• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Sztuka, polityka, pieniądze. Sytuacja artysty w świecie współczesnym

12 grudnia Obserwatorium Kultury działające przy Instytucie Kultury Miejskiej zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Sztuka, polityka, pieniądze. Sytuacja artysty w świecie współczesnym", która odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Rzeczywistość współczesnych twórców poddana zostanie szerokiej analizie z perspektywy: kulturowej, ekonomicznej, społecznej i filozoficznej. Konferencja jest otwarta dla publiczności, zapraszamy do wysłuchania panelistów i włączenia się do wspólnej dyskusji.

W obliczu nowych procesów kulturowych i ekonomicznych zaistniałych w świecie sztuki ponownie należy zadać pytanie "jaka jest realna sytuacja artysty w świecie współczesnym"? Warto również zgłębić silne relacje jakie zachodzą obecnie między sztuką, polityką i światem biznesu. Dlatego też Obserwatorium Kultury, które działa przy Instytucie Kultury Miejskiej od 2012 roku, zachęca praktyków kultury i jej twórców do spotkania i dyskusji o współczesnej sytuacji artysty podczas trzech paneli konferencji "Sztuka, polityka, pieniądze. Sytuacja artysty w świecie współczesnym". Wydarzenie będzie również transmitowane online na kanale Instytutu Kultury Miejskiej na platformie Popler.tv: www.popler.tv/IKMTV.

- Celem konferencji jest stworzenie wspólnej przestrzeni do dyskusji praktyków i teoretyków współczesnej kultury i sztuki. Przyjmie ona formułę dyskusji panelowych nad przygotowanymi wcześniej tekstami. Prelegenci, w trzech odrębnych panelach dyskusyjnych, poruszą kwestie związków artysty z przestrzenią miejską, artystycznym rynkiem pracy, społecznych ról i strategii twórcy. Spróbują odpowiedzieć na pytanie kim jest współczesny artysta oraz jak odnajduje się w trudnej ekonomii sztuki. Debata dotknie również tematu miejskiej polityki kulturalnej, a uczestnicy zaproponują praktyczne i teoretyczne spojrzenie, w jaki sposób może ona wspierać działalność artystyczną - mówi Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Punktem wyjścia dyskusji podczas konferencji będą opublikowane wcześniej w Internecie teksty prelegentów (dostępne na stronie www.obserwatorium.gda.pl). Paneliści zastanowią się nad rolą artysty w społeczeństwie obecnie i na przestrzeni wieków. Przedstawią swoje stanowiska na temat strategii współczesnych artystów na rynku sztuki oraz ich sytuacji ekonomicznej, przybliżą również zależności między polityką kulturalną, a sytuacją artysty oraz odpowiedzą na pytanie "Gdzie leży rola polityki kulturalnej miasta?", w jaki sposób środowisko artystyczne wpływa na kształtowanie i rozwój miasta?

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji przedstawicieli różnych dziedzin naukowych, praktyków, artystów, a także kuratorów i menedżerów kultury oraz osoby związane zawodowo ze światem kultury i sztuki - wstęp jest wolny. Patronatem merytorycznym objęli konferencje prof. dr hab. Jerzy Limon i dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski.

Wśród panelistów są m.in.: Joanna Kozera, Agnieszka Błyszczek, Magdalena Gołębiewska, Andrzej Jurkun, Katarzyna Pawlicka, Tomasz Szypułka, Martyna Fołta, Agnieszka Ochenkowska, Emilia Zielińska, Ewa Kubeł-Zielińska, Krzysztof Zieliński, Hanna Sieja-Skrzypulec, Małgorzata Dąbrowska, Weronika Maćków, Marta Seredyńska, Joanna Kabrońska, Małgorzata Jakiel, Łukasz Śliwa, Martyna Wolna, Adrian Mróz, Andrzej Leśniewski, Iwona Zając.

---Panele tematyczne konferencji: "Sztuka, polityka, pieniądze. Sytuacja artysty w świecie współczesnym"

10.00 - 11.30 Miasto, polityka, sztuka, instytucje. Miejsce artysty w miejskiej polityce kulturalnej
Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytania: jakie są relacje artystów z miastem, w którym żyją i tworzą, w jaki sposób kształtują przestrzeń i jak wpływają na charakter samego miasta? Jakie powinno być miasto przyjazne dla twórczości artystycznej, jakie perspektywy stwarza miejska polityka kulturalna i działalność instytucji kultury?

11.50 - 13.20 Co "robi" artysta? Społeczne role i strategie artystów
Jak artyści zarządzają swoim wizerunkiem? Kim chcą być i jak działać w świecie? Jakie znaczenie społeczne mają te działania? Podczas panelu zajmiemy się refleksją nad tożsamością, społecznym wpływem i rolą artysty oraz tym, jak artyści postrzegani są przez innych i jakie są ich strategie zaistnienia w świecie - zaangażowanie społeczne, sukces komercyjny czy skandale.

14.20 - 15.50 Zawód artysta. Ekonomika kultury i rynek pracy artystów
Jaki jest artystyczny rynek pracy? Postawimy pytania dotyczące problemów z wyceną pracy twórczej i wynagrodzeniami dla artystów, perspektyw zawodowych studentów kierunków artystycznych, ale i kwestii pogodzenia potrzeby rozwoju twórczego artysty z realiami i zapotrzebowaniem współczesnego rynku.

Miejsce konferencji: Europejskie Centrum Solidarności, ul. plac Solidarności 1, sala 3.11, III piętro

Program konferencji i abstrakty tekstów dostępne są na stronie:
www.obserwatorium.ikm.gda.pl/program-konferencji-polityka-sztuka-pieniadze-sytuacja-artysty-w-swiecie-wspolczesnym/
---
Patronat merytoryczny:

Prof. dr hab. Jerzy Limon - dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, anglista, literaturoznawca oraz teatrolog, pomysłodawca kierunku zarządzanie instytucjami artystycznymi i kierownik Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jego liczne publikacje zostały wydane w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jest autorem 120 haseł Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN.

Dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski - artysta, animator kultury, kulturoznawca. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych, również poza granicami Polski. Autor książek i publikacji naukowych, w latach 1996-2002 przewodniczył kolegium redakcyjnemu "Kultury Współczesnej". Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

Organizator konferencji: Instytut Kultury Miejskiej
Koordynacja: Natalia Brylowska, Współpraca: Aneta Lehmann
Więcej informacji: www.obserwatorium.ikm.gda.pl, www.facebook.com/ObserwatoriumKultury

Konferencja wpisuje się w prace nad Programem Operacyjnym "Kultura i czas wolny" Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus.
---
O Obserwatorium Kultury: W rzeczywistości, w której kultura się liczy, ktoś musi liczyć kulturę. Obserwatorium Kultury, które stworzyliśmy w 2012 roku, powstało, by w oparciu o badania, dyskusje i opracowania naukowe łączyć światy badaczy kultury i praktyków zarządzania działalnością kulturalną. Jednym z celów działalności Instytutu Kultury Miejskiej jest wspieranie podmiotów kulturalnych, szczególnie publicznych instytucji kultury, w dostosowaniu się do nowych warunków funkcjonowania wobec nowych zjawisk w kulturze. Obserwatorium stanowi bazę merytoryczną dla realizacji tego celu, w szczególności poprzez: monitorowanie stanu kultury w Gdańsku i regionie, formułowanie rekomendacji dotyczących polityki kulturalnej, animowanie debaty na temat kultury i zachodzących w niej zmian, podnoszenie kompetencji pracowników sektora kultury przy pomocy spotkań, debat, publikacji czy oferty warsztatowej.

Prowadzimy badania naukowe, które skupiają się wokół przemian współczesnych praktyk kulturalnych. Wśród zrealizowanych przez nas projektów znajdują się "Poszerzenie pola kultury" czy "Dzieci sieci. Kompetencje komunikacyjne najmłodszych". Staramy się dzielić tworzoną w ten sposób wiedzą i wspierać działalność animatorów i menedżerów kultury. Dlatego oprócz badań prowadzimy między innymi cykl KaWa - Kulturalna Wymiana dając czas i miejsce na swobodną wymianę doświadczeń, dobrych praktyk oraz nawiązanie kontaktów. Obserwatorium jest członkiem sieci badawczej Obserwatorium Żywej Kultury i koordynuje badania na obszarze województwa pomorskiego.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane