• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Święto Uniwersytetu Gdańskiego

20 marca 2014 roku, tradycyjnie w dniu powołania Uniwersytetu Gdańskiego, odbędzie się święto uczelni. W imieniu Rektora i Senatu Uniwersytetu Gdańskiego zapraszam Państwa na uroczystość 44. rocznicy powołania największej na Pomorzu uczelni wyższej.

Czas - 20 marca 2014, godz. 10.00
Miejsce - Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk ul. Wita Stwosza 53
Organizator - Uniwersytet Gdański

Tradycyjnie w czasie Święta UG zostaną wręczone Nagrody Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się szacunkiem i uznaniem całej społeczności akademickiej. Laureatami tegorocznych nagród zostali: prof. dr hab. Marcin Pliński z Wydziału Oceanografii i Geografii, prof. dr hab. Wojciech Zalewski z Wydziału Prawa i Administracji i dr Jacek Taraszkiewicz z Wydziału Nauk Społecznych.

Wręczone zostaną także Medale Uniwersytetu Gdańskiego. Srebrny Medal Uniwersytetu Gdańskiego Bene merito et merengi został przyznany Panu Andrzejowi Karnabalowi Dyrektorowi Chińsko - Polskiego Towarzystwa Okrętowego S.A. Chipolbrok, a Brązowy Medal Uniwersytetu Gdańskiego Doctrinae Sapientiae Honestati - prof. Nicholasowi Sekundzie z UG.

Nadane zostaną także odznaczenia państwowe oraz resortowe a Prof. Marta Bogdanowicz z UG odbierze Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka nadaną jej przez Rzecznika Praw Dziecka.

Uroczystość uświetni Koncert Akademickiego Chóru UG.

Tego samego dnia o godz. o godz. 19.00 w Auli im. prof. Mariana Cieślaka Wydziału Prawa i Administracji odbędzie się tradycyjny koncert Akademickiego Chóru UG z okazji święta uczelni. W tym roku w programie nietypowe aranżacje muzyki rozrywkowej. Usłyszymy m.in. przeboje takich gwiazd jak Bob Marley, The Beatles, Abba, Stevie Wonder czy Freddie Mercury. Chór wystąpi pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka a towarzyszyć mu będzie The Barbershop Quartet.

Tradycyjnie także w czasie święta Uniwersytetu Gdańskiego odbywają się największe na Pomorzu edukacyjne Targi AKADEMIA. Targi Akademia 2014 odbędą się w dniach 19-20 marca na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, na Wydziale Prawa i Administracji UG. Stoiska prezentujących się uczelni będę otwarte od środy do czwartku, w godzinach 9 - 16. Wstęp na wszystkie targowe imprezy jest WOLNY.

Podczas Targów Akademia 2014 będzie można dowiedzieć się, gdzie warto studiować i jaki kierunek studiów wybrać. Będzie można zajrzeć do naukowych pracowni i laboratoriów, poznać jeden z najnowocześniejszych uniwersyteckich kampusów - Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego, a także zapytać studentów UG, jak wygląda studenckie życie. Na tegorocznych targach zaprezentują się uczelnie wyższe z całej Polski i zagranicy, szkoły policealne, pomaturalne, językowe, organizatorzy kursów maturalnych i wydawnictwa. W ramach programu targowego zaplanowano m.in.: spotkania informacyjne na temat egzaminów maturalnych, próbne matury, warsztaty, wykłady popularno-naukowe i atrakcyjne pokazy doświadczalne. Po raz kolejny, w czasie Targów Akademia, odbędą się DNI OTWARTE wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego, w czasie których uczniowie szkół ponadgimnazjalnych już teraz będą mogli poczuć się jak prawdziwi studenci.

Uroczyste otwarcie targów - 19 marca 2014 roku o godz. 9.45 w Auli Wydziału Prawa i Administracji UG .

Program i szczegółowe informacje na temat targów: https://www.ug.edu.pl/akademia/

Krótko o Uniwersytecie Gdańskim

Uniwersytet Gdański to dynamicznie rozwijająca się uczelnia, która łączy tradycję z nowoczesnością. Kształcenie we wszystkich niemal dziedzinach wiedzy akademickiej i w zawodach poszukiwanych na rynku pracy połączone jest z nowoczesnymi warunkami studiowania w jednym z największych na Pomorzu uniwersyteckich ośrodków, który jest rozbudowywany w ramach Bałtyckiego Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia została powołana 20 marca w 1970 roku. Powstała z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. Prekursorką Wyższej Szkoły Ekonomicznej była Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w Sopocie, która rozpoczęła działalność w 1945 roku i już w 1947 wydała pierwsze dyplomy, gdyż kontynuowali w niej naukę studenci trzeciego roku. Obecnie to największa uczelnia wyższa w regionie pomorskim. Na jedenastu wydziałach studiuje prawie trzydzieści jeden tysięcy studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Kadra naukowa liczy tysiąc siedmiuset pracowników naukowo-dydaktycznych. Takie kierunki, jak biologia, biotechnologia, chemia, oceanografia, fizyka kwantowa, pedagogika, psychologia, prawo czy nauki ekonomiczne zaliczane są do krajowej czołówki.

Uniwersytet Gdański oferuje kształcenie na 65 kierunkach studiów w zakresie 198 specjalności na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Każdego roku powoływane są nowe kierunki studiów, a oferta edukacyjna dostosowywana jest do potrzeb rynku pracy. Programy nowych kierunków mają w większości profil praktyczny i powstają we współpracy z praktykami, ekspertami w poszczególnych dziedzinach. Uczelnia wykorzystuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie pracodawców. W roku akademickim 2014/2015 zostanie uruchomionych 5 nowych kierunków studiów: biologia medyczna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, ichtiologia morska, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, studia w języku angielskim - European and International Business Law and EU Administration. W ubiegłym roku powołane zostały: bezpieczeństwo narodowe, biznes i technologia ekologiczna, etnofilologia kaszubska, iberystyka, kryminologia, podatki i doradztwo podatkowe, sinologia, zarządzanie instytucjami artystycznymi. Kontynuowaniu zainteresowań naukowych, ale również doskonaleniu już zdobytych kwalifikacji, sprzyjają studia doktoranckie oraz podyplomowe.

Uczelnia zapewnia nowoczesne warunki studiowania. Rozbudowuje się Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie oraz Kampus UG w Sopocie. Uczelnia zdobywa środki na inwestycje z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Nowoczesne gmachy wydziałów, pracownie i laboratoria, wyposażone w najnowszą aparaturę, otwierają nowe możliwości prowadzenia badań naukowych, współpracy z gospodarką i biznesem, zapewniają warunki studiowania na miarę XXI wieku i wpływają na rozwój kadr dla administracji i gospodarki Pomorza oraz całego Regionu Morza Bałtyckiego. Najnowsze inwestycje w kampusie oliwskim to oddany do użytku w maju 2013 roku nowy gmach Wydziału Chemii UG oraz w październiku 2012 roku - Wydział Biologii. Trwa budowa nowego gmachu Neofilologii oraz budynku administracji centralnej. W grudniu 2013 roku rozpoczęła się budowa Instytutu Biotechnologii UG. W kampusie sopockim, gdzie zgodnie z wieloletnią tradycją swoje miejsce mają nauki ekonomiczne, w czerwcu 2013 roku został oddany do użytku nowy budynek dla Wydziału Ekonomicznego. W planach inwestycyjnych UG jest jeszcze budowa Instytutu Informatyki, Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz domów studenckich.

Uniwersytet Gdański wyróżnia ukierunkowanie kształcenia i badań naukowych na morze. Można tu studiować kierunki związane z ochroną środowiska morskiego, prawem morskim czy kryminalistyką morską, transportem i gospodarką morską, literaturą marynistyczną, mitologią bałtosłowiańską lub historią Gdańska i Pomorza.

Studia na Uniwersytecie Gdańskim to także możliwość uczestnictwa w studenckim życiu kulturalnym, które organizuje Akademickie Centrum Kultury "Alternator", treningi w ponad 20 sekcjach sportowych w ramach Akademickiego Związku Sportowego oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UG i realizowanie naukowych i społecznych pasji w niemal 200 studenckich kołach naukowych oraz międzynarodowych stowarzyszeniach i organizacjach.

Przeczytaj także

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zwierzęta, które możemy spotkać w Lasach Oliwskich, to. m.in.:

 

Najczęściej czytane