• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Kobieta w świecie postsowieckim

Koło Naukowe Miłośników Wschodu przy Uniwersytecie Gdańskim oraz partner wydarzenia - Instytut Kultury Miejskiej serdecznie zapraszają na studencką konferencję naukową pt. "Kobieta w świecie postsowieckim", która odbędzie się w sobotę, 9 marca na Wydziale Historycznym UG (ul. Wita Stwosza 55).

maj 23

czwartek, godz. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
cze 6

czwartek

Gdynia,
Wstęp wolny
Uczestników i uczestniczki konferencji zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej o godz. 18.00 na pokaz rosyjskich filmów i poczęstunek, a w niedzielę, 10 marca o godz. 10.00, na spacer po terenach postoczniowych w ramach projektu Metropolitanka. Jego tematem będą działaczki Solidarności i pracownice Stoczni.

Kraje postsowieckie, borykające się z własną historią, tożsamością narodową i określeniem swojego miejsca na geopolitycznej mapie Europy, są jednocześnie krajami, gdzie fizyczna i psychiczna przemoc wobec kobiet stanowi duży problem. Według danych Amnesty International z 2005 roku, w Federacji Rosyjskiej co godzinę umierała kobieta pobita przez męża, krewnego lub kochanka. Od tamtego czasu niewiele w tym zakresie się zmieniło. Przykładem na to może być brutalne pobicie aktywistek grupy FEMEN przez białoruskie władze w 2011 roku. Prócz przemocy fizycznej, kobiety w krajach byłego ZSRR są marginalizowane w życiu publicznym, gdzie władza jest sprawowana przez mężczyzn.
Międzynarodowy Dzień Kobiet i setna rocznica obchodzenia tego święta w Rosji to, zdaniem członków Koła, doskonała okazja, by przedyskutować rolę kobiety w obecnych społeczeństwach postkomunistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Związku Radzieckiego.

Wykład otwierający konferencję zatytułowany "Metropolitanka - pomorska herstoria" wygłosi Barbara Borowiak na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej. W załączniku znajdą Państwo szczegółowy program konferencji. Po zakończeniu oficjalnej części na UG, od godz. 18.00 zapraszamy do IKM na poczęstunek oraz projekcję rosyjskich filmów udostępnionych przez Video Studio Gdańsk.

Program konferencji "Kobieta w świecie postsowieckim", Gdańsk 9.03.2013 r.
Miejsce: Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego
10.00 - 11.00 - Wykład otwierający konferencję "Metropolitanka- pomorska herstoria", Barbara Borowiak na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej
11.15 - 13.00 - Panel I. Gospodyni domowa, żona, aktywistka. Proces dojrzewania kobiecych umysłów w krajach postsowieckich.
- J. Szymańska (Uniwersytet Warszawski): Ukraiński pop-feminizm. Eksport kobiecej rewolucji ze Wschodu na Zachód.
- A. Nowak (Uniwersytet im. M. Kopernika): W walce o wolność słowa. Ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej a sprawa Pussy Riot.
- K. Mendrela (Uniwersytet Śląski): Samotna matka, aktywistka społeczna, bizneswoman, rublowska żona? Zmiana wizerunku kobiety i postrzegania jej roli w społeczeństwie rosyjskim po 1991 roku.
- D. Moskwa (Uniwersytet im. A.Mickiewicza): Charakterystyka ruchu feministycznego w Federacji Rosyjskiej na przykładzie grupy Pussy Riot.
- L. Dolezalova (Uniwersytet Masaryka w Brnie): Czeska organizacja prokobieca "Forum 50%".
- R. Mieczkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego): Partycypacja kobiet w gruzińskiej polityce. Kontekst historyczny i sytuacja obecna.
13.15 - 13.30 - Przerwa kawowa
13.30 - 15.00 - Panel II. "Praca jest jedyna rzeczą, która nadaje sens życiu." (A.Einstein). Drogi zawodowe kobiet w krajach postsowieckich.
- A. Żarkiewicz (Uniwersytet Gdański): Trasy historii kobiet do zwiedzania Stoczni Gdańskiej w projekcie Metropolitanka.
- O. Rodak, A. Zarzyńska (Uniwersytet Warszawski): : "Mój mąż jest bardzo nastawiony na historię - a ja, co się ukazuje, co widzę, to jest mi bliskie" - kobiety w społeczności staroobrzędowców w Mirnoje i Murawliowce (Budziak, Ukraina).
- N. Roślik (Uniwersytet Opolski): Anna German - zagadkowa słowiańska piękność.
- J. Radosz (Uniwersytet im. M. Kopernika): Terapia kryminałem - o fenomenie twórczości Darii Doncowej.
- A. Boniecki (Akademia im. J. Długosza): Wschód kolebką luksusu. O modzie na modę zza wschodnich granic.
- K. Suchecka (Uniwersytet Gdański): Sowieckie bohaterki dzisiaj w reportażach Swietłany Aleksijewicz.
15.15 - 16.15 - Przerwa obiadowa.
16.30 - Zakończenie oficjalnej części konferencji
18.00 - Spotkanie przy rosyjskich specjałach i pokaz filmów rosyjskich w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku

W niedzielę 10 marca zapraszamy na spacer po terenach postoczniowych w ramach projektu Metropolitanka. Jego tematem przewodnim będą działaczki Solidarności i pracownice Stoczni. Przyjrzymy się ich warunkom pracy, działalności opozycyjnej i roli w wydarzeniach sierpniowych. Wyruszamy spod historycznej Bramy nr 2 (przy Placu Trzech Krzyży) o 10.00. Spacer potrwa około 1,5 godziny i poprowadzi go Barbara Borowiak- twórczyni trasy Pracownic w projekcie IKM "Metropolitanka". Wstęp wolny. Prosimy o zapisy pod adresem mailowym: punkt@ikm.gda.pl
Nocleg (w cenie opłaty konferencyjnej) z dnia 8/9.03 będzie miał miejsce w Szkolnym Schronisku Młodzieżowy przy Alei Grunwaldzkiej 224. Wszystkie osoby zainteresowane przedłużeniem pobytu do 10.03 prosimy kontakt celem wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane