• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście

Wioleta Stolarska
6 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (260)

Jaką szkołę podstawową wybrać dla dziecka? Zdecydować się na publiczną czy prywatną placówkę edukacyjną? Jakie są kryteria przyjęć? Wybór szkoły podstawowej jest ważny dla dzieci, a przede wszystkim dla ich rodziców. Dlatego kolejny raz stworzyliśmy ranking szkół podstawowych w Trójmieście, który podpowie rodzicom, jak placówki z Gdańska, Gdyni i Sopotu wypadają w kontekście końcowego egzaminu ósmoklasisty. Na podstawie wyników wyłoniliśmy te podstawówki, w których uczniowie wypadli najlepiej.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Jaki rodzaj edukacji jest według ciebie najlepszy?

Przypomnijmy, że podczas rekrutacji do publicznych szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do placówki przyjmowani są kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.

Jednak skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem. Na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów publiczna szkoła może przyjąć dzieci spoza obwodu, o ile dysponuje wolnymi miejscami. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również w Trójmieście szkoły prywatne.


Ranking szkół podstawowych 2023. Jak wypadły placówki w Trójmieście?



W nowym rankingu trójmiejskich szkół podstawowych wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach, udostępnione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku. Pod uwagę wzięliśmy średnie wyniki uzyskane ze sprawdzianów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.

W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym, jakie wyniki z egzaminów szkoły uzyskały w 2022 r., co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat (2022 i 2021), które pokazują, jak w tym czasie zmieniał się poziom wyników w danej szkole.

Co ważne, czasem średni wynik z dwóch ostatnich lat egzaminów wypada lepiej niż wynik (z roku 2022), który decyduje o tegorocznej pozycji w rankingu.

W naszym rankingu natomiast nie mogło znaleźć się kilka placówek. Ze względu na reformę edukacji i często wciąż trwający proces budowania placówki edukacyjnej egzaminy nie zostały w nich przeprowadzone we wszystkich z trzech ubiegłych lat - wobec tego porównanie z innymi placówkami byłoby niemiarodajne. Jednak ich wyniki również prezentujemy w osobnym zestawieniu (już niebędącym rankingiem).

Jak przygotować ósmoklasistę do egzaminu? Jak przygotować ósmoklasistę do egzaminu? "Czeka nas kolejny podwójny rocznik"

Ranking 2023 - szkoły podstawowe. W czołówce szkoły prywatne i społeczne



Z naszego zestawienia wynika, że w Trójmieście najlepiej wypadły prywatne szkoły podstawowe (niepubliczne, społeczne, katolickie). Tegoroczne zestawienie różni się od ubiegłorocznego rankingu: widzimy w nim zarówno awansy, jak i spadki placówek.

Najlepszą szkołą podstawową jest Prywatna Szkoła Podstawowa "Liber" w Gdyni, która osiągnęła najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów na egzaminie - 91,62 proc. - to zdecydowany awans z 22 pozycji. Zaraz za nią na 2. miejscu znalazła się Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Kazimierza w Gdańsku ze średnim wynikiem za 2022 r. - 91,57 proc. - to również spory awans z 11. miejsca.

Na 3. miejscu uplasowała się Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni, uzyskując średnią 91,16 proc. Z kolei na 4. pozycji uplasowała się Pierwsza Szkoła Społeczna Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni z wynikiem 90,59 proc. - warto tu zaznaczyć, że szkoła uzyskała najlepszą średnią wyników egzaminów z dwóch ubiegłych lat: 90,61 proc.

5. pozycja to Podstawowa Szkoła Społeczna "Niedźwiednik" w Gdańsku (88,96 proc.). Na 6. miejscu jest Szkoła Podstawowa im. św. Jana De La Salle w Gdańsku (87,33 proc.). 7. pozycja to Sopocka Szkoła Autonomiczna (87,24 proc.). Na 8. miejscu znalazła się II Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (86,79 proc.). 9. pozycja to z kolei I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (84,81 proc.). 10. miejsce zajęła III Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (84,72 proc.).

Z kolei 11. miejsce to Niepubliczna Polsko-Brytyjska Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku (84,48 proc.). 12. lokata należy do Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej (84,01 proc.). Na 13 miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa Towarzystwa Edukacyjnego "Vizja" Gdańsk (83,96 proc.). Na 14 miejscu znalazła się Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Gdyni (83,83 proc.). 15. pozycja to Fregata Szkoła Podstawowa Dla Dziewcząt w Gdańsku.

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Ranking szkół podstawowych 2023. Jak wypadły szkoły publiczne?



Wśród szkół publicznych najlepszy wynik osiągnęła Szkoła Podstawowa nr 20 im. Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni - ze średnią 82,94 proc. znalazła się na 20. pozycji. Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego w Gdyni (81,47 proc.) na 26. miejscu rankingu. Na 32. pozycji znalazła się Szkoła Podstawowa nr 43 im. Jana Kochanowskiego w Gdańsku (78,84 proc.). Zaraz za nią na 33. miejscu uplasowała się Gdańska Szkoła Szermierki SP nr 70 z oddziałami sportowymi z wynikiem 78,76 proc.

Wśród szkół publicznych kolejną, 35. lokatę zajęła ZSO nr 2 Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku (77,71 proc.). 36. miejsce to Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku (77,43 proc.).

37. pozycja to SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 im. Gen. Sikorskiego w Sopocie (76,97 proc.). Ósmą szkołą publiczną z najlepszym wynikiem w zestawieniu jest Szkoła Podstawowa nr 77 w Gdańsku (76,24 proc.). Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego w Gdańsku (75,45 proc.). 42. lokata i 10. miejsce wśród szkół publicznych to Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku (75,42 proc.). Na 11. pozycji wśród szkół publicznych jest z kolei Szkoła Podstawowa nr 80 im. Budowniczych Portu Północnego w Gdańsku (75,01 proc.). 12. miejsce to Szkoła Podstawowa nr 47 im. Kaszubskiej Brygady WOP w Gdańsku (74,65 proc.). Kolejna na 13. miejscu jest Szkoła Podstawowa nr 48 im. Profesora Kazimierza Demela w Gdyni (74,43 proc.).

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDAŃSKU

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDYNI

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SOPOCIE

Publiczne szkoły podstawowe w rankingu 2023 Trojmiasto.pl. Publiczne szkoły podstawowe w rankingu 2023 Trojmiasto.pl.

Wybór i rekrutacja do szkoły podstawowej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie



Nasz ranking podpowiada, jak szkoły w Trójmieście, zarówno publiczne, jak i prywatne, wypadają pod względem przygotowania do egzaminów kończących szkołę podstawową, na co składa się aż osiem lat edukacji. To jednak niejedyne kryterium brane pod uwagę przez rodziców przy wyborze szkoły dla dziecka.

Na co zwracać uwagę? Z pewnością ważne są zajęcia dodatkowe, które oferuje placówka, bo przecież rodzicom zależy na tym, żeby szkoła gwarantowała opiekę i rozwój, a nie była tylko przechowalnią dla dziecka. To również lokalizacja czy dobre opinie innych rodziców. Dla niektórych ważna jest też liczba osób w klasie, np. maksymalnie 20 uczniów, dłuższe godziny otwarcia czy dostępność indywidualnych szkolnych szafek czy brak zmianowości, z którą zmaga się coraz więcej szkół. Wiele osób ceni sobie też zaangażowanie grona pedagogicznego w pracę i dobry kontakt z nauczycielem.


Kiedy egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023?



Od roku szkolnego 2022/2023 zmieniony został termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty z kwietnia na maj. Uczniowie mają więc nieco więcej czasu na przygotowania.

Harmonogram egzaminów ósmoklasisty 2023:
  • język polski - 23 maja 2023 r. (wtorek) - godz. 9:00
  • matematyka - 24 maja 2023 r. (środa) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 25 maja 2023 r. (czwartek) - godz. 9:00

W terminie dodatkowym egzaminy odbędą się w czerwcu:
  • język polski - 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) - godz. 9:00
  • matematyka - 13 czerwca 2023 r. (wtorek) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 14 czerwca 2023 r. (środa) - godz. 9:00

Wyniki uczniowie poznają 3 lipca 2023 r.

Zrezygnowano też z przeprowadzania egzaminu z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

I choć do egzaminu ósmoklasisty 2023 zostało jeszcze kilka miesięcy, przygotowania warto zacząć jak najwcześniej. Wszystko wskazuje bowiem na to, że pod koniec roku szkolnego 2022/2023 kolejny raz absolwentów szkół podstawowych czeka trudna rekrutacja do szkół średnich ze względu na podwójny rocznik.

Miejsca

Opinie (260) 10 zablokowanych

  • Proszę bez nieuzasadnionej cenzury! (3)

    Jak piszę komentarz, że ranking nie jest rzetelny to jest to 100% prawda. Łączenie szkół publicznych ze szkołami prywatnymi w jednym rankingu nie ma większego sensu. Szkoły prywatne przyjmują najlepszych uczniów, a publiczne są skazane na cały przekrój uczniów z rejonów. Jakie to jest miarodajne porównanie w Waszym rankingu? Siedzi koło mnie dyrektor gdańskiej szkoły publicznej więc wiem o czym piszę i proszę nie ograniczać prawdy i swobody wypowiedzi.

    • 16 6

    • " Szkoły prywatne przyjmują najlepszych uczniów, a publiczne są skazane na cały przekrój uczniów z rejonów. "

      to jest clou całego rankingu.

      • 15 0

    • Dodam jeszcze:

      Zróbcie dwa osobne rankingi, każdy w osobnym i oddalonym czasowo artykule i przestańcie kiedykolwiek łączyć w podobnych artykułach/rankingach szkoły publiczne z prywatnymi.

      • 6 0

    • Szkoły prywatne przyjmują tych uczniów, których rodzice zapłacą czesne. Są szkoły prywatne w Gdańsku, które przyjmują uczniów z opiniami i orzeczeniami (w klasie na 16 czy 18 uczniów jest 4 z orzeczeniami)

      • 4 0

  • nic z tego nie będzie

    • 5 0

  • tworzenie elit (1)

    Dobra podstawówka, dobre liceum i studia na poszukiwanym kierunku dobrej uczelni.
    To jest recepta na zapewnienie sobie dobrego życia.
    Egalitaryzm, to mokry sen lewicy i populistów.

    • 12 5

    • Postęp

      Tak działa szkolnictwo w najwyżej rozwiniętych krajach świata.
      0,02% ludzi ma władzę i pieniądze.
      10% w ich imieniu zarządza pozostałymi.
      Od czasów pańszczyzny, nic się nie zmieniło; jest bogata arystokracja, szlachta i chłopi.

      • 1 0

  • czyli w tym kraju za wszystko trzeba placic. (1)

    • 7 3

    • Jak wszędzie na tej ziemi

      • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    Szkoły prywatne (14)

    mają przede wszystkim wspaniałą kadrę nauczycielską!!!! to są pedagodzy, którzy podchodzą profesjonalnie i z ogromnym zaangażowaniem do swojej pracy. Być może jest to wynikiem tego, że więcej zarabiają w szkołach prywatnych...i to jest główny czynnik motywujący. W Polsce nie chcemy pogodzić się z tym, co jest wiadome od dawna na Zachodzie, że szkoły prywatne kształcą po prostu lepiej!. Świadomy rodzic wybierając szkołę kieruje się przede wszystkim jakością kadry nauczycielskiej; to tak jak z lekarzami, nikt nie będzie poświęcał swojego zdrowia idąc leczyć się do konowała!

    • 56 112

    • Nie dotyczy ll Sto. Niestety. (2)

      • 14 1

      • Ani 1STO, również uciekaliśmy:/

        • 5 1

      • Chyba wszystkich STO w Gdańsku

        • 5 0

    • Z tą wspaniałą kadrą nauczycielską w prywatnych szkołach to bym nie przesadzała

      Mam 2 dzieci w szkole społecznej. Zdarzają się nauczyciele, którzy kompletnie się do tego nie nadają, są też świetni pedagodzy z powołania, rozumiejący młodzież i potrafiący wydobyć z uczniów to co w nich najlepsze. Wielką zaletą szkoły społecznej do której chodzą moje dzieci jest to, że Dyrektorka słucha rodziców, weryfikuje, i kończy współpracę z nauczycielami, którzy nie nadają się do tego zawodu. W publicznej szkole to niestety tak nie wygląda. A najgorsze pod tym względem są publiczne niesamorządowe - w nich to chyba jest selekcja negatywna.

      • 39 7

    • Pensje nauczycielskue

      Niestety, wiele osob mysli ze w szkole prywatnej są wyższe pensje. Wiem z własnego doświadczenia ze to mit. Dlatego jest tam spory ruch kadr.

      • 36 1

    • W szkołach prywatnych uczą się dzieci "wybrane", najczęściej z zamożnych rodzin, które stać na łożenie w edukację. Szkoły publiczne to przekrój społeczeństwa aż po patologię i rodziny niewydolne wychowawczo. Rankingi to statystyka, gdzie o pozycji decyduje albo wynik osiągnięty przez kilkunastoosobową klasę prowadzoną przez świetnych pedagogów, mającą możliwość korzystania z wszelkich pomocy naukowych, albo wynik na jaki stać było kilkadziesiąt osób, w tym te z problemami, niedopilnowane, zaniedbane. Takie rankingi są mało warte.

      • 53 3

    • Znasz szkołę prywatną chyba z opowieści a nie z realiów jakie tam panują (3)

      miałem szczęście albo i nie chodzić do takiej szkoły podstawowej i potem średniej. Miesięcznie 1100-1500 zł. Nauczyciele z tego co mi wiadomo nie zarabiali tam kokosów i samochody o tym świadczyły najlepiej, owszem więcej niż w zwykłej ale ta różnica po to kilka procent była wtedy. Horrendalne zarobki miał za to dyrektor, zastępca i kilku powiązanych z nimi klakierów (mówiło się o kwotach rzędu 50-60 tys miesięcznie a były to lata 2000-2008). Szkoła owszem dobrze wyposażona, dobra lokalizacja. Ale to co się działo czasami przekraczało wszelkie wyobraźnia. Niektórym g*wniarzom wydawało się że są nietykalni i że wszystko im wolno. Nauczyciele tolerowali to nawet słowem się nie odzywając tylko uśmiechając się z zaciśniętymi zębami, bo szczyl poleci poskarżyć się papie albo mamusi tlenionej Karynie w nowym AMG...a klient płaci i wymaga. Te lepsze wyniki w egzaminach biorą się z dodatkowych godzin i zajęć dopasowanych do zainteresowań, klasy były po 10-14 osób, w szkole średniej na pierwszy plan rzucane były tylko przedmioty maturalne (pewnie ze 2-3 razy tyle godzin na nie było ile normalnie mają w państwowych) reszta to margines który zdawało się tak naprawdę za obecność. Przy takim nacisku na zdanie czegoś trzeba chyba być i**otą żeby nie zdać, choć i tacy się zdarzali.

      • 42 4

      • Słuszne podsumowanie. Zgodnie z zasadą, iż rodzic to klient.

        • 12 1

      • Z czesnego w wysokości 1500 zł miesięcznie przy 10-14 uczniach dyrekcja i inni wypłacali sobie po 60 tys zł miesięcznie w pensjach ? Ty chyba nawet 3 klas podstawówki nie ukończyłeś skoro wypisujesz takie androny.

        • 6 9

      • w publicznej szkole nie mieliby samochodów

        • 4 1

    • ???

      Jak pan od w-f w Montessori???

      • 7 3

    • nie, nie kształcą lepiej

      1 Mają po prostu komfort dobierania sobie lepszych uczniów, bez problemu usuwają dzieci słabsze, szkoła publiczna tego robic nie moze
      2. za pieniądze robisz klasę 10cio osobowa w prywatnej, w publicznej masz 30 uczniów w klasie - kasa kupuje ci dostęp do nauczyciela

      • 22 4

    • tak tak, wszystko co prywatne to najlepsze, przeczytales to w ksiazkach o teorii kapitalizmu? napewno jeszcze powiesz ze prywatne firmy sa lepsze bo rzetelnie dbaja o klienta i maja zawsze jego dobro na 1 miejscu?

      • 6 6

    • Właśnie z powodu tragicznej nauczycielki (nie pozdrawiam pani Agnieszki) zrezygnowaliśmy. Tragedia, prostactwo najwyższych lotów. Trzeba szukać fajnego nauczyciela. Prywatna tego nie gwarantuje..

      • 6 0

  • Polska A i B (10)

    Kogo stać na szkoły prywatne: polityków, sędziów, prokuratorów, prawników, lekarzy. Kto za to płaci ? Rodzice dzieci których na to nie stać .

    • 9 10

    • (9)

      Gdy wchodziło 500+ czesne w szkole mojego dziecka wynosiło 700 zł. Kwestia priorytetów

      • 4 0

      • A ile kosztuje teraz? (7)

        • 1 1

        • (6)

          900

          • 3 0

          • TE 500, 900 to żartT (5)

            klasy 0-VIII 1400 zł miesięcznie przez 12 miesięcy klasy 0 - VIII - 1680 zł przez 10 miesięcy, drugie i kolejne dziecko 1344 zł miesięcznie przez 10 miesięcy drugie i kolejne dziecko 1120 zł miesięcznie przez 12 miesięcy. Od roku szkolnego 2022/23 wpisowe do szkoły wynosi 2000 zł.
            W szkole brytyjskiej do 10.000 miesięcznie a działki i budynki od Miasta za darmo od

            • 2 2

            • (2)

              Skąd te ceny... na stronach szkół nie znalazłam tak dużych kwot.

              • 3 0

              • (1)

                Pewnie wszedł na stronę najdroższej szkoły i myśli ze tak jest wszędzie

                • 2 0

              • na stronie internetowej szkoły pisze jak jak

                • 0 1

            • czy w szkole brytyjskiej wszyscy nauczyciele (poza j polskim) to native speakerzy?

              czy też jacyś dukacze uczą metamtyki albo biologii?

              • 0 0

            • Szkoła amerykańska nie jest miarodajna jeśli chodzi o czesne, oni od kat maja dużo wyższe opłaty niż inne szkoły z płatnym czesnym.

              • 0 0

      • gdy moje zaczynało, to było akurat 500

        a teraz chyba 600 z groszem

        • 1 0

  • ranking szkol,dla,,ambitnych"rodzicow!.

    • 10 0

  • Codziennie ok godz 8 przejeżdżam obok prywatnej szkoły.

    Rodzice, którzy non stop korkują drogę osiedlową podwożąc swoje pociechy z rzadka mają trójmiejskie tablice rejestracyjne. Są to albo korporacyjne auta służbowe, albo rejestracje zaczynające się na N lub C.

    • 10 4

  • Im. Na Bursztynowym Szlaku nr.11

    Takie imię wymyślono szkole na Stogach,takie mądre, takie pedagogiczne,takie wychowawcze.

    • 1 4

  • Najlepsza (1)

    Wiadomo dziecko po to się ma aby chodziło do najlepszej, było najlepsze, najszybsze, zarabialo wiecje, miało zone męża piękna i tej najlepsza, ładne dzieci rodzone w najlepszych szpitalach, mieszkało w najlepszej dzielnicy, ślub w najlepszym hotelu, kościele, chrzciny tylko najlepsze, najdroższe, niech rodzina zobaczy, samochód najdroższy, najszybszy, najmocniejszy, ekologiczny. Dom największy, oczywiście na kredyt. A zatrudniać tego kogoś będę Ja - ktoś kto miał w szkole najgorsze oceny, najwięcej opuszczonych godzin, ale głowę na kartku I pewność siebie. Nie traciłem czasu na bzdety tylko praca która mnie cieszyła - w wieku 30 lat na emeryturze. A Te Wasze dzieci zawsze robiły i robią to co Wy chcecie, to będą zapi... w urzędzie do 70lat i być może wtedy spłaca wszystkie kredyty.

    • 4 10

    • Może tak być ale większość z nich spełni swoje marzenia, zostaną lekarzami, architektami, muzykami, filmowcami a także dobrymi rzemieślnikami. Brawo dla ciebie, ale nie każdy jest taki sam. Z urzędnikami masz racje to smutne.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej:

 

Najczęściej czytane