• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kłopot z parkowaniem na miejscu z kopertą przy szkole

Aleksandra Nietopiel
25 lutego 2024, godz. 18:00 
Opinie (91)
Przy szkole znajduje się sześć miejsc parkingowych z kopertą. Przy szkole znajduje się sześć miejsc parkingowych z kopertą.

Rodzicom niepełnosprawnych uczniów ograniczono możliwość ich dowozu pod wejście do szkoły na Lawendowym WzgórzuMapka - tak twierdzi jeden z nich, który zgłosił się do naszej redakcji. To efekt ustawienia szlabanu, który niedawno pojawił się w części parkingu przy wejściu do szkoły. Dyrekcja zapewnia, że każdy rodzic po zasygnalizowaniu takiej potrzeby może bez problemu wjechać na parking, szczególnie jeśli ma dziecko z niepełnosprawnością. Szlaban pojawił się, ponieważ na kopercie stawali rodzice zdrowych uczniów.Czy korzystałe(a)ś kiedyś z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych?

O parkingu przy Szkole Podstawowej nr 6 było już głośno w 2022 roku. Wtedy pisaliśmy o tym, że nadmierny ruch przy tej szkole, powodowany przez podwożenie i odbieranie dzieci, przyczynia się do niebezpiecznych sytuacji dla uczniów, a pracownicy szkoły mieli dodatkowo problem z parkowaniem swoich pojazdów.

I właściwie przez ten czas nic się nie zmieniło - mimo ustawionych znaków B1 i tabliczki "Pocałuj i Odjedź". Rodzice i tak ich nie przestrzegają. Dyrekcja szkoły nie widzi sensu w nakładaniu dalszych ograniczeń, ale szlaban, który się pojawił stanął w miejscu gdzie jest duży ruch najmłodszych uczniów - to ma zapewnić im większe bezpieczeństwo.

Do szkoły uczęszcza ok 1,8 tys. uczniów, ruch bywa więc w tej okolicy naprawdę duży.

 • Mimo specjalnych miejsc wydzielonych na parkingu znajdujących się prze znakiem B1, kierowcy bez wjazdówek i tak jadą dalej, mimo zakazu.
 • Przy szkole już jakiś czas temu pojawił się znak B1 - "zakaz wjazdu w obu kierunkach". Stosuje się go w celu zamknięcia odcinka drogi dla ruchu wszelkich pojazdów. Z przestrzeganiem znaku jest jednak problem.

Jest zaświadczenie, nie ma dojazduPoszkodowani nowym porządkiem czują się niektórzy rodzice dzieci niepełnosprawnych. Według jednego z nich szlaban odciął możliwość parkowania na miejscu z kopertą. Takie miejsce - jedno - znajduje się właśnie za ogranicznikiem wjazdu i stoi tam najczęściej niezajmowane.

- Niestety nie uwzględniono praw osób niepełnosprawnych, którzy według prawa mogą parkować na tzw. niebieskich polach dla niepełnosprawnych. Cała administracja i pracownicy szkoły tę możliwość mają i tam pozostawiają swoje prywatne samochody na wiele godzin. Właśnie obok tych miejsc dla "lepszych", jest usytuowane miejsce dla osób niepełnosprawnych, do którego nie mają dostępu - pisze jedna z matek, której niepełnosprawne dziecko uczęszcza do szkoły. - Ta decyzja uderza w osoby uprawnione - dodaje.
Przed szlabanem natomiast jest co najmniej pięć innych miejsc z kopertą, ale one w godzinach szkolnego szczytu są właściwie niedostępne, bo zajmują je nieuprawnieni rodzice, zajmują "na chwilę".

 • Za szlabanem, który niedawno pojawił się przy wejściu C jest tylko kilka miejsc parkingowych, w tym jedno z kopertą.
 • Miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych w godzinach szczytu rano i po południu są bardzo często zajmowane przez nieuprawnionych kierowców.
 • Przy szkole znajduje się sześć miejsc parkingowych z kopertą.

Szkoła: nikt nam nic nie zgłaszałDyrekcja szkoły zaznacza, że nikt nie zgłosił się z prośbą o pomoc, ale jednocześnie dostrzega problem nieuprawnionego parkowania na miejscach dla osób z niepełnosprawnością.

- Próbujemy wprowadzać rozwiązania, pojawił się znak, ale rodzice i tak wjeżdżają, nie respektują tego. Serce się kraje, kiedy matka pcha wózek z takim dzieckiem, a tu staje inny rodzic samochodem, tarasuje wjazd. Nie ma zrozumienia - przyznaje wicedyrektorka szkoły Katarzyna Filipska. - Jeżeli jest problem z wjazdem - nie ma znaczenia czy na miejsce z kopertą czy jest jakaś inna trudna sytuacja - wystarczy zgłosić się do sekretariatu. Takie rzeczy się u nas załatwia - zapewnia wicedyrektorka.
Ochrona widząc na monitoringu samochód reaguje na bieżąco i otwiera wjazd, czasami trzeba jednak poczekać.

- Jeśli jest problem wystarczy przyjść i nam zgłosić - podkreśla Filipska.
Przyszkolny parking w godzinach szkolnego szczytu - rano i po południu - to miejsce bardzo dużego ruchu samochodowego. Przyszkolny parking w godzinach szkolnego szczytu - rano i po południu - to miejsce bardzo dużego ruchu samochodowego.

Problem dotyczy wielu placówekDuży ruch przy szkołach podstawowych to powszechny problem, zwłaszcza w miastach. Rodzicom łatwiej i wygodniej podrzucić dziecko na lekcje samochodem. W przypadku rodziców uczniów najmłodszych można jeszcze taką praktykę zrozumieć. Wożenie dzieci starszych szósto- siódmoklasistów budzi jednak wiele zastrzeżeń. Przy SP nr 6 jest przystanek autobusowy i końcowy przystanek tramwajowy - jest więc dogodny dojazd komunikacją zbiorową, z której mogą też korzystać starsze dzieci.

Do szkoły, która jest szkołą rejonową, uczęszcza 1,8 tys. uczniów przede wszystkim z osiedli: Jasienia, Ujeściska i Zakoniczyna. Do placówki można dojść z każdej strony przez wydzielone dojścia do budynku oraz wejścia od strony przystanku autobusowego i tramwajowego. W ciągu dnia otwartych jest pięć furtek.


Niedługo zakaz ruchu będzie obowiązywał przy SP nr 12 na Ujeścisku. Pojawi się znak B1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" z tabliczką o treści "Nie dotyczy posiadaczy identyfikatorów SP12". Zaplanowano też przeprowadzenie kampanii informacyjnej.

Miejsca

 • SP 12 Gdańsk, Człuchowska 6

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (91)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane