Wiadomości

stat

Pasjonat teatru i historyk Nauczycielem Pomorza 2019

Finaliści konkursu Nauczyciel Pomorza 2019. Główną nagrodę i tytuł Nauczyciela Pomorza 2019 otrzymał Robert Cyrta (na zdjęciu trzeci od lewej strony).
Finaliści konkursu Nauczyciel Pomorza 2019. Główną nagrodę i tytuł Nauczyciela Pomorza 2019 otrzymał Robert Cyrta (na zdjęciu trzeci od lewej strony). mat. prasowe

Robert Cyrta z XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku został Nauczycielem Pomorza 2019 roku. Prowadzi innowacyjne programy teatralne dla uczniów, walczy z dopalaczami wśród młodzieży i jest instruktorem harcerskim. Do tytułu Nauczyciela Pomorza nominowanych było 10 nauczycieli i wychowawców.Czy dobrze wspominasz swoich nauczycieli?

tak, większość wspominam dobrze 49%
tylko kilku z nich dobrze wspominam 37%
tylko jednego nauczyciela dobrze wspominam 4%
raczej nie 8%
nie pamiętam swoich nauczycieli 2%
zakończona Łącznie głosów: 889
Kapituła konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim to, jakie innowacyjne metody nauczania wprowadza nauczyciel i w jaki sposób inspiruje uczniów do działania. Ponadto, liczyły się sukcesy nauczyciela, sposób, w jaki wspiera uczniów, i jakie stosuje metody, aby kreatywnie zorganizować im czas. Docenione zostały osoby, które nie tylko angażują uczniów, ale są też inspiracją dla innych nauczycieli i wychowawców.

- To właśnie ci nauczyciele są najlepszym dowodem na to, że mimo wyjątkowo trudnej sytuacji, pomorska szkoła jest ciągle miejscem, w którym młodzi ludzie mogą przeżyć niezwykłą przygodę edukacyjną - podkreślił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - To prawdziwi mistrzowie wprowadzający młodzież nie tylko w świat nauki, ale i uczący wrażliwości społecznej i obywatelskiej. Bez takich wspaniałych pedagogów nie uda się nam w młodym pokoleniu Pomorzan zaszczepić wielkich idei wolności i solidarności - zaznaczył marszałek Struk.

Zwycięzca nominowany przez rodzicówNauczycielem Pomorza 2019 został Robert Cyrta, który uczy historii, religii i wiedzy o teatrze w XX LO w Gdańsku. Do tytułu został zgłoszony przez Radę Rodziców. Wyróżniony otrzymał pamiątkową statuetkę oraz bon o wartości 6 tys. zł.

Robert Cyrta prowadzi program "Teatr w szkole", który jest innowacją pedagogiczną. W ramach programu powstał przedmiot wiedza o teatrze, realizowany w klasach o profilu humanistycznym ze specjalnością teatralną.

- Największą satysfakcję w pracy daje mi młodzież - mówił wzruszony Robert Cyrta. - To, że są, przychodzą, że im się chce i są zaangażowani. Bez nich nigdy nie udałoby mi się zrealizować żadnego projektu. Bardzo mnie cieszy, że otwierają się na nowe doświadczenia i są ciekawi świata. To jest czysta radość być nauczycielem, patrzeć, jak młodzi ludzie się rozwijają, wchodzą w dorosłość - podkreślił Robert Cyrta.
Nauczyciel Pomorza 2019 jest także autorem projektu zajęć teatralnych Młodzieżowa Akademia Teatralna, dzięki którym uczniowie poznają historię teatru, zasady ekspresji scenicznej i warsztat aktorski. W ramach zajęć młodzież przygotowuje też spektakle.

- Teatr jest odbiciem rzeczywistości - tłumaczy Robert Cyrta. - Młody człowiek może w tym lustrze zobaczyć siebie i odkrywa, kim tak naprawdę jest. To jest działanie trochę na przekór, ale dzięki temu, że stosujemy elementy dramy, wprowadzamy ich w świat wyobraźni, oni odkrywają w sobie takie pokłady kreatywności i twórczości, takie pomysły dla siebie, że jest to zaskakujące - opowiada Robert Cyrta.

Walczy z dopalaczami wśród młodzieży i jest instruktorem harcerskimPoza teatrem Robert Cyrta jest też twórcą szkolnej grupy profilaktycznej PaTPORT, która ma promować wśród młodzieży życie wolne od przemocy i uzależnień, w tym od dopalaczy. Głównym zadaniem grupy jest profilaktyka rówieśnicza. Dzięki jego zapałowi i staraniom udało się utworzyć PaTPORTY w innych gdańskich szkołach. Prowadzi także wiele zajęć pozalekcyjnych dla uczniów: klub historyczny, klub biblijny, odyseję umysłu oraz szkolne koło planszówek. Jest także czynnym harcerzem i instruktorem harcerskim - prowadzi zajęcia pogłębiające kompetencje społeczne dla drużyn harcerskich, a także społecznie sprawuje opiekę nad zuchami i harcerzami w czasie obozów i biwaków harcerskich.

Nauczyciel Pomorza 2019 jest inicjatorem różnych wydarzeń kulturalnych w środowisku lokalnym. Są to m.in. comiesięczne prezentacje teatralne dla mieszkańców dzielnicy Piecki-Migowo (Teatralne Piątki), przedstawienia teatralne wystawiane w Klubie Seniora w Domu Kultury Morena, a także warsztaty teatralne dla przedszkolaków z Przedszkola nr 74 w Gdańsku (Teatr dla Malucha).

10 nominacji dla nauczycieli i wychowawcówDo tytułu Nauczyciela Pomorza 2019 nominowanych było 10 nauczycieli i wychowawców: Agnieszka Anna Banasiak (Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku), Anna Borowicz (Szkoła Podstawowa im. Księdza Prałata Józefa Bigusa w Baninie), Robert Maciej Cyrta (XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku), Sylwia Kaszuba (Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu), Halina Maria Mechler (Szkoła Podstawowa nr 44 w Gdańsku), Seweryn Murawski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie), Małgorzata Ryś-Kiełtyka (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bytowie), Krystyna Teresa Szczepańska (Szkoła Podstawowa im. Leona Bizewskiego w Gnieżdżewie), Alicja Tubaja (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie) oraz Gabriel Wołosewicz (Powiatowy Zespół Szkół w Redzie).

Jury przyznało cztery wyróżnienia, które otrzymali:
  • Sylwia Anna Kaszuba - nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół i Przedszkola w Miłoradzu,

  • Halina Maria Mechler - nauczycielka języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 44 w Gdańsku,

  • Seweryn Murawski - nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kard. S. Wyszyńskiego w Lubichowie,

  • Gabriel Wołosewicz - nauczyciel chemii oraz przedmiotów zawodowych w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali oraz technik organizacji reklamy w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie.


Wyróżnieni nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne w wysokości 3 tys. zł.

Opinie (38) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które z wymienionych poniżej miast ma największą powierzchnię?