• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Terapia substytucyjna w leczeniu uzależnień

Krytyka Polityczna zaprasza na międzynarodową konferencję dotyczącą stosowania terapii substytucyjnej w leczeniu uzależnień od substancji psychoaktywnych. Wystąpienia prelegentów przybliżą różne rozwiązania i praktyki funkcjonujące w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemczech, Polsce i Rosji.

W Gdańsku trwa proces otwierania ośrodka terapii substytucyjnej, który jest nadzieją dla całego regionu Pomorza. W oczekiwaniu na finalizację warto podjąć temat i skorzystać z wiedzy i doświadczeń międzynarodowych specjalistów w tej dziedzinie. Stosowanie syntetycznych środków, na przykład metadonu, zastępujących narkotyki opiatowe zostało uznane przez ONZ jako jedna z podstawowych zasad redukcji szkód w leczeniu uzależnień. Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji.

Partnerzy: Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Stowarzyszenie Pacjentów Substytucyjnych JUMP\'93, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Wystąpienia prelegentów oraz debaty będą tłumaczone na język polski.

Program:
11.00 - 11.10 Katarzyna Fidos (Krytyka Polityczna), Otwarcie konferencji

FAKTY
11.10 - 11.40 Marta Gaszyńska, Leczenie substytucyjne z punktu widzenia pacjenta
11.40 - 12.00 Jan Chrostek Maj, program substytucyjny w Poradni Leczenia Uzależnień WSS im. L. Rydygiera w Krakowie - doświadczenie własne z lat 2000-2007
12.00 - 12.30 Vladimir Mendelevich, Leczenie substytucyjne uzależnienia od opiatów w krajach byłego ZSRR: prawo, bioetyka a zdrowy rozsądek
12.40 - 13.40 Dyskusja Dostęp do terapii substytucyjnej a prawa człowieka. Prowadzenie: Marcin Chałupka (Krytyka Polityczna)
13.40 - 14.30 Przerwa

DOBRE PRAKTYKI
14.30 - 15.00 Robert G. Newman, "Substytucja" w leczeniu uzależnień - perspektywa międzynarodowa
15.00 - 15.30 Hans-Guenter Meyer-Thompson, Droga pragmatyczna: jak Niemcy odpowiedziały na problem heroiny
15.30 - 16.00 Magdalena Dąbkowska, Polityka narkotykowa w Szwajcarii
16.10 - 17.00 Dyskusja: Efektywność stosowania terapii substytucyjnej w leczeniu uzależnień. Prowadzenie: Przemysław Hirniak (Krytyka Polityczna)
17.00 - 19.00 Przerwa
19.00 Debata: Redukcja szkód - nadzieja na racjonalną politykę narkotykową na świecie?; Jan Chrostek Maj, Vladimir Mendelevich, Hans-Guenter Meyer-Thomson, Robert G. Newman; prowadzenie: Karolina Walęcik (Krytyka Polityczna)

Jan Chrostek Maj - doktor nauk medycznych, specjalista medycyny pracy i psychiatrii. Były adiunkt Kliniki Toksykologii CM UJ. Przez wiele lat kierował programem substytucyjnym w Krakowie. Prowadzi  praktykę lekarską; jest w zespole ekspertów ds. opiniowania programów substytucyjnych przy Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii w Warszawie.

Magdalena Dąbkowska - pracuje dla Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej (Global Drug Policy Program) w Open Society Institute, który wspiera inicjatywy zmierzające do racjonalizacji polityki narkotykowej na świecie, tak aby oparta ona była na dowodach naukowych i poszanowaniu praw człowieka. Aktualnie Magdalena Dąbkowska jest także członkinią American Public Health Association.

Marta Gaszyńska - w wieku 13 lat uzależniła się od polskiej heroiny (kompotu). Przez 16 lat toczyła walkę ze swoją chorobą. Od 1999 przyjmuje metadon, o którym mówi "uratował mi życie i rodzinę - dzięki niemu odzyskałam dzieci". W 2007 roku, razem z kilkoma innymi pacjentami substytucyjnymi, założyła Stowarzyszenie JUMP\'93, działające na rzecz pacjentów przyjmujących metadon, którego jest wiceprzewodniczącą. Rok później, została sekretarzem powoływanej do życia Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, skupiającej specjalistów wielu dziedzin związanych z redukcją Szkód oraz leczeniem narkomanii. Obecnie - Przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. Od października - jedna z ekspertek delegowanych przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej na Komisje Sejmowe dotyczące prac nad nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Vladimir Mendelevich - doktor nauk medycznych, od ponad 15 lat jest orędownikiem skutecznej I humanitarnej terapii leczenia uzależnień od narkotyków w Rosji. Jako psychiatra z wykształcenia wykładał na Uniwersytecie Medycznym w Kazanie jako dziekan wydziału psychologii klinicznej i ogólnej . Był dyrektorem Instytutu Zdrowia Psychicznego w Kazaniu. Prof. Mendelevich odegrał dużą rolę w wspieraniu wprowadzania terapii substytucyjnej w Rosji mimo ciągłej wrogości i oporu środowiska lekarskiego, organów ustawodawczych i polityków. Wyszkolił ponad 1500 rosyjskich terapeutów uzależnień w zakresie stosowania terapii substytucyjnej, zorganizował 5 ważnych międzynarodowych konferencji w Rosji i Ukrainie, jak również sam często uczestniczy jako prelegent w wielu konferencjach na świecie zajmujących się leczeniem uzależnień od narkotyków, redukcją szkód czy AIDS. Ponadto prof. Mendelevich jest ekspertem WHO i członkiem zarządu Stowarzyszenia Rosyjskich Psychiatrów. Opublikował ponad 500 artykułów w pismach naukowych i 40 książek. W 2007 roku otrzymał nagrodę Rellestona za wkład i wysiłek na rzecz zmiany światowej polityki redukcji szkód. Jest dyrektorem instytutu badań nad problemami psychicznymi oraz redaktorem naczelnym "Biuletynu Neurologicznego".

Hans-Guenter Meyer-Thompson - członek zarządu Niemieckiego Towarzystwa Leczenia Uzależnień. Jako specjalista od chorób uzależnienia od substancji narkotycznych pracuje w ASKLEPIOS Hamburg, Klinice Nord, Wydziale Psychiatrii i Zdrowia Psychicznego. Lekarz specjalizujący się w uzależnieniu od substancji psychoaktywnych. Lekarz wspierający w programach leczenia wspomaganego metadonem w Amsterdamie, Nowym Jorku i Katmandu.

Robert G. Newman - profesor epidemiologii i zdrowia publicznego oraz psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Medycznym Alberta Einsteina w Nowym Jorku. Do stycznia 2001 roku był przewodniczącym Continuum Health Partners Inc. - sieci szpitali w Nowym Jorku, której budżet wynosił 2,2 mld dolarów. Przed powstaniem Continuum był przez 20 lat dyrektorem generalnym Beth Israel Health Care System. Obecnie jest honorowym przewodniczącym Continuum oraz dyrektorem generalnym Baron Edmond de Rothschild Chemical Dependency Institute w Centrum Medycznym Beth Israel. Przez ostatnie 35 lat dr Newman odegrał znaczącą rolę w planowaniu i kierowaniu jednymi z największych programów leczenia uzależnień na świecie, m.in. Nowojorskiego Programu Podtrzymywania Metadonowego i Detoksykacji Ambulatoryjnej, który w połowie lat 70. XX wieku leczył ponad 33 tys. pacjentów rocznie. Ponadto jest propagatorem substytucyjnej terapii uzależnień w Europie, Australii i Azji. W swojej karierze udało mu się wywalczyć prawo osób uzależnionych od narkotyków do m.in. dostępu do leczenia, wyboru jego sposobu, bycia traktowanym na równi z innymi cierpiącymi na pozostałe chroniczne choroby.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane