mieszkańców dzielnic z artystami, animatorami kultury, urbanistami i planistami.

Konferencja Gra o miasto: kultura, uczestnictwo, demokracja jest kolejnym wydarzeniem międzynarodowego projektu UrbCultural Planning w ramach programu współpracy krajów Morza Bałtyckiego Interreg. Gospodarzem konferencji jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a partnerami w projekcie po stronie polskiej są także Instytut Kultury Miejskiej i Nadbałtyckie Centrum Kultury.  

- Do udziału w konferencji zapraszamy w szczególności urbanistów, samorządowców,  artystów, badaczy i naukowców, a także studentów, organizatorów społecznych, polityków i aktywistów. Prelegentami i prelegentkami konferencji będą m.in.: Christelle Lahoud (ONZ Habitat), Lia Ghilardi, międzynarodowa specjalistka ds. planowania kulturowego, Marcin Gerwin, aktywista i specjalista ds. demokracji deliberatywnej, czy Mattia Thibault, pecjalistka ds. grywalizacji miejskiej - mówi Krystyna Wróblewska, kierownik Biura ds. bałtyckich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. 
  
Panele tematyczne konferencji Gra o miasto: kultura, uczestnictwo, demokracja.

Miasto oraz obywatelstwo: w jaki sposób integracyjne modele uczestnictwa oferują
nowe sposoby angażowania obywateli w ich społeczności? Eksperci: dr Marcin Gerwin,
politolog, aktywista, Centre for Climate Assemblies oraz Christelle Lahoud, ONZ Habitat

Budowanie społeczności i sąsiedztw: planowanie kulturowe jako siła w budowaniu
potencjału miejskiego oraz wzmacnianiu społeczności. Jak można zmieniać miejsca,
kierując się tzw. lokalnością? Ekspertka: Lia Ghilardi, międzynarodowa specjalistka ds.
planowania kulturowego.  

Bezpośrednie uczestnictwo w sztuce oraz kulturze: w jaki sposób miasta mogą uwzględniać artywizm/aktywizm, młodzież i alternatywne strategie społeczeństwa obywatelskiego? Czy kultura oraz sztuka powinny przekształcać i stymulować bezpośrednie zaangażowanie w miastach oraz dzielnicach? Ekspertka: dr Rebecca Rouse, medioznawczyni, Uniwersytet Skövde

Bezpośrednie uczestnictwo przez grywalizację: w jaki sposób grywalizacja miejska i elementy zabawy w środowisku miejskim mogą zaoferować strategiczne interwencje kulturowe w planowaniu miasta? Jak można wykorzystać gry i grywalizację, a także formy ukierunkowanej gry, aby zaangażować do angażowania obywateli i kluczowych społeczności w planowanie urbanistyczne? Ekspertka: dr Mattia Thibault, specjalistka ds. grywalizacji miejskiej.  

Międzynarodowy projekt UrbCulturalPlanning, zakłada współpracę 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich: Dani, Finlandii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Norwegii, Polski. Instytucje i organizacje realizujące działania projektowe testują metodę partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem narzędzi kulturowych i artystycznych w miastach.

W Gdańsku i regionie w działanie UrbCulturalPlanning zaangażowany jest Instytut Kultury
Miejskiej, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.  

Informacja o biletach

Konferencja jest bezpłatna, obowiązują zapisy: https://urbcultural.pomorskie.eu/

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to: