Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Science Cafe - O Bigosie w kosmosie

w każdy czwartek (od 01.04 do 25.06.2020), godz. 18:00

Wstęp wolny
kwi 25

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
Centrum Nauki Experyment zaprasza na kosmiczną odsłonę spotkania dla dorosłych z cyklu Science Cafe!

O BIGOSIE W KOSMOSIE, CZYLI RAKIETY NAPĘDZANE PASJĄ już 24.02.2019 w godz. 16:00-19:00.

Przy kawie i ciastku prowadzący - Adam Matusiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Rakietowego odkryje przed gośćmi tajniki  polskich rakiet badawczych na przykładzie konstrukcji BIGOS4. Opowie o lotach rakiet Meteor-2K, o tezach, że była to rakieta kosmiczna. O hobby, jakim jest modelarstwo rakietowe RDM, o testach na poligonach wojskowych, o rozwoju i powstaniu firmy SpaceForest. I przede wszystkim o ludziach z pasją, dzięki którym powstała rakieta CANDLE 2 i seria rakiet BIGOS.

Wykładowi towarzyszyć będą warsztaty pt. proste jak rocket science.  Wraz z edukatorami EXPERYMENTU goście przeniosą się w najwyższe części atmosfery, by przypomnieć sobie prawa aerodynamiki oraz astrofizyki. Na podstawie doświadczeń sprawdzą co dzieje się z falą elektromagnetyczną po przejściu przez różnie ośrodki symulujące atmosferę, z jaką siłą naciska na nas powietrze oraz co się stanie, kiedy go zabraknie. Eksperymentując poznają zjawiska, z jakimi na co dzień mierzą się specjaliści z dziedziny technologii kosmicznej.

Adam Matusiewicz - Polskie Towarzystwo Rakietowe
Jeden z założycieli, a obecnie prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Rakietowego - organizacji pożytku publicznego, zrzeszającej pasjonatów rakiet i starającej się zachęcić dzieci i młodzież do rozwoju w kierunku przemysłu kosmicznego. Jako doktor chemii z wykształcenia, pracował jako asystent i adiunkt w Instytucie Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie. W 2015 roku, w wyniku rozwoju pasji rakietowej zdecydował przenieść się do Gdyni, gdzie objął stanowisko Kierownika Działu Rakiet Badawczych firmy SpaceForest. Jako człowiek, który nie boi się ubrudzić rąk jest także programistą i operatorem CNC oraz projektantem i wykonawcą części do podsystemów rakietowych. Znajomość chemii bywa przydatna w silnikach rakietowych, zaś druga pasja - jaką jest paralotniarstwo - pomaga przy projektowaniu systemów odzysku i spadochronów.

Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki, które od razu zdolne są do samodzielnego życia to: