stat
Wydarzenie już się odbyło

Something in common? - sympozjum

Wydarzenie dotyczy relacji między polską a koreańską sztuką performance w kontekście polityczno-społecznym. Polska i Korea mimo geograficznego i kulturowego dystansu, posiadają pewne podobieństwa. W obu krajach ustrój demokratyczny został wprowadzony w podobnym czasie, w końcu lat 80., również w podobnym momencie, w drugiej połowie at 60., pojawiły się działania performatywne w sztukach wizualnych.

lis 19-20

piątek - sobota

Gdańsk, Wrzeszcz
Wstęp wolny
organizator: Katedra Intermediów /
Wydział Rzeźby i Intermediów /
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

16-17.10.2019
miejsce: PATIO ASP
adres: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 6

Planowane wydarzenia poświęcone będą refleksji nad związkami między sztuką a demokracją. Organizacja wydarzenia o tej tematyce w Gdańsku jest szczególnie uzasadniona, ponieważ tu właśnie ma swoje korzenie ruch solidarnościowy, który doprowadził do upadku komunizmu. Jednak legendarna stocznia, gdzie zaczęły się strajki robotników została sprzedana a jej działalność znacznie ograniczona. Opuszczone zabudowania poprzemysłowe stały się tymczasowymi przestrzeniami działań artystów i ich organizacji takich jak Kolonia Artystówczy Instytut Sztuki Wyspa. W stoczni nadal działa kolektyw WL4.

Wydarzenie Something in common? daje rzadką okazję do uczestnictwa w performensach ważnych artystów na koreańskiej scenie performance. Neung Kyung Sung jest jednym z pionierów koreańskiej sztuki performance. Jae Seon Moon, łączy swoje interdyscyplinarne doświadczenia w sztuce z opartym na cielesności językiem performance. Od roku 2008 jest również dyrektorem artystycznym i kuratorem festiwalu performane PAN Asia (Performance Art Network Asia) w Seulu. Jin Sup Yoon jest artystą, wykładowcą, kuratorem, był również prezydentem stowarzyszenia krytyków sztuki AICA w Korei (2014). Ah-Young Lee jest badaczką, historyczką sztuki oraz kuratorką, m.in. projektu archiwizowania sztuki performance Performance Art in Asia.

PROGRAM WYDARZENIA:

16.10.2019

sympozjum / pokazy performance

Sympozjum: Something in common?
16.00-18.00 Polska i koreańska sztuka performance w kontekście młodej demokracji

wystąpienia:

Ah-Young Lee
Avant-garde Performance Art in Korea from the 1960s to the 1980s in the Trajectory of the Korean Democratization

Jin Sup Yoon
Resistance & Challenge and Avant-gardness & Experimentation: Renegades as Outliers. Brief History of the 50 Year Performance Art of Korea

Łukasz Guzek
Long history of Polish performance art in conditions of totalitarian state

Anka Leśniak
Performance as the way of emancipation. Women in Polish performance art

18.30-20.00 Pokazy performance

artyści:
Jae Seon Moon
Neung Kyung Sung
Marek Rogulski

17.10.2019

16.00-17.30 prezentacja archiwum koreańskiej sztuki performance

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane