• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Regeneracja. Co chronić, a co sadzić? recepta na miejską zieleń

Podczas seminarium Regeneracja. Co chronić, a co sadzić? recepta na miejską zieleń skupimy się na przyrodzie, ale nie tej dziewiczej, dzikiej, ale tej, która wyrasta z ziemi zalewanej asfaltem, z opuszczonych pustostanów, szczelin płyt. Nieużytki, dawne pola, kanały, budynki fabryczne wszędzie tam w sposób nieplanowany i spontanicznie odradza się niedoceniana przez nas roślinność. Gruz, podupadłe budynki, zapomniane trawniki, pęknięte rury tworzą nowe warunki dla nasion przenoszonych i wędrujących wraz z człowiekiem, wszystkie są szansą na odradzanie się przyrody w przestrzeniach wyeksploatowanych z zasobów i pozbawionych życia.

w każdy piątek (od 29.09 do 01.12.2023), godz. 17:30

Gdańsk,
bilety 150 zł
Poszukamy specyficznych cech procesu odnowy przyrodniczej miast, wyjaśniając czym jest czwarta przyroda, po co miastu nieużytki. Czy jest możliwość rewitalizacji dzielnic, połączonej z renaturyzacją, przy jednoczesnym zadbaniu też o potrzeby istot innych niż ludzie? Sprawdzimy nowe parki i projekty, w których udało się to założenie skutecznie zrealizować. Poszukamy pospolitej przyrody dookoła.

Czwarta przyroda to szansa na lepsze życie dla mieszkańców ludzkich i nie tylko dla nich, na skuteczniejszą adaptację miast do klimatycznej katastrofy i walkę z betonozą. Porozmawiamy o tym, że zieleń w mieście nie musi być na sterydach, upiękniona i wystylizowana (przynajmniej nie tylko taka). Trzeba zmienić tylko perspektywę i zbudować nową opowieść.

Osoba prowadząca:

dr inż. Kasper Jakubowski | Architekt krajobrazu, edukator przyrody, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę. Autor książki Czwarta przyroda: sukcesja funkcji i przyrody nieużytków miejskich (Fundacja Dzieci w Naturę, 2020. Autor scenariusza ścieżki edukacyjnej o czwartej przyrodzie na kopcu Powstania Warszawskiego. Zainicjował stworzenie Stacji Natura na podmokłym nieużytku w podkrakowskich Zielonkach, angażując lokalną społeczność w proces renaturyzacji. Współautor spacerowników po dzikiej przyrodzie Warszawy i Krakowa. Inicjator posadzenia pierwszych, miejskich lasów kieszonkowych (Miyawakiego) w Poznaniu (Zielone Miasto Poznań).

Wydarzenie jest częścią projektu STOCZNIA. MIASTO (wcześniej pod nazwą ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ), w którym odnosimy się do terenów postoczniowych i szeroko rozumianego sąsiedztwa ECS. Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej.

Informacja o biletach

Wstęp wolny + rezerwacja miejsca online: https://bit.ly/stoczniamiasto_regeneracja

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zwierzęta, które możemy spotkać w Lasach Oliwskich, to. m.in.:

 

Najczęściej czytane