• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rodzice wykupywali ubezpieczenie, które zapewnia miasto?

Piotr Kallalas
23 maja 2024, godz. 08:00 
Opinie (43)
Czy uczniowie technikum mają zagwarantowane ubezpieczenie NNW? Czy uczniowie technikum mają zagwarantowane ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenia NNW dla uczniów techników gwarantuje gmina, co jest regulowane odpowiednim rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Okazuje się jednak, że w niektórych szkołach rodzice wykupywali osobne świadczenia.Ubezpieczenie NNW w technikum jest opłacane przez opiekunów czy przez miasto? W ostatnim czasie otrzymaliśmy zgłoszenia od rodziców uczniów uczęszczających do gdańskich techników, którzy zwracają uwagę na niejasności związane z systemem ubezpieczeń. Chodzi dokładnie o konieczność wykupienia ubezpieczenia NNW od następstw nieszczęśliwych wypadków w kontekście praktyki zawodowej. Okazuje się, że niektóre szkoły nakazywały wykup takiej ochrony, choć ustawowo, to gmina zapewnia takie ubezpieczenie.

- Córka otrzymała minusowe punkty za zachowanie ze względu na brak dostarczonego ubezpieczenia - napisał do nas rodzic. - Sądziłem, że to moje niedopatrzenie, więc nie rozumiałem karania za to dziecka... tak było do czasu wczytania się w rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu. Chodzi konkretnie o "§ 8. 1. Szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu: (...) 3) zapewnia ubezpieczenie uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25. Jak zapisać się i wybrać klasę? Rusza rekrutacja do szkoły średniej 2024/25. Jak zapisać się i wybrać klasę?

"Prośba została wycofana"Sytuacja miała miejsce w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Gdańsku. W związku z tym wysłaliśmy zapytanie do gdańskiego Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim.

- Prośba o dostarczenie numerów polis ubezpieczeniowych przed praktykami w Technikum nr 7 została wycofana. Każdemu odbywającemu praktyki uczniowi z miejskich szkół zapewnia się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, na podstawie umowy zawartej przez Gminę Miasta Gdańska - przekazał Marcin Szeląg z gdańskiego magistratu.
Trudno jednak powiedzieć, przez jaki czas i ile osób wykupywało bezpodstawnie dodatkowe ubezpieczenie na własną rękę.

- Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku nie posiada informacji o liczbie wykupionych polis oraz o podobnych sytuacjach w innych szkołach średnich. Ubezpieczenie zawierane przez Gminę Miasta Gdańska na podobnych warunkach funkcjonuje od wielu lat. Kontynuowane jest corocznie poprzez prolongatę umowy, a polisy wystawiane są na 12 miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku - dodaje Marcin Szeląg.
Ze złamaną ręką maturę podyktujemy nauczycielowi Ze złamaną ręką maturę podyktujemy nauczycielowi

Przewodnicząca rady rodziców była zdziwionaOkazuje się jednak, że niejasności związane ze szkolnymi ubezpieczeniami obejmującymi praktyki zawodowe, występują też w innych szkołach.

- W wrześniu, na pierwszym zebraniu rady rodziców, przewodnicząca poinformowała o tym, że decydującym powodem, dla którego zdecydowano się wybrać ofertę ubezpieczenia NNW od konkretnego ubezpieczyciela, było właśnie to, że oferował ubezpieczenie podczas praktyk, czego nie zawierały inne złożone oferty. Dodała też, że ciężko samemu, na własną rękę załatwić takie ubezpieczenie, więc czuliśmy się zobligowani do wykupienia polisy rekomendowanej przez szkołę - napisała do nas Alicja, której dziecko chodzi do technikum w Gdańsku. - Przed tygodniem, kiedy dowiedziałam się o tym, że miasto ubezpiecza uczniów, zapytałam przewodniczącej rady rodziców, czy to prawda. Była zdziwiona, ale rzekomo sprawdziła i potwierdziła tę informację. Dodała, że tak się dzieje po raz pierwszy i że nawet nie miała o tym pojęcia. Gdy poinformowałam ją, że miasto ubezpiecza uczniów od lat, nic nie odpowiedziała.
Zapytaliśmy jakie rozwiązania obowiązują w technikach znajdujących się w Gdyni.

- Ubezpieczenie NNW uczniów kierowanych na praktyczną naukę zawodu organizowaną poza daną szkołą jest obowiązkiem tej szkoły, a praktyczna nauka zawodu jedną z podstawowych form działalności dydaktyczno-wychowawczej placówki prowadzącej kształcenie zawodowe - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (43)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Let's Grow Gdańsk: Konfrontacje!

spotkanie, konferencja

Święto Uczelni 2024 - Politechnika Gdańska

uroczystość oficjalna

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Aniołki to osiedle znajdujące się w:

 

Najczęściej czytane