• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Wczesna interwencja w psychozie - Jak i dlaczego?

W związku z rosnącymi potrzebami oraz coraz większą liczbą osób, borykających się z bardzo poważnymi problemami natury psychicznej, Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego organizuje konferencję pt. "WCZESNA INTERWENCJA W PSYCHOZIE - JAK I DLACZEGO?". Konferencję objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk.

cze 29

sobota, godz. 10:15

Gdańsk, ul. Jana Kilińskiego 4...
bilety 15 zł
Czym właściwie jest psychoza? Jest to cały zespół ludzkich zachowań, które charakteryzuje zakłócone odbieranie rzeczywistości (halucynacje, urojenia, obsesje). Odporność na psychozę, jak również skłonność do niej wynika ze skomplikowanych interakcji czynników biologicznych i doświadczeń życiowych. Pacjenci cierpiący na psychozę wyrażają swoje niepokoje w sposób, który początkowo wydaje się dziwaczny. Destrukcyjne impulsy, doznana przemoc, problemy dotyczące seksualności, dręczące poczucie winy lub wstydu, przeżycie utraty lub samotność zostają wyrażone w zniekształconej formie. Nieświadomym celem tego zniekształcenia jest wyeliminowanie lub ominięcie rzeczywistości przeżyć psychicznych i utworzenie nowej rzeczywistości. Prawidłowo funkcjonujący umysł uwzględnia i integruje rzeczywistość, na którą składają się zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W przeciwieństwie do tego, w psychozach umysł nie integruje części spośród tych normalnych aspektów psychicznej i zewnętrznej rzeczywistości, nieświadomie dąży do wyeliminowania tych, które są zbyt trudne do zniesienia lub zbyt przytłaczające, wobec czego dana osoba postępuje tak, jakby one nie istniały. Zdarza się, że "na pierwszy rzut oka" może ona funkcjonować "normalnie", ale przeżywa ogromne cierpienie psychiczne.

Wczesne rozpoznanie choroby ma kolosalne znaczenie dla przebiegu leczenia. Bardzo często bywa tak, że problem choroby dotyka nie tylko pacjenta, ale ma wpływ na jego otoczenie, głównie rodzinę, która także potrzebuje pomocy. Dzięki lepszemu rozumieniu chorego, jego bliscy mogą być dla niego dużym oparciem w dążeniu do odzyskania zdrowia. Spojrzenie na historię pacjenta i jego rodziny może w znacznym stopniu przyczynić się do lepszego rozumienia indywidualnego charakteru jego choroby. Celem pracy z rodziną jest zrozumienie napięć i stresów przez nią doświadczanych, poprawa komunikacji i psychicznej spójności.

Temu zagadnieniu poświęcona będzie najbliższa konferencja, której honorowym gościem będzie dr Brian Martindale - psychiatra i psychoterapeuta. Dr Martindale przez wiele lat pracował w uznanym i nagradzanym zespole wczesnej interwencji w Wielkiej Brytanii. Jest honorowym członkiem WPA (World Psychiatric Association), dla którego stworzył międzynarodowe wytyczne dotyczące wczesnej interwencji w psychozie dla lekarzy psychiatrów (International Guidelines for Psychiatrists in Early Intervention in Psychosis); jest honorowym prezydentem i założycielem EFPP (European Federation for Psychoanalytic Psychotherapy in the Public Sector - Europejska Federacja Psychoterapii Psychoanalitycznej w Sektorze Publicznym), do którego należy Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz Honorowym Prezydentem ISPS (International Society for the Psychological and Social Approaches to Psychosis - Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Psychologicznego i Społecznego Podejścia do Psychoz), którego członkiem jest Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.

Dr Brian Martindale podzieli się swoim doświadczeniem zawodowym w organizowaniu opieki i leczenia, tak, by zapewnić ich największą skuteczność. Podkreśli szczególną rolę edukacji społecznej, włączania rodzin chorych w zakres psychologicznych interwencji i łączenia ich z leczeniem farmakologicznym. Wskaże też, jak możliwość dostania pomocy psychologicznej we wstępnej fazie rozwoju psychozy łagodzi późniejsze objawy lub/i ułatwia rehabilitację. Będzie to wyjątkowa okazja do poznania niezwykle ciekawego i wiele wnoszącego podejścia do pracy z pacjentami psychotycznymi i ich rodzinami. Szczególnie cenna dla praktyków zaangażowanych w tego rodzaju pracę oraz osób odpowiedzialnych za organizowanie i finansowanie leczenia pacjentów. W czasie konferencji odbędzie się także dyskusja panelowa z udziałem specjalistów - przedstawicieli lokalnych placówek zaangażowanych w pracę z pacjentami psychotycznymi zarówno w ramach leczenia, jak i na poziomie organizacji i koordynacji różnych form pomocy.
Konferencja odbędzie się w piątek 16 października 2015 r. w godzinach 11.00 - 14.30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji na stronie www.isphs.pl

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane