Wydarzenie

Kongres Kultury Pomorskiej - finał

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
24 kwietnia 2017 (poniedziałek)
godzina:
10:30 - 20:00
miejsce:

Teatr Wybrzeże  mapa

adres:
Gdańsk, Świętego Ducha 2 (Duża Scena)
bilety:
- szczegóły w opisie

Zapraszamy na Kongres Kultury Pomorskiej, którego finał odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 24 kwietnia w Teatrze Wybrzeże.Kongres Kultury Pomorskiej jest wydarzeniem bezprecedensowym dla ludzi kultury w województwie pomorskim. Jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowych wysiłków, ale także obywatelskim głosem aktywistów, którzy rozwój społeczny rozumieją przede wszystkim poprzez skoncentrowane działania kulturalne. Nic tak nie określa całych społeczeństw jak ich stosunek do własnego dziedzictwa i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Kongres Kultury Pomorskiej jest wspólnotowym i wzorcowym przykładem działania trzech sektorów, których przedstawiciele dla wspólnych wartości podpisują się pod hasłem przewodnim Kongresu: Kultura porozumienia.

Szanując odmienność poglądów, doświadczeń oraz miejsc chcemy ugruntowywać dobre praktyki, które wejdą do Kanonu kultury pomorskiej. Państwa wiedza i doświadczenie będą niezwykle cenne, aby zmiany dokonały się w komplementarny sposób. Serdecznie zapraszamy do udziału w Kongresie, który jest przestrzenią dla ludzi odpowiedzialnych za swoją misję, aktywnych sygnatariuszy przyszłości, w której kultura odgrywa rolę zasadniczą. Kongres Kultury Pomorskiej w 2017 roku został podzielony na 18 wydarzeń. Spotkania tematyczne odbywają się w od 20.03-11.04.2017. Finał Kongresu odbędzie się 24.04.2017 w Teatrze Wybrzeże. Udział w finale wymaga rejestracji, której można dokonać na stronie: www.kongres.pomorzekultury.pl

24.04.2017. Obrady plenarne.
Teatr Wybrzeże, godz. 10.30 - 20.00
Rejestracja: od godz. 9.30
Godz. 10.30
Część oficjalna (otwarcie)
Godz. 11.00-12.00
Obrady plenarne, część I
- prezentacje moderatorów z obrad stolikowych, odbywających się w dniach 20.03-11.04.2017
Godz. 12.00-12.15
Przerwa kawowa
Godz. 12.15-14.00
Panel "Kultura na nowe czasy"; paneliści i głosy z sali
Godz. 14.00-15.15
Przerwa
Godz. 15.15-19.00
Obrady plenarne, część II
- dyskusja plenarna "Kultura na Pomorzu" zakończona przyjęciem dokumentów kongresowych; głosy zamówione, głosy z sali
Godz. 19.00-20.00
Coctail/rozmowy kuluarowe (opcjonalnie)

W panelu "Kultura na nowe czasy" udział wezmą: Robert Biedroń (prezydent Słupska), Artur Celiński (Res Publica), prof. dr hab. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (prezes Instytutu Kaszubskiego), Władysław Zawistowski (dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego).

Dlaczego Kongres Kultury Pomorskiej?

Dwa lata temu powstał pomysł zorganizowania Kongresu Kultury Pomorskiej. Od tego momentu przeprowadziliśmy setki rozmów, wykonaliśmy wiele działań i, przede wszystkim, zyskaliśmy pewność, że Kongres jest potrzebny. Głównym hasłem, które przyświeca tej inicjatywie jest Kultura porozumienia. Nie ulega wątpliwości, że kultura jest najważniejsza. Nie tylko gospodarka i polityka wynikają z kultury. Najpierw muszą być wartości, które powinny stanowić bazę, na której się buduje gospodarkę, politykę i relacje międzyludzkie. Gdy tak się dzieje, możemy mówić o synergii społecznej. Pomorze to fascynujący Region obfitujący w miejsca, w których powstawała Historia. Mówiąc o kulturze naszego Regionu, nie można zapominać o skomplikowanej, ale i różnorodnej spuściźnie, która powinna nas wzbogacać, a nie dzielić.

Kultura, dzięki wartościom, powinna prowadzić do konsensusu i wyznaczać standardy w komunikacji społecznej. Region i Centrum nie powinny stanowić antynomii, tak jak kultura instytucjonalna i pozainstytucjonalna (off). Tematów, które już podjęto podczas debat, jest wiele. Suma zebranych głosów będzie stanowić bazę, na której nadbudowywane będą wnioski i postulaty. Mamy nadzieję, że Kongres będzie nie tylko ich depozytariuszem, ale stworzy trwałą platformę wymiany poglądów i budowy najlepszych rozwiązań. Blisko dwuletnie przygotowania do Kongresu Kultury Pomorskiej wchodzą w decydującą fazę. Przed nami 18 wydarzeń, które zamkną pierwszy etap inicjatywy powstałej w organizacjach pozarządowych i skierowanej do wszystkich zainteresowanych. Po nich Kongres będzie trwać nadal, być może za kilka lat znowu przyjmie formę ciągu zorganizowanych spotkań. Do tego czasu funkcjonować będzie jako monitor kultury pomorskiej i wykonawca postanowień proponowanych na obradach plenarnych.

Co to jest kultura porozumienia?

To w największym skrócie proces i metoda komunikacji. W kulturze porozumienia nie chodzi o to, by mieć rację za wszelką cenę. Można, a często wręcz należy, być wiernym swoim poglądom. Jednak są wartości, wokół których należy tworzyć konsensus. Taką sumą wartości jest dla nas kultura. Rozumiana szeroko - od elementarnego aktywizmu do kultury wysokiej, od nieskrępowanej twórczości amatorskiej przez główny nurt po wyrafinowaną awangardę. Kongres Kultury Pomorskiej został wymyślony i zaprojektowany w środowisku organizacji pozarządowych - tych z Centrum, i tych z Regionu. Partnerami Organizatorów są organizacje społeczne oraz instytucje kultury. Projekt został wsparty przez administrację wszystkich szczebli. Patronatem objęli go przedstawiciele władz centralnych, regionalnych i lokalnych. Spotkania prowadzą specjaliści z różnych ośrodków, pokoleń i estetyk. I to jest przejaw właściwego pojmowania kultury porozumienia. Powstał fundament, jest na czym budować. Zapraszamy budowniczych.

Honorowe patronaty nad Kongresem Kultury Pomorskiej objęli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jaroslaw Sellin, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Partnerzy: Uniwersytet Gdański, Akademia Sztuk Pięknych, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Instytut Kultury Miejskiej, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże, Fundacja Wspólnota Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Pracodawcy Pomorza, Instytut Kaszubski w Gdańsku, Gdyńskie Centrum Filmowe, Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego, SPATiF, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Stacja Kultura, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Opera Bałtycka, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Regionalne Centrum Informacji i Wspierania Organizacji Pozarządowych, Filharmonia Kaszubska, Faktoria Kultury, Teatr Rondo, Teatr Miniatura, Opera Bałtycka, Wytwórnia Kultury "Bo-Tak", Pomorska Sieć COP, Faktoria Kultury, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Wsi Słowiańskiej w Klukach.

Patroni medialni: !Pomorskie.eu, ngo.pl, Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto, e-teatr.pl, Nowe Idzie od Morza, Pomorze Kultury, Prowincja, Pitu Pitu Trójmiasto, My3miasto.pl, Sztuka Trójmiasta, Miasto Kultury, Radio Kaszëbë, TV Kamena, TV Kwidzyn, Puls Kwidzyna, Kurier Kwidzyński, Portal Pomorza.pl, Kuryer Sopocki, gdańsk.pl, Nasz Gdańsk, TelewizjaTTM, nadmorski24.pl, Gdańsk Strefa Prestiżu

Pełna informacja o Kongresie Kultury Pomorskiej znajduje się na stronie: kongres.pomorzekultury.pl
Informacja o biletach:
Wstęp bezpłatny, konieczna rejestracja na stronie www.kongres.pomorzekultury.pl
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Sprawdź się

Poziom:

Zwierzęta, które możemy spotkać w Lasach Oliwskich, to. m.in.: