• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Licealiści z Gdańska zostaną kreatywnymi mistrzami świata? Potrzebują wsparcia

Wioleta Stolarska
28 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Trzy lata starań, wiele kreatywnych pomysłów, jeszcze więcej godzin spędzonych na konstruowaniu, próbach i szukaniu zaskakujących rozwiązań. W końcu się udało. Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego z Gdańska zdobyła II miejsce w ogólnopolskich finałach Odysei Umysłu i teraz ma szansę na udział w światowych finałach w USA. Jednak żeby zrealizować swój "american dream", licealiści potrzebują wsparcia.



Czy twoje dziecko bierze udział w zajęciach dodatkowych?

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs dla młodzieży i studentów. Co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata.

Na czym polega rywalizacja? Drużyna uczniów albo studentów wybiera jeden z publikowanych co roku Problemów Długoterminowych, a następnie - pracując w swoim własnym tempie - przez kilka tygodni lub miesięcy wymyśla, tworzy i dopracowuje jego rozwiązanie, które podczas konkursu prezentuje na scenie sędziom oraz publiczności w ciągu 8 minut. Zespół musi przestrzegać wszystkich zasad zawartych w Przewodniku Odysei Umysłu, wymogów i ograniczeń.

Przez trzy lata licealiści z "jedynki" starali się, by stanąć na podium, jednak przez pandemię i początkowe trudności nie było łatwo.

- Dopóki nie przekroczyłam drzwi Odysei Umysłu w "gdańskiej jedynce", tak naprawdę się nie znaliśmy. Jest nas szóstka, ze względu na reformę edukacji ja jestem w trzyletnim liceum i w tym roku kończę klasę maturalną, a pozostała piątka jest w czteroletnim liceum, ale zaczynaliśmy szkołę razem. Zaczęliśmy trzy lata temu, kiedy w szkole zaczął pracę nasz trener. Każdy z nas pewnie miał inny powód, żeby wziąć w tym udział, ja słyszałam, że to bardzo fajne kreatywne zajęcia i na początku w nowej szkole dobrze było się w coś zaangażować, więc chciałam spróbować - opowiada Zosia, uczestniczka zespołu z I LO.
Jak przyznaje, po pierwszych tygodniach początki nie były łatwe, więc ubiegłe dwa lata i ówczesne rywalizacje przygotowały ich, by walczyć o podium.

- W ubiegłym roku byliśmy bliscy podium, ale finały i tak były zdalne, więc nie żałujemy, a dzięki temu mogliśmy się jeszcze lepiej przygotować do tegorocznej edycji. Spróbowaliśmy kolejny raz i choć do końca nie byliśmy przekonani, to się nam udało - dodaje.
  • Licealistom z I LO w Gdańsku udało się stanąć na podium.
  • Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs dla młodzieży i studentów. Co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata.

Jaki był "problem" gdańskich licealistów"?



W konkursie przede wszystkim liczy się kreatywność, kupić można tylko niezbędne elementy, ale większość rekwizytów należy zdobyć z innych źródeł lub stworzyć, zbudować samodzielnie.

Konkurs składał się z dwóch części, zadaniem licealistów było przygotowanie przedstawienia i konstrukcji. Tematem ich "problemu" była "balsioszka-matrioszka". Pierwsza część to tzn. "spontan".

- Weszliśmy do sali, w której na stole leżały różne przedmioty. Naszym zadaniem było zbudowanie w ciągu 8 minut w wyznaczonych miejscach jak najwyższych konstrukcji, które na czubku utrzymają wyznaczony przez sędziów przedmiot. Druga część polega na stworzeniu przedstawienia, które jest rozwiązaniem danego problemu, w którym trzeba zawrzeć w jak najbardziej kreatywny sposób wszystkie podane wcześniej wymagania. Jednym z nich było stworzenie balsy, czyli konstrukcji o określonym kształcie, przypominającym wieżę, stworzonej z patyczków balsy i kleju, ważącej max. 15 g. Jej zadaniem jest unieść jak największy ciężar, nam udało się obciążyć ją 115 kg. Sam zamysł przedstawienia polegał na przedstawieniu obrazu życia w śmietniku-więzieniu. Do śmietnika trafia niewinne jabłko, które staje w centrum zainteresowania bosa mafii, baterii będącej weteranem więzienia, żyjącej z nielegalnej produkcji napoju nazywanego jabolem. Nasze przedstawienie zawiera również motyw dawnych sprzeczek i nieprzyjemności pomiędzy dwójką innych bohaterów: puszką i słoikiem - opowiada Zosia.
Jak wyjaśnia, na stworzenie scenariusza, kostiumów scenografii i danej konstrukcji mieli ok. sześciu miesięcy. Po tym czasie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie w Gdyni, gdzie przedstawili efekt swojej pracy.

- Do końca nie byliśmy pewni, czy nam się uda. Zwłaszcza, że nie udało nam się skończyć przedstawienia. Konkurencja, choć nie duża, była naprawdę dobra, a nerwy i stres oczekiwania męczyły nas do ostatniej sekundy gali. To było niezapomniane szczęście i cudowne emocje. Móc wybiec na scenę, kiedy ponad 1000 ludzi krzyczy i klaszcze właśnie dla nas - podkreśla.

Zajęcia dodatkowe i centra edukacyjne dla dzieci w Trójmieście


  • Konkurs składał się z dwóch części, zadaniem licealistów było przygotowanie przedstawienia i konstrukcji.
  • Kilka miesięcy trwały przygotowania do ogólnopolskich finałów.

Bez wsparcia nie pojadą na finały do USA



Teraz ekipa z "jedynki" ma szansę na udział w światowych finałach w USA, które odbędą się 24-29 maja w Iowa State University w USA. Jednak żeby zrealizować swój "american dream", licealiści potrzebują wsparcia.

- Odyseja umysłu to bardzo duży konkurs, w którym co roku biorą udział setki młodych ludzi. Nie jestem w stanie opisać atmosfery i klimatu gali rozdania nagród ani samego konkursu. Od trzech lat staraliśmy się dostać na ogólnoświatowe finały i włożyliśmy w to masę czasu i pracy. Pomimo tego, że spotkania z przyjaciółmi i tworzenie przedstawienia były przyjemnością, mielimy cel, który bardzo chcieliśmy osiągnąć. Pojechać do USA na finały!! W końcu nam się udało i nasze marzenia się spełniają!! Niestety wyjazd taki jest bardzo kosztowny, dlatego poszukujemy sponsorów oraz założyliśmy zbiórkę - podkreślają finaliści z Gdańska. - Mamy szansę polecieć i już jesteśmy na to gotowi, sprawdziliśmy połączenia, noclegi i wszystko inne, jednak ze względu na obecną sytuację nie jest tak łatwo zebrać środki na taką wyprawę. Koszt całego pobyty z lotami, transferami, wyżywieniem to ok. 6 tys. zł na osobę, co niestety mocno nadwyręża domowe budżety - dodają.
Zbiórki prowadzą też inni uczniowie z Trójmiasta, którzy zakwalifikowali się na światowe finały w USA. Z Ośrodka DAMB grupa uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, grupa 7 uczniów, rożnych szkół średnich z Trójmiasta, grupa nr 4, dwie grupy ze szkoły Gedanensis.


Miejsca

  • I LO Gdańsk, Wały Piastowskie 6

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (27)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gdańsk to stolica województwa:

 

Najczęściej czytane