• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Światowy Dzień Oceanów w Experymencie

9 czerwca Centrum Nauki Experyment w Gdyni będzie świętować Światowy Dzień Oceanów. Z tej okazji na wystawach CNE zorganizowane zostaną otwarte, 5-godzinne warsztaty ,,CO2 z tym morzem i oceanem? oraz wykłady nurków ze stowarzyszenia Ghost Diving Poland. Szczegóły wydarzeń planowanych na ten dzień znajdziecie poniżej. Do zobaczenia!

Warsztaty CO2 z tym morzem i oceanem?
Oceany pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż emitują. W rezultacie w atmosferze pozostaje mniej więcej połowa naszych emisji. Co dzieje się z resztą? Jest ona pochłaniana przez zbiorniki wodne, co sprawia, że woda w morzach i oceanach zakwasza się. Jak wpływa to na organizmy wodne? Co się stanie jeśli nie obniżymy poziom naszych emisji? O tym usłyszycie na otwartych warsztatach na wystawach Experymentu - od 10:00 do 15:00!

Podczas oceanicznych warsztatów dowiecie się m.in.:
- dlaczego dwutlenek węgla zakwasza wodę
- co dzieje się z organizmami wodnymi pod wpływem zakwaszenia
- jak prezentują się glony w powiększeniu

Wykład "Poznaj nurka"
Wszyscy jesteśmy znad morza i zawdzięczamy mu o wiele więcej niż same zasoby. Jednak to właśnie nasze nieodpowiedzialne działania prowadzą do niszczenia jego ekosystemu. Jak możemy temu zapobiec? W jaki sposób oczyszczać dno morskie i utylizować tony produkowanych odpadów? Czym są tajemniczo brzmiące sieci widmo i czemu stanowią zagrożenie? Między innymi tego dowiecie się podczas wykładu Poznaj nurka, prowadzonego przez ekspertów z Ghost Diving Poland. Sprawdzicie też, czy ocieplenie klimatu jest widoczne pod wodą.

Sieci widmo stanowią poważne zagrożenie dla organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie. Zerwane z kutrów rybackich w wyniku nieszczęśliwego wypadku, opadają na dno, gdzie wciąż wydzielają groźny dla zwierząt i ludzi mikroplastik. Jednak odpowiednio zagospodarowany śmieć, tak jak właśnie sieć z dna morskiego, może stać się użytecznym surowcem. U podstaw gospodarki cyrkularnej stoi założenie, że niemal każdy odpad powinien krążyć w obiegu zamkniętym. Jak to się dzieje w tym przypadku? Sprawdźcie 9 czerwca!

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu CO2 z tym powietrzem? Edukujemy ekologicznie w Gdyni (2023-2024) dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?

 

Najczęściej czytane