• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Nauka Mówi: A to zaraza! O epidemiach w historii

Cykl Nauka Mówi to w 2022 roku nie tylko rozmowy Hevelianum z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki. To również debaty o roli historii w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata i o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych. 24 lutego o godz. 17:00 na Facebooku i YouTube Hevelianum będzie transmitowana rozmowa z badaczami dziejów zdrowotności, szpitalnictwa i higieny. Czy dawne epidemie czegoś nas nauczyły?

Trwająca obecnie epidemia Covid-19 jest pierwszą na taką skalę, która dotknęła polskie społeczeństwo od wielu dziesięcioleci, ale rzecz jasna nie pierwszą epidemią w historii. W samym tylko Gdańsku wielka epidemia dżumy z lat 1709-1710 zmniejszyła populację miasta o ponad jedną trzecią, w XIX w. epidemie wybuchały aż kilkanaście razy, a w XX stuleciu przede wszystkim (nieprzypadkowo) po zakończeniu obu wojen światowych.

Jak dawniej rozprzestrzeniały się choroby? Jakimi metodami starano się z nimi walczyć? Jaki wpływ na historie poszczególnych miast czy regionów miały epidemie, a jaki mają dziś? Czy, a jeśli tak, to jakieś ślady po dawnych epidemiach przetrwały w przestrzeni publicznej, w kulturze, pamięci? Czy epidemie czegoś nas jako społeczeństwo nauczyły?

Na te i inne pytania związane z historią epidemii postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście - badacze zajmujący się dziejami zdrowotności, szpitalnictwa i higieny:

dr Iwona Janicka, historyczka z Uniwersytetu Gdańskiego,
dr Piotr Paluchowski, historyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


W rolę moderatora wcieli się dr Jan Daniluk z Hevelianum.

Więcej o nowej formule cyklu Nauka Mówi i o jego prowadzących.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane