stat
Wydarzenie już się odbyło

Science Cafe

Choroby powodowane przez nieprawidłowe działanie hormonów lub gruczołów nękają dużą część naszego społeczeństwa. Skąd się biorą i jak ich unikać? O tym dowiemy się podczas pierwszego SCIENCE CAFE dla dorosłych w 2020 roku 26 stycznia.

Plastikowe hormony, czyli związki endokrynnie czynne, to substancje chemiczne, które dla naszego organizmu mogą udawać prawdziwe hormony. Przez to potrafią kompletnie zaburzać ich działanie i prowadzić do przeróżnych chorób tarczycy, otyłości, cukrzycy, zaburzeń płodności czy nowotworów. Najgorsze jest to, że mamy z nimi do czynienia na co dzień. Jak zmniejszyć ryzyko chorób i nie narażać się na działanie plastikowych hormonów?
Porozmawiamy o tym przy kawie z dr Aleksandrą Zofią Rutkowską, biotechnologiem, specjalistką w dziedzinie biologii molekularnej. Dr Aleksandra Zofia Rutkowska prowadziła badania naukowe nad stworzeniem unikalnej szczepionki przeciwbakteryjnej oraz rolą genu receptora estrogenowego u kobiet. Obecnie jako adiunkt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy współpracy z Politechniką Gdańską bada wpływ związków endokrynnie czynnych (ED) na zaburzenia zdrowotne. Jest autorką stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologii dotyczącego tych związków. Stworzyła i koordynuje ogólnopolską kampanię na rzecz walki z zespołem wielotorbielowatych jajników oraz kampanię Detoxed Lifestyle Challenge, zmniejszającej narażenie ludzi na substancje endokrynnie czynne. Współtworzyła trzy zgłoszenia patentowe oraz analizator do wykrywania ED w wodzie pitnej i ściekach. Jest laureatką wielu międzynarodowych konferencji naukowych, stypendystką duńskiego koncertu farmaceutycznego Novo Nordisk i zdobywczynią nagrody Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego w Trójmieście. Pasjonuje się także gotowaniem, przyrodą, podróżami oraz sportowym treningiem owczarków niemieckich.
Jak zawsze, SCIENCE CAFE będzie urozmaicone o tematyczne warsztaty przygotowane przez edukatorów CN EXPERYMENT.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
  • Kontakt
    58 500-49-94
Zakup biletów: tutaj

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?

 

Najczęściej czytane