• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z autorami raportu "Obiegi kultury - społeczna cyrkulacja treści"

W środę, 28 marca, o godz. 15.00 w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) odbędzie się spotkanie z autorami raportu "Obiegi kultury - społeczna cyrkulacja treści w formatach cyfrowych". W spotkaniu udział wezmą dr Justyna Hofmokl i dr Alek Tarkowski, a poprowadzi je Krzysztof Stachura.

cze 18

wtorek, godz. 9:00 - 14:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
cze 22

sobota, godz. 17:00

Wstęp wolny
Raport po raz pierwszy pokazuje nieformalny kontekst uczestnictwa Polaków w kulturze. Dowiadujemy się z niego między innymi, że osoby które najczęściej "zdobywają" treści kulturowe za pośrednictwem internetu również najczęściej kupują książki w księgarni, są klientami sklepów muzycznych i najczęstszymi bywalcami seansów kinowych.

Opublikowany dwa miesiące temu raport jest ważnym głosem w dyskusji na temat relacji pomiędzy korzystaniem z internetu a uczestnictwem w kulturze. Spotkanie w Gdańsku odbędzie się w ramach Obserwatorium Kultury, nowego programu realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Jednym z celów Obserwatorium jest prezentacja nowych zjawisk w kulturze.

Autorzy o raporcie:
"Raport 'Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści' stawia pod znakiem zapytania obraz świata kultury niszczonego przez "piratów" poprzez nielegalne ściąganie i kopiowanie muzyki, filmów i książek. Przeprowadzone przez zespół badaczy z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska badanie pokazuje, że granice między legalnymi a nielegalnymi obiegami kultury są płynne i często niezdefiniowane, bo internet rozwija się szybciej, niż legislacja.

Pomijając telewizję, Polacy aż trzykrotnie częściej korzystają z kultury w sposób nieformalny niż formalny (odpowiednio 39% i 13%) - pożyczając sobie książki, oglądając filmy online lub 'ścigając' pliki z Sieci. Co zaskakujące, to właśnie te osoby które najczęściej 'zdobywają' treści kulturowe za pośrednictwem internetu również najczęściej kupują książki w księgarni, są klientami sklepów muzycznych i najczęstszymi bywalcami seansów kinowych."

Publikowany raport po raz pierwszy pokazuje nieformalny kontekst uczestnictwa Polaków w kulturze i podważa powtarzaną często tezę, że internet zabija kulturę."

Z raportem można zapoznać się na stronie: https://obiegikultury.centrumcyfrowe.pl/

Informacje o uczestnikach spotkania:

dr Justyna Hofmokl - doktor socjologii, autorka książki "Internet jako nowe dobro wspólne". Od wielu lat stara się w Polsce propagować otwartość w dziedzinie kultury, nauki i edukacji. Razem z Alkiem Tarkowskim wprowadziła do Polski licencje Creative Commons. Pracowała dla Komisji Europejskiej. Interesuje się wpływem nowych technologii na zmiany społeczne.

dr Alek Tarkowski - socjolog, współzałożyciel i koordynator projektu Creative Commons Polska, w latach 2008-2011 członek Zespołu Doradców Strategicznych Premiera, współtwórca projektu "Kultura 2.0″. Od 10 lat zajmuje się badaniem społecznych i kulturowych aspektów mediów cyfrowych, a od ponad 5 lat popularyzacją w Polsce otwartych modeli produkcji i udostępniania treści. Doktoryzował się w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN,Interesuje się badaniami styku technologii cyfrowych, kultury, procesów społecznych i systemu własności intelektualnej.

Krzysztof Stachura - socjolog i badacz społeczny. Pracuje w Zakładzie Socjologii Kultury w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Prezes Fundacji Ośrodek Badań i Analiz Społecznych. Pisze doktorat o towarzyskości jako nowej formie uspołecznienia na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu. Do jego głównych zainteresowań badawczych należą metodologia badań społecznych, socjologia mediów oraz antropologia nowych technologii.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?

 

Najczęściej czytane