• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trójmiejscy Odyseusze przygotowują się na podbój USA

Wioleta Stolarska
12 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 

Potrafią kreatywnie myśleć i działać w duchu innowacji - trójmiejscy Odyseusze, bo o nich mowa, podczas konkursu twórczego rozwiązywania problemów osiągnęli najlepsze wyniki. Spośród 220 kilkuosobowych zespołów 12 trójmiejskich drużyn, które wzięły udział w 26. Finale Ogólnopolskim Odysei Umysłu w Gdyni ma teraz szansę reprezentować nasz kraj na Finałach Światowych w USA. Żeby realizować swoje marzenia potrzebują jednak wsparcia, bo koszt wyjazdu jednej z drużyn to nawet od 40 do 80 tys. zł.Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Młodzi ludzie, pod opieką dorosłych trenerów, rozwijają umiejętność działania w zespole, twórczego myślenia, rozwiązywania różnorodnych zadań. Tworzą innowacyjne urządzenia, skomplikowane struktury, rozbudowane fabuły przedstawień. Co ważne, do wszystkiego dojść muszą samodzielnie, bez pomocy innych osób.

Czy uczniowie powinni przystępować do takich rywalizacji?

- Polska młodzież potrafi i chce myśleć nieszablonowo, wykorzystywać wiedzę w praktyce i szukać ciekawych, a jednocześnie skutecznych rozwiązań. Bez względu na ostateczny wynik współzawodnictwa, wszyscy uczestnicy mogą czuć się zwycięzcami - pokonali swoje słabości, nauczyli się wiele, zyskali nowe przyjaźnie. To nieoceniony kapitał na przyszłe życie - mówi Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska, organizującej zawody.
Odyseja Umysłu ma na celu rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy człowiek. Inspiruje uczestników do myślenia i rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Program kierowany jest do dzieci i młodzieży. Uczestnicy pracują w drużynach po 5-7 osób pod okiem przeszkolonego trenera.

220 zespołów w ogólnopolskim finale

Tegoroczny Ogólnopolski finał odbył się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Podczas dwóch intensywnych dni blisko 1,5 tysiąca uczniów i studentów z całej Polski prezentowało efekty swoich prac przed sędziami i publicznością. Laureaci I stopnia i zdobywcy nagrody specjalnej - Ranatra Fusca zyskali prawo do reprezentowania kraju podczas Finałów Światowych w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się od 23 do 28 maja w Michigan State University.

12 drużyn z Trójmiasta przygotowuje się do rywalizacji w Stanach Zjednoczonych

W tegorocznym ogólnopolskim finale aż 12 drużyn z gdańskich placówek zostało laureatami I stopnia.

Jedną z nich jest drużyna z Niepublicznej Szkoły Sokrates w Gdańsku, która podczas finału przedstawi problem techniczno-teatralny "Robota dla Dziwno-bota". Drużyna ma za zadanie przygotować i zaprezentować autorskie przedstawienie, w którym skonstruowany przez nią dziwno-bot - podpatrując domowników przy ich zajęciach - przyswaja sobie umiejętność robienia czterech różnych rzeczy tak jak człowiek. Podczas spektaklu robot najpierw zauważone ruchy powtórzy, naśladując cztery oglądane aktywności, a później wykona je ponownie, lecz w innych okolicznościach - co za każdym razem mieć będzie zabawne skutki.

- Naszym pierwszym zadaniem było przetłumaczenie scenariusza na język angielski i dostosowanie go w taki sposób, żeby przedstawiciele innych krajów mogli go dobrze interpretować. Teraz uczniowie uczą się swoich ról w języku angielskim, robimy próby i przygotowujemy scenografię - opowiada Joanna Kulon, dyrektor szkoły.
Jak dodaje, przed nimi jeszcze dużo kwestii organizacyjnych związanych z wyjazdem i transportem sprzętu i scenografii.

- Wyjeżdża grupa 6 uczniów i dwóch trenerów, trzeba zorganizować wizy i bilety. Pomagają nam też rodzice, ale w piątek 12 maja organizujemy dzień z Odyseją Umysłu, gdzie będzie można więcej dowiedzieć się o naszym projekcie i nas wesprzeć - mówi Kulon.
Kolejnymi drużynami, które już przygotowują się do rywalizacji na światowym poziomie są uczestnicy z Laboratorium Twórczości Pryzmat z Gdańska.

- Od nas dwie 7-osobowe drużyny zmierzą się w finale. Jedna z nich przedstawi problem techniczno-teatralny "Robota dla Dziwno-bota" a druga problem techniczny "Tajne jest fajne", w którym zespół zaprojektuje, skonstruuje i uruchomi trzy pojazdy, które wyruszą z parkingu wielopoziomowego na miejsce pewnego potajemnego zebrania - mówi Marcin Foppe z Laboratorium Twórczości Pryzmat z Gdańska.
Jak wyjaśnia, każdy z wehikułów pokona inną trasę, a po drodze zrobi coś, żeby nikt go nie śledził. Wojaże pojazdów przy akompaniamencie specjalnej ścieżki dźwiękowej to część fabularnego spektaklu. W przedstawieniu pokazana zostanie symulacja sceny rozgrywającej się wewnątrz jednego z podróżujących pojazdów, wyjaśni się przyczyna sekretnego spotkania, a także wystąpi postać z jakichś powodów starająca się do niego nie dopuścić.

- To wszystko prezentowaliśmy już na ogólnopolskich finałach, ale przygotowujemy się też do tzw. spontanów, które często zaskakują swoją treścią i wymagają myślenia na zawołanie - dodaje.
Nad udoskonaleniem swojego robota, ulepszeniem scenografii i rolami po angielsku pracuje również inna grupa, która uzyskała prawo udziału w finałach światowych Odysei w USA. To młodzież z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji "DAMB" w Gdańsku. Ich robot chodzi, klaszcze, śpiewa, otwiera klamkę i przechodzi przez drzwi.

Stworzą konstrukcje, zagrają w spektaklu

Kolejne trzy problemy przedstawią pozostałe trójmiejskie drużyny. Problem klasyczny "Od czasu do czasu Omer", gdzie w przygotowanym przez zespół spektaklu futurystyczni podróżnicy w czasie odbędą trzy wyprawy przedstawi Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 z Gdańska oraz II Liceum Ogólnokształcące z Gdańska.

Problem konstrukcyjny "Postaw na zestaw", w którym zadanie drużyny polega na zaprojektowaniu oraz zbudowaniu struktury wyłącznie z drewna balsa i ewentualnie kleju, która podczas konkursowego występu zostanie poddana próbie utrzymania jak największego obciążenia sportowymi odważnikami przedstawi Szkoła Podstawowa w Pogórzu. Z kolei problem teatralny "Bohater bardzo super... cdn.", gdzie członkowie zespołu powinni stworzyć i odegrać humorystyczne przedstawienie o wymyślonym przez nich superbohaterze, który w trzech różnych sytuacjach próbuje obronić zagrożoną kreatywność przedstawi Szkoła GEDANENSIS z Gdańska oraz V Liceum Ogólnokształcące z Gdańska.

- Drużyna V LO składa się z sześciorga zdolnych nastolatków, z których każdy może pochwalić się nadzwyczajnym talentem - super gra aktorska, benedyktyńska pracowitość, niewiarygodna precyzja wykonania elementów scenografii, to tylko niektóre ze zdolności, jakimi może pochwalić się ROAR Theatre. Niestety mimo wysiłku włożonego w dwukrotne zwycięstwo, laureaci nie znaleźli tylu sponsorów, aby koszty wyjazdu zostały w całości pokryte. Drużyna wykonuje nawet od nowa scenografię, aby zmieściła się do walizek i została wysłana jak najtaniej - mówi Dorota Drzewińska-Bandzmer, trener drużyny.
Teraz przed Odyseuszami i ich opiekunami kolejne duże wyzwanie - zorganizowanie wyjazdu do USA. Wizy, bilety, kampus i transport - to dla każdej z drużyn koszt nawet od 40 do 80 tys. złotych. Młodzi zdolni wynalazcy z Trójmiasta w różny sposób próbują zorganizować wsparcie finansowe. Tu można znaleźć informacje o tym, jak można pomóc poszczególnym drużynom:

Szkoła SOKRATES
Laboratorium Twórczości PRYZMAT
Ośrodek Twórczej Psychoedukacji "DAMB"
II Liceum Ogólnokształcące
V Liceum Ogólnokształcące z Gdańska
Stowarzyszenie Szkoły Gedanensis
Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 8 w Gdańsku

Miejsca

Opinie (28) 1 zablokowana

 • realny koszt wyjazdu to (4)

  ok 10 tysięcy PLN na dziecko

  • 12 3

  • Bzdura (1)

   • 3 5

   • Prawda

    Było moje dziecko

    • 0 1

  • Wycieczka (1)

   Jeśli jedzie się na 2 tygodnie na wycieczkę po Stanach, to kosztuje 10 tysięcy.

   • 2 3

   • Tak

    Jadą na dwa tygodnie

    • 0 0

 • (5)

  To jakaś lipa, kilkoro dzieci moich znajomych w poprzednich latach wygrywało ten konkurs mam wrażenie że już chyba każda szkoła w Polsce wygrała ten wyjazd i na koniec zawsze wyciągają łapska po forsę na wycieczkę do USA.

  • 18 20

  • Proszą o pomoc bo większościowi nie stać, by z kapelusza wyciągnąć 10.000 na wyjazd. To moze byc ich wycieczka życia.

   • 5 2

  • po prostu zdolne dzieci!

   nie wiem po co ta zgryzliwość. Twoi znajomi mają zdolne dzieci, którym się chce ruszyć d*pke zza komputera i poruszać głową na regularnych zajęciach. tylko gratulować. Plus w Trójmieście jest kilka ośrodków a w nich nauczyciele, którym się CHCE !!! do lat pracują z dzieciakami i młodzieżą przy przygotowaniach do Odysei !

   • 11 3

  • tjaaa... To twoim zdaniem powinnismy też zlikwidować Olipiady, MŚ, ME... Po co co roku rywalizować... (2)

   Nie chcesz nie pomagaj w zbiórce. Przymusu nie ma.
   Gdyby wszscy ludzie tak ambitnie podchodzili to tematów jak Ty, to homo sapiens siedziałyby jeszcze na drzewach.
   Na szczęście są tez ludzie ambitni, kreatywni i tacy którym chce się chcieć i wybić ponad przeciętność.

   • 8 1

   • (1)

    nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi. Skoro tak wielu go wygrywa to poziom jest niski a wabikiem jest wyjazd do USA. Ohh wait, nie mamy kasy... Skoro wiesz że cię nie stać na wyjazd to po co startujesz ? Jaka jest szansa że znajdą się sponsorzy dla kilku dzieciaków i opiekunów po 10 tys każdy ?

    • 3 6

    • Poziom z roku na rok jest coraz wyższy, bo drużyny stawiaja coraz wyższą poprzeczkę. Do Stanów lecą naprawdę dobrzy. I tam konkurują z najlepszymi z całego świata. I przywożą ze Stanów medale, w ubiegłym roku 11 (w tym 4 złote i dwie nagrody za wybitną kreatywność). Lepsi od Polaków są tylko Amerykanie i Chińczycy. Ilość drużyn, które lecą do Stanów jest ściśle określona.
     Trzeba mieć jakieś pojęcie o konkursie, żeby się wypowiadać.
     A co do pieniędzy to zdziwiłbyś/zdziwiłabyś się. Naprawdę są firmy, instytucje, pojedynczy ludzie, którzy chętnie wspierają mądre, kreatywne dzieciaki i młodzież. Ale pozyskiwanie sponsorów to raczej zadanie dla rodziców :-).

     • 6 1

 • 40 do 80 tys. zł to smieszne miasto powinno płacic,Budyń dał 4 miliony premi dla piłkarzy

  to niech da na nauke dzieci!!Ale dla dzieci to kasy nawet tak .Śmiesznie malej to niema ,ale na Kaprysy POlityków mozna wydac miliony podatników!!

  • 26 7

 • Miasto to się ośmieszyło (7)

  Miasto się ośmieszyło ze swoim dofinansowaniem i jeszcze dzieci mają nosić w USA koszulki, żeby Gdańsk promować - tyle aktualnie w temacie.

  • 11 3

  • ośmieszyła to się Energa ! (6)

   dali ponoć 2000 PLN (słownie: dwa tysiące złotych), a wczoraj był artykuł, że Energa miała zysk większy o 300 milionów.

   • 6 3

   • (2)

    Energa to firma produkującą energię a nie instytucja charytatywna. Za promowanie Budyniowa jednak miasto mogłoby zasponsorować dzieciakom podróż. Kilkadziesiąt tysięcy złotych to nic w porównaniu z innymi wydatkami.

    • 8 3

    • Produkcja???

     Energa sprzedaje energię, a nie produkuje....

     • 0 0

    • to po co im ksiądz skoro to firma produkująca energię?

     no czekam na odpowiedź

     • 0 0

   • Przez POlityków Energa została zmuszona do sponsorowania dziurawego stadionu (1)

    kilkadziesiat milionów które my zapłacimy w kosztach ceny za energie!

    • 3 3

    • a na księdza to mieli kasę

     typowew tym zje**nym kraju,
     na czarnucha jest
     a na dzieci figa

     • 3 0

   • 20 000 a nie 2 000

    Nieprawda. Każdej z gdańskich drużyn dali 20.000

    • 0 4

 • Błędne koło (1)

  Mistrzostwo świata - główna nagroda za ktora trzeba zapłacić. Fajny mechanizm na którym krocie zarabiają władze OU. Szkoły się promują, rodzice zabijają i to żeby ich dziecko bylo w odysejowej drużynie, tworzą się wyspecjalizowana ośrodki typu DAMB które zarabiają na prowadzeniu zajęć. Do finału zwykłe przechodzą znajomi znajomych trenerów i sędziów. Jeśli ktoś ma reklamację do punktacji za występ lub spontany to słyszy że OU rządzi się swoimi prawami i ich ocena jest ostateczna i niepodwazalna.

  • 18 10

  • Bzdury

   • 0 1

 • Super, że są takie zdolne dzieciaki, może coś z nich wyrośnie :) Trzymam kciuki

  • 7 5

 • Co to jest Odyseja Północy?

  jak to sie ma do Odyseii Umysłu?

  • 5 0

 • dlaczego dzieciaki traktowane są jako 2 sort ?

  jak nie ma kasy na wyjazd, to nieuczciwe jest zawracanie dzieciakom w głowie takimi konkursami . Chyba że ich kreatywność ma być skierowana na poszukiwanie sponsora na wyjazd do USA

  • 6 1

 • Średnio...

  Kto miał z tym styczność wie, że ktoś na tym sporo zarabia.... a konkurs jest konkursem twórczości i kreatywności trenerów, nie samych dzieci... żenujące jest to, że te wyjazdy nie są sponsorowane przez organizatorów ko kursu....to zwyczajnie nie ma sensu...

  • 11 3

 • gdzie jest miasto teraz ? jak miesiąc temu, jakieś cheerliderki z Gdańska dostały kasę na wyjazd do USA na zawody to kasa była. Pomijam, że panny nawet na podium nie stanęły podczas mistrzostw Polski, a jednak pojechały bo Gdańsk przychylnie kasę dało na wycieczkę.

  • 8 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury klasyfikujemy ze względu na:

 

Najczęściej czytane