• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Religia jak bumerang, co roku ten sam problem

Wioleta Stolarska
12 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (359)

Od wielu lat początek roku szkolnego to te same obowiązki, ale i problemy. Lekcje religii w szkołach publicznych wciąż wzbudzają wiele kontrowersji, szczególnie kiedy znajdują się w planie między innymi godzinami lekcyjnymi. Rodzice protestują, szkoły rozkładają ręce, a biskupi nie zgadzają się na żadne zmiany. I od lat nic w tej sprawie się nie zmienia, choć Kościół wie, że szkoła wiary nie rozbudza, a raczej ją gasi.Wspólnie z dzieckiem podejmujecie decyzję o uczestniczeniu lub nieuczestniczeniu w zajęciach religii?

Ponad 1,5 mld zł rocznie - tyle państwo wydaje na prowadzenie w szkołach lekcji religii. Uczy się jej od podstawówki aż do końca szkoły średniej w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Tylko w podstawówce lekcje religii zajmują dziecku co najmniej 600 godzin.

Dziecko w pierwszej klasie podstawówki ma zwykle 2 godz. religii, dokładnie tyle samo ma lekcji wychowania fizycznego. Religii w szkołach jest też więcej niż historii czy angielskiego (jest na czwartym miejscu pod względem liczby realizowanych godzin).

Przykładowo historia pojawia się w IV i V klasie podstawówki w wymiarze jednej godziny, a od VI do VIII klasy jest w wymiarze dwóch godzin. Uczniowie mają 200 godzin informatyki czy ok. 150 fizyki.

Od 1 września duże zmiany. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym 2023/24? Od 1 września duże zmiany. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym 2023/24?

Po co rodzice wysyłają dziecko na religię?I komunia św. to jeden z najczęściej wymienianych powodów. Nieważne, czy sakrament kiedykolwiek się "przyda", a dziecko zrozumie, na czym polega. No i co powie rodzina, w końcu w kościele można usłyszeć, że nieposyłanie dzieci na religię w szkole jest grzechem. Jednak czy warto, jeśli rodzice praktykują tylko od święta?

600 godzin lekcyjnych to jednak sporo, może warto ten czas poświęcić na dodatkowe lekcje języka obcego albo zajęcia sportowe, a o wychowanie w wierze zadbać osobiście? A decyzję o tym, czy dziecko chce uczestniczyć w zajęciach świadomie, zostawić na później, np. w szkole średniej.

Nie przekazują wiedzy, a moralizatorstwoMłodzież na szczęście ma już więcej do powiedzenia, i tak w Gdańsku czy Sopocie ponad połowa uczniów szkół średnich deklaruje, że nie chodzi na lekcję religii. Dlaczego? Szkoda czasu, a zajęcia są po prostu nudne. Na lekcjach nie przekazuje się wiedzy o religiach, ale uprawia moralizatorstwo, a czasem indoktrynację. Nie da się ukryć również, że katecheci to nie ludzie, którzy uzyskali w pierwszej kolejności przygotowanie pedagogiczne, a nauczyciel bez pasji i podejścia do uczniów to niestety najczęściej kiepski nauczyciel.

Według ostatniego badania CBOS podsumowującego religijność Polaków wynika, że w 2010 r. uczestnictwo w religii deklarowało 93 proc. uczniów, w 2016 r. - 75 proc., dwa lata później - o pięć punktów procentowych mniej. W 2022 r. na religię chodzi 54 proc. uczniów szkół średnich.

Najszybciej laicyzującą się grupą są właśnie młodzi ludzie.


Młodzi sami odchodzą, dzieci szkoła nie zatrzymaCzy Kościół powinien skupiać się na lekcjach religii w szkole? Może prawdziwe wychowanie w wierze powinno odbywać się w parafii. Argumentacja duchownych, że trudności w nauczaniu dzieci religii są wynikiem "kryzysu wiary rodziców" nie jest trafiona.

W lipcu 1992 r. regularny udział w praktykach religijnych deklarowało prawie 3/4 osób w wieku 18-24 lata. W 2022 r. była to już mniej niż jedna na cztery osoby.

Dzieci odprawiają msze w grze Roblox. Rekordy popularności wirtualnej archidiecezji Dzieci odprawiają msze w grze Roblox. Rekordy popularności wirtualnej archidiecezji

Może czas na sekularyzację szkół?Jednak czy Kościół jest skłonny wycofać się ze szkolnej katechezy? Wiele mówi się na temat sekularyzacji szkół i cofnięcia zgody na finansowanie lekcji religii z publicznych pieniędzy. Ale na mówieniu się kończy.

Gdzie jest granica? W państwie, które wydaje się mieć wiele wspólnego z państwem katolickim nie ma się co oszukiwać, że szanse na to, że religia zniknie ze szkół są, delikatnie mówiąc, nikłe. Z drugiej strony, jeśli myślimy o katolicyzmie jako religii miłości, solidarności, współczucia czy pojednania, to nie ukrywajmy, że z efektami nauczania religii w szkole jest po prostu kiepsko w naszym kraju.

Zaniedbywanie edukacji dzieci to oczywiście zło. Ale czego przede wszystkim powinno nauczyć się dziecko w szkole? Życia w społeczeństwie, a więc wiedzy o cywilizacji, etyce, religiach czy ekologii. O świecie bez względu, czy jest wierzącym, czy niewierzącym.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (359)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Kongres Smart Metropolia 2023

konferencja

Dzień Kariery BALTEXPO

targi

XII. Europejskie Forum Nowych Idei

3500 - 4500 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Atmosfera to:

 

Najczęściej czytane