• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Legionella w jednej z gdańskich szkół

Wioleta Stolarska
17 listopada 2023, godz. 14:15 
Opinie (24)
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku wykryto bakterię
Legionelli. Jak zapewnia dyrekcja placówki, nie było konieczności zamknięcia całej placówki jak w przypadku IX LO, gdzie wykryto bakterię z grupy coli.Bakterię Legionelli wykryto pod prysznicami w szatniach dla uczniów. Szkoła nadal pracuje.

- Wyłączyliśmy z użytkowania pomieszczenia z prysznicami, w związku z czym nie było konieczności zamknięcia całej szkoły. W dniu wczorajszym i dzisiejszym wykonywana jest przez GPEC dezynfekcja termiczna (przegrzew) ciepłej wody, płukanie rur. Po tych czynnościach zaplanowany jest pobór próbek z wody na obecność Legionelli. Dalsze działania będą podjęte po otrzymaniu wyników badań na obecność Legionelli - poinformowała mgr Maria Kluszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku.

Legionella - jak można się zarazić?Legionella to gram-ujemne pałeczki, bakterie wywołujące tzw. chorobę legionistów, a więc ciężkie zapalenie płuc. Patogen występuje w wodzie, gdzie też się rozmnaża w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza, jednak nie można się nim zarazić od drugiego człowieka.

- Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody) - mówi Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Ryzyko zachorowania na legionelozę nie jest wysokie - szacuje się, że wynosi poniżej 5 proc. w skali populacji. Bakteria ma ograniczone możliwości transmisji.

- Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - dodaje Zbigniew Zawadzki.
Bakterie w wodzie, szkoła przechodzi na zdalną naukę Bakterie w wodzie, szkoła przechodzi na zdalną naukę

LO przeszło na zdalną przez bakterię coliUczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku do 20.11 będą uczyć się zdalnie. Wszystko przez to, że w placówce w wodzie wykryto bakterie z grupy coli. Uczniowie wrócą do szkoły, kiedy tylko sanepid wyrazi na to zgodę.

O przejściu na zdalne nauczanie szkoła poinformowała uczniów i rodziców w środę po południu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu - IV edycja 2023

20 zł
warsztaty, konferencja, targi

Nauka nie jest taka straszna! Spotkanie z Dawidem Nidzworskim

spotkanie

Science Cafe. Prawda czy fałsz. Jak naprawdę działa wariograf?

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gdańsk to stolica województwa:

 

Najczęściej czytane