• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Majówka z Centrum Nauki Experyment

Jak oceanografowie radzą sobie ze sztormami? Czy Bałtyk jest czysty i... ile plastiku zjadamy nawet o tym nie wiedząc? Jak zorganizować wyprawę badawczą w Antarktykę? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni wraz naukowcami z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach tegorocznej majówki.

Od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja EXPERYMENT będzie czynny codziennie od 10.00 do 19.00 - również w poniedziałek! W tych dniach CNE zaprasza wszystkich do wspólnej morskiej podróży w głębiny Bałtyku.

W trakcie długiego majowego weekendu odwiedzający EXPERYMENT będą mogli bliżej przyjrzeć się pracy oceanografów, usłyszeć na czym polegają badania naukowe z zakresu fizyki, chemii, biologii i geologii morza, porozmawiać z naukowcami oraz wziąć udział w fascynujących interaktywnych warsztatach.

W programie:

- spotkania z naukowcami Instytutu Oceanografii UG - codziennie będzie można porozmawiać z innym ciekawym gościem,
- warsztaty otwarte, podczas których w specjalnie przygotowanych akwariach będzie można obejrzeć żywe zwierzęta i rośliny Bałtyku, dowiedzieć się, jak bardzo nasze morze jest słone oraz stworzyć własne preparaty mikroskopowe,
-prezentacja sprzętu, który jest obowiązkowym wyposażeniem każdej jednostki badawczej, takiego jak sondy, batometry, czerpacze, a nawet ponton!

O czym opowiedzą pracownicy Instytutu Oceanografii UG w trakcie spotkań?

29.04 sobota

Antarktyka - obszar chroniony i zagrożony godz. 12.00-12.30, 15.00-15.30
Kulisy wyprawy badawczej w Antarktykę - jak spędzić tam rok? Ile czasu zajmują przygotowania do wyprawy? Jakie badania przeprowadza się w najbardziej wysuniętym na południe rejonie świata? Mimo podbiegunowego zimna, zaproszony gość rozbudzi w Was gorące emocje!

Znane i nieznane ryby Zatoki Gdańskiej godz. 13.30-14.00, 16.00-16.30
Czy znacie wszystkie bałtyckie ryby? Waszą wiedzę sprawdzą ichtiolodzy z Zakładu Biologii i Ekologii Morza Instytutu Oceanografii UG, którzy opowiedzą o najciekawszych gatunkach ryb żyjących w naszym morzu.

30.04 niedziela

Strefa przybrzeżna Morza Bałtyckiego - zwierzęta morskie i ich znaczenie godz. 12.00-12.30, 15.00-15.30
Jak blisko brzegu możemy spotkać krewetki? Od biologów z Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich Instytutu Oceanografii UG dowiecie się wszystkiego o bezkręgowcach naszej strefie brzegowej.

01.05 poniedziałek

Czyste czy brudne - ważne pytanie o jakość Morza Bałtyckiego godz. 12.00-12.30, 15.00-15.30
Ile plastiku znajdującego się w morzu nieświadomie zjadamy? O stanie jakości wód Bałtyku opowiedzą Chemicy z Zakładu Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego Instytutu Oceanografii UG.

Morskie wyprawy, czyli jak wygląda rejs badawczy godz. 13.30-14.00, 16.00-16.30
Jakie trudności napotykają w swojej pracy oceanografowie? Czym różni się rejs badawczy po Bałtyku od wyprawy oceanicznej? Wyruszcie z EXPERYMENTEM w morską przygodę!

02.05 wtorek

Kwitnące morza - zagrożenia i korzyści godz. 12.00-12.30, 15.00-15.30
Zakwity wody, spowodowane masowym rozwojem glonów kojarzą się nam głównie z zakazami kąpieli - nie dziwi więc, że za nimi nie przepadamy. A gdyby glony w morzach i ocenach przestały masowo się rozwijać - jakie byłyby konsekwencje dla środowiska? Wspólnie spróbujemy się nad tym zastanowić.

Morskie pustynie - czy to możliwe? godz. 13.30-14.00, 16.00-16.30
Wasze pierwsze skojarzenie ze słowem pustynia? Piasek, fatamorgana, wielbłądy. Okazuje się, że pustynie istnieją także w środowisku wodnym- zatem, co kryje się za tajemniczym hasłem morskie pustynie? EXPERYMENT zaprasza na spotkanie!

03. 05 środa

Podwodny świat Bałtyku godz. 12.00 - 12.30, 15.00 - 15.30
Wspólnie zanurkujemy w głębinach Bałtyku, aby poznać kulisy życia morskich zwierząt. Dowiemy się, jak należy przygotować się do zejścia pod wodę.


Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę (normalny: 20 PLN / ulgowy: 12 PLN /szereg zniżek rodzinnych/zniżki na Kartę Dużej Rodziny, Kartę Gdynia Rodzinna, Kartę Senior Plus).

Informacje o biletach dostępne TUTAJ
 

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki, które od razu zdolne są do samodzielnego życia to:

 

Najczęściej czytane