• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uczelnia mecenasem

8 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Około 70 roku przed naszą erą, w pewnej etruskiej rodzinie urodził się Gajusz Cilnius Mecenas, rzymski polityk, doradca i przyjaciel Oktawiana Augusta, poeta i patron poetów. Jego nazwisko stało się synonimem protektora sztuki i nauki. Gdyby Gajusz Mecenas nie był przekonany o potencjale i talencie, takich poetów jak Horacy i Wergiliusz, przeszłe i przyszłe pokolenia nie zaczytywałyby się w dziełach ich autorstwa, jak "Sztuka poetycka" czy "Eneida".



Z definicji, mecenas to ktoś, kto reprezentuje określoną postawę wobec sztuki, artysty i jego dzieła. Celem mecenasa powinno być zapewnienie takich warunków protegowanemu, by mógł on bez przeszkód poświęcić się sztuce i rozwijać swój talent. Jednym z bardziej znanych mecenasów był papież Juliusz II, dzięki któremu Michał Anioł mógł tworzyć swoje dzieła, między innymi kaplicę Sykstyńską, czy piękne freski jakimi są Sąd Ostateczny i Stworzenie Adama. W osiemnastowiecznej Polsce przykładem działalności patronackiej były słynne cotygodniowe obiady czwartkowe na Zamku Królewskim w Warszawie, organizowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Celem obiadów były przede wszystkim rozmowy na tematy związane ze sztuką, nauką, czy też omawianie dzieł literackich. Podczas obiadów intelektualne potyczki toczyli ówcześni literaci, tacy jak Ignacy Potocki, Ignacy Krasicki czy Franciszek Bohomolec. Mniej znane, ale również ważne były obiady środowe, na które przybywali humaniści, w tym pedagodzy. Obecnie w większości przypadków to instytucje publiczne i niepubliczne, duże firmy krajowe i zagraniczne oraz fundacje pełnią funkcję mecenasów. A czy uczelnia wyższa może również sprawować mecenat?

Inwestycja w talent
Nieco przewrotnym może wydawać się twierdzenie, że uczelnia jest swoistego rodzaju mecenasem. Pojęcie to określa osobę czy instytucję, która zapewnia rozwój i inwestuje w talent artysty, ale czyż szkoła wyższa również nie wypełnia takiej misji na rzecz studenta? To uczelnia przyjmuje w swe mury studentów, inwestując w ich rozwój i talent, towarzyszy im przez okres studiów, kiedy definiuje się ich przyszłość. Uczelnia gwarantuje bezpieczeństwo i wsparcie w trakcie długiej drogi kształcenia przyszłych biznesmenów, menedżerów czy przedsiębiorców. Dlatego też planując wybór uczelni, należy zwrócić uwagę na jej system stypendialny, czy unikalne programy wspierające osiągnięcia naukowe. Wszelkie ''zawirowania" gospodarcze, jak choćby obecny kryzys, skłaniają do szukania oszczędności we własnej kieszeni, stąd warto wiedzieć, co można mieć za darmo, aby uchronić swoją przyszłość i bezpieczeństwo finansowe.

Jestem VIPem?
Tak. W Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku każdy ma szanse zostać VIPem. To właśnie ta uczelnia przygotowała dla swoich studentów specjalny, unikalny w skali kraju program Very Important Student. Program VIS od samego początku nauki wspiera młodych ludzi i towarzyszy im przez wszystkie etapy studiowania. WSB wierzy w talent i potencjał swoich studentów i dzięki czemu, mogą oni zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na inne cele. W I semestrze w WSB za darmo studiują osoby, które mają świadectwo dojrzałości z wyróżnieniem, są laureatami olimpiady na szczeblu wojewódzkim lub konkursu zorganizowanego pod patronatem WSB. Od II semestru bezpłatnie mogą nadal studiować studenci, którzy w I semestrze uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75.

Jeszcze więcej
Korzyści ze studiowania w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku to nie tylko program VIS. To również rozbudowany i przyjazny system stypendialny oraz zapomogi dla studentów. System ten nie tylko ułatwia naukę osobom zdolnym i ambitnym, ale wspiera pasje i zainteresowania. Tak też uważa Joanna Włodarczyk studentka II roku studiów I stopnia w WSB w Gdańsku, wicemistrzyni Polski w strzelectwie sportowym - To naturalne, że stypendium ułatwia studentowi życie! Co miesiąc kilkaset złotych więcej to dla mnie możliwość realizowania sportowej pasji i docenienie ciężkiej pracy.
Ale to oferta nie tylko dla wybranych, gdyż, co czwarty student WSB jest stypendystą. W roku akademickim 2008/2009 Uczelnia przyznała 854 stypendia na kwotę 972 486,36 złotych.

Port edukacji
Wychodząc naprzeciw potrzebom regionu pomorskiego oraz rynku pracy, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku przygotowała dla maturzystów, studentów i kadry dydaktycznej projekt "Pomorski Port Edukacji i Praktyki - Program Rozwoju Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku", który w drodze konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskał dotację w wysokości 12,5 mln zł. Za zdobyte pieniądze, uczelnia między innymi, wprowadziła trzy bezpłatne, nowe specjalności na dziennych studiach licencjackich. Na kierunku Logistyka można studiować za darmo specjalność Zarządzanie Łańcuchami Dostaw. W ramach kierunku Informatyka i Ekonometria, bezpłatne studia dotyczą specjalności Aplikacje i Usługi Internetowe, natomiast na kierunku Stosunki Międzynarodowe, specjalności Media i Komunikacja Międzykulturowa.

Reasumując powyższe działania można śmiało stwierdzić, że Wyższa Szkoła Bankowa buduje swoją siłę i pozycję poprzez wsparcie i zrozumienie potrzeb swoich studentów, a to doskonale wpisuje się w misję współczesnego mecenasa.

O programie VIS czytaj na stronie www.wsb.gda.pl.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (3)

  • pierdu pierdu pitu pitu (1)

    • 19 0

    • przeca reklama;)

      • 0 0

  • Podstawowymi formami pracy w gromadzie zuchowej są: zabawa tematyczna, zwiad zuchowy, gawęda, piosenka i pląs, zuchowe zwyczaje, obrzędy i tajemnice, majsterka, zuchowy teatr, pożyteczne prace, gry i ćwiczenia.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zając szarak, który licznie występuje w trójmiejskich lasach, jest:

 

Najczęściej czytane