Wiadomości

stat

Podręcznik do chemii z 1863 roku w bibliotece PG

artykuł historyczny
Przekazany Politechnice egzemplarz "Die Schule Der Chemie, Oder Erster Unterricht in Der Chemie, Versinnlicht Durch Einfache Experimente" został wydany w 1863 r.
Przekazany Politechnice egzemplarz "Die Schule Der Chemie, Oder Erster Unterricht in Der Chemie, Versinnlicht Durch Einfache Experimente" został wydany w 1863 r. fot. K. Krzempek/PG

Biblioteka Politechniki Gdańskiej wzbogaciła się o drogocenny eksponat - wydany ponad 150 lat temu niemiecki podręcznik do chemii. Książkę podarował uczelni Andrzej Urbańczyk, żeglarz i pisarz wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, a przy tym absolwent Wydziału Chemicznego z 1960 roku.



Przekazany Politechnice egzemplarz "Die Schule Der Chemie, Oder Erster Unterricht in Der Chemie, Versinnlicht Durch Einfache Experimente" ("Szkoła chemii, albo pierwsze lekcje chemii odzwierciedlone w prostych eksperymentach") został wydany w Brunszwiku w maju 1863 r. Autorem podręcznika był Julius Adolph Stoeckhardt, wybitny niemiecki agrochemik, autor ponad 500 publikacji. Uważana za najwybitniejsze z jego dzieł "Die Schule Der Chemie" została przetłumaczona na czternaście języków.

- To unikatowe wydanie "Szkoły chemii" nosi ślady odczynników oraz laboratoryjnej pracy. Jak sądzę, po okrążeniu naszej planety, z pięcioletnim postojem na Hawajach, powinno wrócić do Europy, skąd pochodzi - podkreśla Andrzej Urbańczyk, poprzedni posiadacz dzieła.
Andrzej "Andrew" Urbańczyk wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa jako światowy rekordzista w liczbie odbytych samotnych rejsów, który pokonał już przeszło 75000 mil morskich. Wielokrotnie opłynął kulę ziemską, zarówno w pojedynkę, jak i z załogą. Jest także autorem ponad 50 książek wydanych w ponadmilionowym nakładzie i przetłumaczonych na sześć języków oraz setek artykułów prasowych. Wraz z małżonką Krystyną mieszka obecnie na Hawajach.

Podarowany Politechnice Gdańskiej tom "Die Schule Der Chemie" zostanie umieszczony w Bibliotece PG.

Opinie (36) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?