• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Uniwersytet Krytyczny: Literatura lesbijska (1 opinia)

Zapraszamy w środę 16 maja o godz. 18.00 na drugie seminarium Agnieszki Szyk w cyklu "Kobiecym głosem" Uniwersytetu Krytycznego w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) "Literatura lesbijska".

W spotkaniu udział wezmą prof. Ewa Graczyk i Krzysztof Tomasik.

Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy można mówić o literaturze lesbijskiej, tak jak mówi się np. o literaturze kobiecej? Jakie kryteria powinien spełniać tekst, aby można określać go mianem lesbijskiego? Czy w polskiej literaturze istnieją przykłady tego typu twórczości?

Ewa Graczyk -studia ukończyła w 1977 roku. Uczestniczyła w seminariach prof. Marii Janion na UG, rozpoczynając tam pisanie doktoratu o życiu i twórczości Stanisławy Przybyszewskiej. Od 1994 do 1998 roku pracowała jako lektorka i wykładowczyni literatury polskiej na Uniwersytecie Le Mireil w Tuluzie. Po powrocie kontynuowała pisanie rozpoczętej już wcześniej rozprawy o przedwojennej twórczości Witolda Gombrowicza. W listopadzie 2000 roku w Gdańsku zorganizowała wraz z dr Moniką Pomirską konferencję poświęconą motywowi Kopciuszka w literaturze i kulturze masowej. Rok później opublikowały tom pokonferencyjny Siostry i ich Kopciuszek.

Krzysztof Tomasik - komentator życia medialnego, feminista i biografista. Wpółpracownik organizacji gejowskich i partii Zielonych. Członek Krytyki Politycznej. Jest stałym autorem portalu innastrona.pl, ale publikuje też w, "Zadrze", "Replice" i "Nowych Książkach". W swoich tekstach wydobywa na wierzch i opisuje ukryte i/lub wykluczone elementy polskiej kultury literackiej - zajmuje się wątkami feministycznymi i homoseksualnymi. Autor książki "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2008) i redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). W czerwcu ukaże się jego najnowsza książka "Gejerel. Homoseksualizm w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej".

Agnieszka Szyk  -  absolwentka filologii polskiej oraz podyplomowych studiów z zakresu wiedzy o kulturze, słuchaczka Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach których przygotowuje pracę na temat twórczości Elżbiety Szemplińskiej-Sobolewskiej, zapomnianej autorki tworzącej w dwudziestoleciu międzywojennym. Była koordynatorką trójmiejskiej grupy lokalnej Kampanii Przeciw Homofobii, gdzie zajmowała się między innymi projektem "Szafa Gdańska. Trójmiejska queerpowieść", polegającym na odkrywaniu  zapomnianych wątków historii osób LGBT w Trójmieście i okolicach.

KOBIECYM GŁOSEM
Prowadzenie: Agnieszka Szyk

Cykl spotkań na temat twórczości, aktywności kobiet w życiu kulturalnym i społecznym. Rozmowy o literaturze zaangażowanej kobiet - w jakich formach, gatunkach autorki najczęściej się wyrażają, jak wpływają na zmiany społeczne i wreszcie jakie role wybierają, aby tworzyć, w jaki sposób seksualność powiązana jest z autorstwem, jakie są przyczyny przemilczania wątków seksualności kobiet.

18 kwietnia, środa, godz. 18.00, Kuchennymi schodami
16 maja, środa, godz. 18.00, Literatura lesbijska
13 czerwca, środa, godz. 18.00, Kobieca historia seksualności

Wśród gości spotkań m.in.: Ewa Graczyk, Monika Pomirska, Bożena Umińska-Keff, Marta Konarzewska, Agnieszka Weseli, Ewa Schiling.

Agnieszka Szyk - absolwentka filologii polskiej oraz podyplomowych studiów z zakresu wiedzy o kulturze, słuchaczka Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach których przygotowuje pracę na temat twórczości Elżbiety Szemplińskiej-Sobolewskiej, zapomnianej autorki tworzącej w dwudziestoleciu międzywojennym. Była koordynatorką trójmiejskiej grupy lokalnej Kampanii Przeciw Homofobii, gdzie zajmowała się między innymi projektem "Szafa Gdańska. Trójmiejska queerpowieść", polegającym na odkrywaniu  zapomnianych wątków historii osób LGBT w Trójmieście i okolicach.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Żałosne

    I do tego za pieniądze podatników... Czy wy naprawdę myślicie, że im więcej kontrowersji, tym większy exegi monumentum?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Nagrzane od podłoża powietrze:

 

Najczęściej czytane