Wiadomości

stat

Pasjonat teatru i historyk Nauczycielem Pomorza 2019

Finaliści konkursu Nauczyciel Pomorza 2019. Główną nagrodę i tytuł Nauczyciela Pomorza 2019 otrzymał Robert Cyrta (na zdjęciu trzeci od lewej strony).
Finaliści konkursu Nauczyciel Pomorza 2019. Główną nagrodę i tytuł Nauczyciela Pomorza 2019 otrzymał Robert Cyrta (na zdjęciu trzeci od lewej strony). mat. prasowe

Robert Cyrta z XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku został Nauczycielem Pomorza 2019 roku. Prowadzi innowacyjne programy teatralne dla uczniów, walczy z dopalaczami wśród młodzieży i jest instruktorem harcerskim. Do tytułu Nauczyciela Pomorza nominowanych było 10 nauczycieli i wychowawców.Czy dobrze wspominasz swoich nauczycieli?

tak, większość wspominam dobrze 49%
tylko kilku z nich dobrze wspominam 37%
tylko jednego nauczyciela dobrze wspominam 4%
raczej nie 8%
nie pamiętam swoich nauczycieli 2%
zakończona Łącznie głosów: 889
Kapituła konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim to, jakie innowacyjne metody nauczania wprowadza nauczyciel i w jaki sposób inspiruje uczniów do działania. Ponadto, liczyły się sukcesy nauczyciela, sposób, w jaki wspiera uczniów, i jakie stosuje metody, aby kreatywnie zorganizować im czas. Docenione zostały osoby, które nie tylko angażują uczniów, ale są też inspiracją dla innych nauczycieli i wychowawców.

- To właśnie ci nauczyciele są najlepszym dowodem na to, że mimo wyjątkowo trudnej sytuacji, pomorska szkoła jest ciągle miejscem, w którym młodzi ludzie mogą przeżyć niezwykłą przygodę edukacyjną - podkreślił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - To prawdziwi mistrzowie wprowadzający młodzież nie tylko w świat nauki, ale i uczący wrażliwości społecznej i obywatelskiej. Bez takich wspaniałych pedagogów nie uda się nam w młodym pokoleniu Pomorzan zaszczepić wielkich idei wolności i solidarności - zaznaczył marszałek Struk.

Zwycięzca nominowany przez rodzicówNauczycielem Pomorza 2019 został Robert Cyrta, który uczy historii, religii i wiedzy o teatrze w XX LO w Gdańsku. Do tytułu został zgłoszony przez Radę Rodziców. Wyróżniony otrzymał pamiątkową statuetkę oraz bon o wartości 6 tys. zł.

Robert Cyrta prowadzi program "Teatr w szkole", który jest innowacją pedagogiczną. W ramach programu powstał przedmiot wiedza o teatrze, realizowany w klasach o profilu humanistycznym ze specjalnością teatralną.

- Największą satysfakcję w pracy daje mi młodzież - mówił wzruszony Robert Cyrta. - To, że są, przychodzą, że im się chce i są zaangażowani. Bez nich nigdy nie udałoby mi się zrealizować żadnego projektu. Bardzo mnie cieszy, że otwierają się na nowe doświadczenia i są ciekawi świata. To jest czysta radość być nauczycielem, patrzeć, jak młodzi ludzie się rozwijają, wchodzą w dorosłość - podkreślił Robert Cyrta.
Nauczyciel Pomorza 2019 jest także autorem projektu zajęć teatralnych Młodzieżowa Akademia Teatralna, dzięki którym uczniowie poznają historię teatru, zasady ekspresji scenicznej i warsztat aktorski. W ramach zajęć młodzież przygotowuje też spektakle.

- Teatr jest odbiciem rzeczywistości - tłumaczy Robert Cyrta. - Młody człowiek może w tym lustrze zobaczyć siebie i odkrywa, kim tak naprawdę jest. To jest działanie trochę na przekór, ale dzięki temu, że stosujemy elementy dramy, wprowadzamy ich w świat wyobraźni, oni odkrywają w sobie takie pokłady kreatywności i twórczości, takie pomysły dla siebie, że jest to zaskakujące - opowiada Robert Cyrta.

Walczy z dopalaczami wśród młodzieży i jest instruktorem harcerskimPoza teatrem Robert Cyrta jest też twórcą szkolnej grupy profilaktycznej PaTPORT, która ma promować wśród młodzieży życie wolne od przemocy i uzależnień, w tym od dopalaczy. Głównym zadaniem grupy jest profilaktyka rówieśnicza. Dzięki jego zapałowi i staraniom udało się utworzyć PaTPORTY w innych gdańskich szkołach. Prowadzi także wiele zajęć pozalekcyjnych dla uczniów: klub historyczny, klub biblijny, odyseję umysłu oraz szkolne koło planszówek. Jest także czynnym harcerzem i instruktorem harcerskim - prowadzi zajęcia pogłębiające kompetencje społeczne dla drużyn harcerskich, a także społecznie sprawuje opiekę nad zuchami i harcerzami w czasie obozów i biwaków harcerskich.

Nauczyciel Pomorza 2019 jest inicjatorem różnych wydarzeń kulturalnych w środowisku lokalnym. Są to m.in. comiesięczne prezentacje teatralne dla mieszkańców dzielnicy Piecki-Migowo (Teatralne Piątki), przedstawienia teatralne wystawiane w Klubie Seniora w Domu Kultury Morena, a także warsztaty teatralne dla przedszkolaków z Przedszkola nr 74 w Gdańsku (Teatr dla Malucha).

10 nominacji dla nauczycieli i wychowawcówDo tytułu Nauczyciela Pomorza 2019 nominowanych było 10 nauczycieli i wychowawców: Agnieszka Anna Banasiak (Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku), Anna Borowicz (Szkoła Podstawowa im. Księdza Prałata Józefa Bigusa w Baninie), Robert Maciej Cyrta (XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku), Sylwia Kaszuba (Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu), Halina Maria Mechler (Szkoła Podstawowa nr 44 w Gdańsku), Seweryn Murawski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie), Małgorzata Ryś-Kiełtyka (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bytowie), Krystyna Teresa Szczepańska (Szkoła Podstawowa im. Leona Bizewskiego w Gnieżdżewie), Alicja Tubaja (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie) oraz Gabriel Wołosewicz (Powiatowy Zespół Szkół w Redzie).

Jury przyznało cztery wyróżnienia, które otrzymali:
  • Sylwia Anna Kaszuba - nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół i Przedszkola w Miłoradzu,

  • Halina Maria Mechler - nauczycielka języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 44 w Gdańsku,

  • Seweryn Murawski - nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kard. S. Wyszyńskiego w Lubichowie,

  • Gabriel Wołosewicz - nauczyciel chemii oraz przedmiotów zawodowych w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali oraz technik organizacji reklamy w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie.


Wyróżnieni nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne w wysokości 3 tys. zł.

Opinie (39) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fauna to: