stat
Wydarzenie już się odbyło

Konferencja Przyjaźni i Marsz Życia

1 września 2019 roku, będziemy obchodzić 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęła się atakiem na Polskę przez hitlerowskie Niemcy i była najtragiczniejszym doświadczeniem w historii ludzkości. Pochłonęła dziesiątki milionów ludzkich istnień a naród żydowski, z rozkazu Adolfa Hitlera, został skazany na całkowitą eksterminację. Wojna postawiła mur wrogości między naszymi narodami, którego efekt odczuwamy do dnia dzisiejszego.

Nie ma alternatywy dla przyjaźni i pokojowej koegzystencji, między Polakami, Niemcami i narodami Europy. Mieli tego świadomość polscy biskupi katoliccy, pisząc list do biskupów niemieckich w 1965 roku. Wyciągnęli oni rękę w geście pojednania pisząc: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie." 5 lat później, 7 grudnia 1970 roku, kanclerz Niemiec, Willy Brandt, podczas wizyty w Polsce, niespodziewanie ukląkł pod pomnikiem Bohaterów Getta. Towarzyszący delegacji niemiecki dziennikarz napisał: "Przyznaje się zatem do winy, która go nie obciąża i prosi o przebaczenie, którego sam nie potrzebuje. Klęczy więc za Niemcy." 12 listopada 1989 roku w Krzyżowej, odprawiona została historyczna Msza Pojednania polsko-niemieckiego. Obecni byli, kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier polskiego rządu Tadeusz Mazowiecki. Myślą przewodnią wygłoszoną przez biskupa Alfonsa Nossola, były słowa: "iść razem - pojednani w prawdzie i miłości."

W roku 2012, potomkowie niemieckich nazistów, przyjechali do Polski aby w Marszu Życia wyrazić swoją skruchę za grzechy popełnione w Polsce na Żydach, Polakach i innych narodach. Dwa lata później spotkaliśmy się na niezwykłej Polsko-Niemieckiej Konferencji Przyjaźni w Tybindze w Niemczech. Letni obóz "Cud Pojednania" w roku 2015, był kolejnym krokiem na drodze budowania dobrych relacji sąsiedzkich.

Pragniemy iść razem drogą pojednania i czynić kolejne kroki, czując się spadkobiercami tych, którzy wyznaczyli kierunek, idąc przed nami. Mamy szczególną szansę od Boga, żeby, mówiąc prawdę o trudnej przeszłości, zbudować trwałe mosty przyjaźni między Polakami i Niemcami. Tym samym możemy dać sygnał narodom świata że, pojednanie jest możliwe a dawni wrogowie mogą stać się dobrymi przyjaciółmi. Ponad to wszystko, możemy, jako dwa narody, stać się głosem sprawiedliwości, który opowiada się za narodem żydowskimi, za Izraelem i przeciwko antysemityzmowi.

Zapraszamy Was na niezwykłą Polsko-Niemiecką Konferencję Przyjaźni do Gdańska w dniach 30 sierpnia - 1 września 2019 roku. Zakończy się ona Marszem Życia i Festiwalem Życia w dniu 1 września.
Bądźmy razem w tych dniach w Gdańsku, aby tworzyć nową historię.

Termin:
30 sierpnia godz 18.00 - 21.00,
31 sierpnia godz 9.00 - 21.00,
1 września 9.00 - 18.00 (plan szczegółowy podamy później)

https://link.do/T9NID

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy: