Wiadomości

stat

Samochody i samoloty z drukarki? 3D sprawdza się w przemyśle

Zawodnicy PG Racing Team, którego bolid po części powstał w pracowni 3D gdyńskiego parku.
Zawodnicy PG Racing Team, którego bolid po części powstał w pracowni 3D gdyńskiego parku. fot. Lucyna Lewandowska/ PPNT

Wzory, prototypy, ale też części do maszyn - druk 3D to już coś więcej niż tylko wydruki gadżetów pomocnych w codziennym funkcjonowaniu. Technologia ta coraz odważniej wkracza w zupełnie nowe obszary naszego życia. Oprócz branży medycznej czy jubilerskiej korzysta z niej przemysł samochodowy i lotniczy. O najnowszych osiągnięciach w dziedzinie nowoczesnego wytwarzania podzespołów dla przemysłu będzie można posłuchać 25 i 26 września podczas Pomorskich Dni Druku 3D.Czy interesujesz się nowinkami technologicznymi?

tak, ponieważ często trafiam na takie rozwiązania, które mogę wykorzystać w codziennym życiu 53%
kiedy trafię na taką informację, zapoznam się z nią z zainteresowaniem, ale nie jestem tropicielem nowinek 32%
w ogóle mnie to nie interesuje 15%
zakończona Łącznie głosów: 47
Druk 3D ma szanse zawojować rynek motoryzacyjny. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na razie na tworzenie prototypów za pomocą tej technologii, są jednak tacy, którzy udowadniają, że możliwe jest nawet wyprodukowanie auta.

Lotnictwo to obok motoryzacji kolejna gałąź przemysłu, którego przedstawiciele uważają, że technologia druku 3D zastąpi w przyszłości tradycyjne metody produkcji. Drukowanie przestrzenne pozwala bowiem na wykonywanie złożonych elementów lotniczych w całości, bez konieczności produkcji i montażu wielu mniejszych komponentów. Dzięki tej innowacji przemysł lotniczy będzie mógł wytwarzać lżejsze, równie trwałe jak metal i znacznie tańsze produkty.

- Postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w dziedzinie trójwymiarowego drukowania jest ogromny. Dziś w ten sposób powstają już nie tylko gadżety codziennego użytku, ale też niezwykle trwałe metalowe, a nawet tytanowe elementy wykorzystywane w przemyśle samochodowym, wojskowym czy branży medycznej. Niestety, wiedza o możliwościach zastosowań oraz pracy z tak różnorodnymi materiałami nie jest jeszcze zbyt powszechna wśród użytkowników - mówi Rafał Łysakowski, operator dwóch pracowni, funkcjonujących w ramach Zintegrowanego Centrum Druku 3D.
To już trzecia odsłona tego największego w północnej Polsce wydarzenia, poświęconego drukowi 3D. Jak zwykle, organizatorzy: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia i Gdański Park Naukowo-Technologiczny, oraz firma Bibus Menos sp. z o.o. zadbali o udział praktyków i ekspertów branży, którzy w przystępny sposób opowiedzą o innowacjach i trendach w dziedzinie trójwymiarowych wydruków.

Zapisz się na KONFERENCJĘ

- Tegoroczne Pomorskie Dni Druku 3D, odbywające się pod hasłem: "Industry 4.0.", skierowane są do osób i przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii w procesach produkcyjnych, a przede wszystkim kompleksowym podejściem do zagadnień nowoczesnego wytwarzania - dodaje Łysakowski.
Czytaj też: Badają jak tanio drukować w 3D z metalu

Liderzy branży 3DWśród partnerów wydarzenia nie zabraknie trójmiejskich uczelni. Prelegenci Politechniki Gdańskiej skoncentrują się na przybliżeniu procesów produkcji surowców stosowanych przy trójwymiarowych wydrukach w przemyśle.

Z kolei profesorowie gdańskiej ASP opowiedzą o wykorzystaniu wydruków 3D we wzornictwie przemysłowym. Praktycy z firmy MARAD Design, zlokalizowanej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia na podstawie projektów nad którymi pracują podzielą się swoim doświadczeniem projektowym.

Zawodnicy PG Racing Team, którego bolid po części powstał w pracowni 3D gdyńskiego parku, opowiedzą o korzyściach płynących z zastosowania technologii 3D w motoryzacji.

Jak projektować lżejsze oraz wytrzymalsze konstrukcjeProgram uzupełnią warsztaty i prelekcje poświęcone pracy z oprogramowaniem służącym do optymalizacji topologicznej produkowanych elementów. Odpowiedzialni za to będą specjaliści z firmy DES ART.

- Omówiony zostanie proces optymalizacji konstrukcji i wynikające z niego zmiany w geometrii. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, jak projektować zoptymalizowane, lżejsze oraz wytrzymalsze konstrukcje - czytamy na stronie firmy.
Z kolei eksperci OBERON 3D opowiedzą o kontroli jakości oraz metodach pomiarowych, będących dopełnieniem koncepcji przemysłu 4.0. Dla zainteresowanych odbędą się także warsztaty z wykorzystaniem oprogramowania 3D, pomocnego przy analizach wytrzymałościowych oraz optymalizacji konstrukcji.

Zapisz się na WARSZTATY

Osobnym aspektem jest finansowanie innowacyjnych technologii. Dlatego, wśród zaproszonych ekspertów nie zabraknie również specjalistów w dziedzinie pozyskiwania środków na złożone projekty z zakresu wytwarzania 3D z firmy Grantera.

Opinie (20) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Owady to: