• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Orły szybują, wróbelki latają, czy tylko dzięki skrzydłom, ptaki takie możliwości mają?

Pracownicy Gdańskiej Stacji Ornitologicznej przeniosą nas w kolorowy, rozćwierkany i niezwykły świat latających tajemnic. Na zajęciach dowiemy się przede wszystkim:

* Dlaczego ptaki latają a my nie?
* Jakie posiadają specjalne "rozwiązania techniczne", które im to umożliwiają.
* Jak działa skrzydło?
* Czy wszystkie ptaki latają tak samo? Dlaczego bocian utonie w morzu jeśli zbyt długo będzie nad nim leciał?
* Co zrobić żeby dolecieć na zimowisko i wrócić?

Zajęcia będą prowadzone przez: Pracownicy Gdańskiej Stacji Ornitologicznej

dr Katarzyna Kopiec w latach 1991 - 1996 studiowała na wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii, na kierunku Biologia Uniwersytetu Gdańskiego. Studia te ukończyła obroną pracy magisterskiej pt.: "Wybiórczość siedliskowa ptaków trzcinowisk w okresie pozalęgowym - porównanie pomiędzy trzcinowiskiem koszonym i niekoszonym".

W roku 2004 obroniła pracę doktorską pt. "Strategia wędrówki europejskich populacji pokrzewki czarnołbistej Sylvia atricapilla".

Od roku 1999 jest pracownikiem naukowym Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, gdzie zajmuje się głównie badaniem wędrówek ptaków. Od wielu lat poza pracą naukową zaangażowana jest w działalność edukacyjną prowadzoną przez Stację Ornitologiczną.

Ptaki są dla niej nie tylko tematem badań naukowych, lecz również częstym obiektem prac malarskich. Ma na swoim koncie szereg ilustracji w monografiach ornitologicznych, jak również w materiałach popularyzatorskich wydawanych przez Stację Ornitologiczną. Prace Katarzyny Kopiec można oglądać na stronie internetowej www.indyart.net.

mgr Jakub Typiak

Studia biologiczne ukończył w roku 2009 obroną pracy magisterskiej pt. "Awifauna lęgowa szuwaru ziołoroślowego rezerwatu Jezioro Drużno". Od lutego 2009 pracuje na stanowisku w Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN, gdzie poza pracą naukową prowadzi wykłady o tematyce ornitologicznej dla dzieci i młodzieży jak również zajecia w ramach corocznego Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Współpracował także z trójmiejskimi uniwersytetami trzeciego wieku i prowadził zajęcia w kilku szkołach. Jest członkiem stowarzyszenia Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING. W ostatnich latach był jednym z prowadzących zajęcia teoretyczne i terenowe dla młodzieży licealnej w ramach projektu edukacyjnego "Odkrywamy nasze plaże" finansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku. Od grudnia 2009 prowadzi także portal internetowy o ptakach - www.ptasieogrody.pl .

dr Maria Wielch

Pani Maria jest emerytowanym pracownikiem naukowym Stacji Ornitologicznej. Przez cały okres swojej pracy zawodowej udzielała się w edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno prowadząc zajęcia na terenie Stacji Ornitologicznej jak również poza nią. Swoje badania naukowe poświęciła głównie ptakom wodnym, a szczególnie łabędziowi niememu. Jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Uwaga! Aby uczestniczyć w warsztatach i wykładach, trzeba się wcześniej na nie zapisać na stronie internetowej uniwersytetu Unikids!

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane