• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

V Ogólnopolska Konferencja Bałtycka

Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Bałtycki zapraszają na V Ogólnopolską Konferencję Bałtycką pt. "Europa Bałtycka wobec czynników globalnej destabilizacji".

maj 23-25

czwartek - sobota

Wstęp wolny
cze 13

czwartek, godz. 8:50

bilety 250 zł
ulgowy 150 zł
Czas: 4 kwietnia 2017, godz. 10:00-18:00
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, aula S208
Organizator: Instytut Politologii UG i Instytut Bałtycki

Motywem przewodnim, który łączy wszystkie konferencje odbywające się w ramach cyklu, jest pojęcie "Europy Bałtyckiej" wprowadzone do debaty naukowej jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku przez profesorów Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Zaleskiego i Czesława Wojewódkę.

Organizatorzy sympozjum chcieliby, aby wystąpienia prelegentów stały się głosami w toczącej się w świecie nauki dyskusji nad tożsamością regionu oraz znaczeniem kierunku bałtyckiego dla szerszych projektów politycznych realizowanych w polskiej polityce zagranicznej i - szerzej - europejskiej przestrzeni kulturowej. "Gdańskie Konferencje Bałtyckie" mają charakter interdyscyplinarny. Ich celem jest wszechstronna prezentacja wyzwań, przed którymi stoi region Europy Bałtyckiej. Podczas cyklicznych sympozjów prelegenci poruszają różnorodne zagadnienia - od rozważań natury kulturoznawczej i cywilizacyjnej, przez tematykę bezpieczeństwa regionalnego, aż po problemy integracji gospodarczej i politycznej. Szerokie spektrum problemów poruszanych podczas konferencji oddaje wieloaspektowość dylematów dotyczących roli, którą region Morza Bałtyckiego i tworzące go podmioty odgrywają w kontynentalnych projektach integracyjnych i dynamicznie zmieniającej
się strukturze ładu międzynarodowego.

Tematem przewodnim piątej edycji "Gdańskich Konferencji Bałtyckich" będą wyzwania, problemy i zagrożenia, przed którym stoi obecnie Europa Bałtycka, wynikające z destabilizacji współczesnego ładu globalnego. Aktualne i potencjalne konflikty, ruchy separatystyczne, fale uchodźców, napięcia na tle etnicznym, spory terytorialne, terroryzm, przestępczość międzynarodowa, rosnące dysproporcje w poziomie rozwoju gospodarczego, głód i nędza, zagrożenia ekologiczne -kumulacja wszystkich tych zjawisk sprawia, że aktualny porządek międzynarodowy wydaje się kruchy. Czy Europa Bałtycka w coraz bardziej turbulentnym świecie może pozostać regionem względnego spokoju, harmonii i trwałego rozwoju? Czy państwa ją współtworzące mogą w istotnym stopniu przyczynić się do rozwiązania najistotniejszych problemów, przed którymi stoi dziś ludzkość? Próbę odpowiedzi na te i inne pytania podejmą uczestnicy naszej konferencji.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?

 

Najczęściej czytane