• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Pomorska Noc Naukowców. Było sobie życie

Życie. Szacuje się, że powstało na Ziemi już 3,9 mld lat temu i trzeba przyznać, iż od tego czasu przeszło naprawdę spektakularną drogę! Zlepki specjalizujących się komórek dały początek tkankom, narządom i ich układom. Obecnie człowiek oraz inne zamieszkujące Ziemię zwierzęta to biologiczne maszyny o różnym stopniu skomplikowania. Podczas sześciu godzin opowieści o życiu wysłuchacie wykładów, weźmiecie udział w warsztatach oraz wcielicie się w rolę naukowców poszukujących odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania. Weźcie życie na warsztat! Zapraszamy na Pomorską Noc Naukowców w Experymencie - to już 29 września od godziny 18:00.

Zdrowe, ludzkie ciało działa niczym dobrze naoliwiony mechanizm. Ludzkie serce bije ponad 100 000 razy w ciągu doby, neurony komunikują się z prędkością do 120 m/s, a nerki filtrują nawet 150 litrów wody każdego dnia. Krew krąży w misternie zaprojektowanej plątaninie tętnic, żył oraz mikroskopijnych naczyń włosowatych, doprowadzając tlen i składniki odżywcze do każdej komórki ciała. Mózg - jednostka centralna - nigdy nie odpoczywa, monitorując oraz zawiadując wszystkimi podległymi mu systemami. Jak to możliwe, że przeszliśmy drogę od mikroskopijnej komórki do gatunku, który stanął na Księżycu? O tym przekonacie się na Pomorskiej Nocy Naukowców. Poniżej znajdziecie szczegółowy plan atrakcji wydarzenia.

Strefa pokazów naukowych

Scena CNE

Podczas Nocy Naukowców nie może zabraknąć Was pod sceną CNE, gdzie zaprezentujemy wyjątkowe Science Show przygotowane przez edukatorów Experymentu! Specjalnie na tę okazję zaprosiliśmy również mistrzów naukowych pokazów, Heweliuszy Nauki, którzy podczas występu "Nasz niesamowity mózg" zaprezentują fascynujące oraz zaskakujące możliwości tego narządu.

Opowieści o życiu - strefa wykładów

Sala B

Życie jest... skomplikowane! Naukowcy każdego dnia znajdują odpowiedzi na pytania, które do tej pory stanowiły zagadkę natury. Dlaczego potrzebujemy aż tylu skomplikowanych białek do funkcjonowania? Czy istnieje życie pozaziemskie? Co wspólnego mają ptaki z dinozaurami? Co sprawia, że ekstremofile to mistrzowie przetrwania i niestraszne im ekstremalne temperatury, wysokie zasolenie lub promieniowanie jonizujące? Odpowiedzi na te pytania zapewnią eksperci w opowieściach o życiu - dr Mariusz Gogól, Sebastian Soberski, Krzysztof Poznański (Naukowo TV), Ewa Borowska oraz Natalia Gackowska (Extremo Technologies i Extremo Education).

Było sobie życie - podróże po ludzkim ciele

Sala A

W tej strefie będziemy trawić, filtrować, transportować, przekazywać i odbierać, a to wszystko to dzięki technologii VR. W specjalnej aplikacji wybierzecie się w niesamowitą podróż - podróż po ciele człowieka.

Małe światy

Sala C

Mikroskopijne stworzenia, niewidoczne gołym okiem wici i nibynóżki - życie dzieje się również tam, gdzie nasz wzrok nie sięga. Wyposażeni w binokulary i mikroskopy zobaczymy, ile życia tętni w pozornie niezamieszkanej kropli wody, zaprzyjaźnimy się z protistami oraz poznamy mieszkańców Ziemi, którzy wyglądają, jakby byli nie z tego świata. Poznacie bakterie, które świecą, zobaczycie maleńkie organizmy zamieszkujące nasze dłonie oraz stworzycie mikroskop z kropli wody i... lasera!

Akcja adaptacja! Strefa Karola Darwina

Sala D i wystawy CNE

Aby żyć, trzeba się przystosować! A jak słusznie zauważył Jeff Goldblum w Parku Jurajskim - życie znajdzie sposób!

A jak "znajduje sposób"? Dzięki ewolucji! Jakie są najciekawsze przystosowania ewolucyjne świata zwierząt? Czy to inteligentny proces, czy raczej strzelanie na oślep celem sprawdzenia, co się sprawdza? Jakich przystosowań wymaga życie w chłodnym, a jakich w gorącym klimacie? O tym wszystkim porozmawiacie z biologami i fizjologami zwierząt.

W strefie Karola Darwina spotkacie m.in. naukowców Uniwersytetu Gdańskiego, z którymi odkryjecie, ile można wyczytać z... kości! Bliżej Morza Bałtyckiego znajdziecie się dzięki specjalistom z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz WWF. Na wystawach nie zabraknie również naszych skrzydlatych przyjaciół - załoga Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN pokaże Wam, że ewolucja dzieje się na naszych oczach.

Rzuć okiem na ewolucję!

Sala E

Jak działa i jak zbudowane jest ludzkie oko? Naszą przygodę z ewolucją tego narządu zaczniemy pod wodą, skąd powoli wypełzniemy na ląd, poznając kolejne elementy pozwalające nam w pełni cieszyć się widokiem otaczającego nas świata. Skąd euglena wie, gdzie jest góra, a gdzie dół? Czy źrenica zawsze jest czarna? Co łączy ludzkie oko z aparatem fotograficznym? Przekonajcie się na własnej skórze, a raczej... zobaczcie na własne oczy!

Futurostrefa

Strefa malucha

Jak będzie wyglądać relacja człowieka z produktem naszych ponadprzeciętnie rozwiniętych mózgów - technologią? Czy człowiek będzie zmuszony do szukania domu na innych planetach? Jakich umiejętności wymagałoby zbudowanie bazy na Marsie? W FUTUROSTREFIE wcielicie się w rolę założycieli kolonii na obcej planecie oraz poczujecie przedsmak przyszłości dzięki symulatorowi starości. To tutaj swój łazik Scorpio 7 zaprezentują członkowie z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD Politechniki Wrocławskiej. Poznacie konstrukcję i możliwości maszyny zbudowanej przez studentów i dowiecie się więcej o misjach marsjańskich.

Gra na wystawach

Chcecie więcej? Na spragnionych rywalizacji czeka intelektualna rozgrywka na wystawach CNE. Spróbuj swoich sił (i mózgu!), aby zasilić szeregi zwycięskiej drużyny!

Wydarzenie jest częścią Pomorskiej Nocy Naukowców, którą koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jej partnerami są pomorskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej oraz dwa ośrodki popularyzacji nauki - Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to:

 

Najczęściej czytane