• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Wielokulturowe Pomorze/Wielokulturowy Gdańsk - Debata

Zapraszamy na pierwszą odsłonę projektu Wielokulturowe Pomorze, pt. Wielokulturowe Pomorze/Wielokulturowy Gdańsk, przygotowaną we współpracy Klubu Winda - Gdański Archipelag Kultury i Nadbałtyckiego Centrum Kultury

maj 21

wtorek, godz. 10.00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wielokulturowe Pomorze - to cykl wydarzeń artystycznych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, których celem jest zaprezentowanie potencjału kulturalnego i artystycznego tkwiącego w przybyszach różnych narodowości (imigranci, przedstawiciele mniejszości etnicznych), zamieszkujących Województwo Pomorskie.

W czwartek 17.05 zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na część konferencyjną - debatę  dotyczącą komunikacji międzykulturowej, migracji i sytuacji migrantów na Pomorzu, aspektu obcości w kontekście migrantów i możliwych działań instytucji kultury włączających imigrantów  w życie społeczne regionu.

W piątek 18.05 w Centrum św. Jana odbędzie się część artystyczna - prezentacje. Będziemy mieli okazję usłyszeć muzyków z Białorusi oraz z Surinamu. Wyjątkową atrakcją będzie pokaz spektaklu teatralnego, w którym występują pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku wraz imigrantami z Pomorza.

17.05.2018 (czwartek)
NCK - Ratusz Staromiejski - Sala Mieszczańska
10:00 - referaty
Społeczno-kulturowe konsekwencje migracji a wielokulturowość - dr Aleksandra Paprot-Wielopolska

Migranci i migrantki z Ukrainy - co jest grane? Gdańsk i Pomorze oczami migrantów zarobkowych - dr Magdalena Żadkowska

Migracja i komunikacja międzykulturowa w perspektywie psychologii - Marta Tymińska

Jestem obca? - Khedi Alieva

Obcość w społeczeństwie homogenicznym - dr Andrzej C. Leszczyński

12:00 - dyskusja
Czy i jak ludzie i instytucje kultury mogą wpływać na włączanie się imigrantów w życie społeczne miasta i regionu?

dr Aleksandra Paprot-Wielopolska - doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni, wiceprezeska Stowarzyszenia "Kochamy Żuławy" i członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym, mechanizmami adaptacji kulturowej i kształtowania tożsamości na obszarach postmigracyjnych oraz regionalizmem i aktywnością społeczności lokalnych.

dr Magdalena Żadkowska adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim. Jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Gdańskim i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie socjologii, obronionym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła warsztat Kena Cushnera (nauczanie kompetencji kulturowych) i Szkołę Trenerów TROP (szkolenia oparte na empatii). Jest Autorką raportu "Ukraińcy i Ukrainki na pomorskim rynku pracy"
https://porp.pl/g2/2018_02/87d045dc23ce104261fe630a3959685a.pdf
Wykorzystuje swoją wiedzę socjologiczną i kompetencje międzykulturowe w tworzeniu strategii integracji (Gdański Model Integracji Migrantów i Migrantek) i w pracy szkoleniowej (trenerka rozwijania kompetencji międzykulturowych dla nauczycieli, studentów, gimnazjalistów i pracowników przedsiębiorstw).

Marta Tymińska - absolwentka gdańskich kierunków kulturoznawstwa i psychologii, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi warsztaty komunikacji międzykulturowej oraz uczy nowych technologii ludzi w każdym wieku. Prywatnie wielbicielka gier cyfrowych i komiksu.

Khedi Alieva - pedagog, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku oraz European Network of Migrant Women.  Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Absolwentka Szkoły Mentorów Międzykulturowych Fundacji Ocalenie, Szkoły Liderów Fundacji RCI w Gdańsku, Programu "Draw the line" Fundacji Feminoteka oraz licznych kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych (m.in. u Miltona Bennetta i Kennetha Cushnera). Prowadzi warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat integracji imigrantów. Twórczyni i liderka Domu Międzykulturowego w Gdańsku. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół w Gdańsku i Sopocie. 
   
dr Andrzej C. Leszczyński - polski filozof, wykładowca akademicki, autor tekstów z zakresu antropologii teatru, etyki i filozofii człowieka. W różnych okresach wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim (kierownik Zakładu Etyki i Estetyki, Zakładu Etyki i Aksjologii, zastępca dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii), Akademii Medycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku (prorektor ds. studenckich), Sopockiej Szkole Wyższej (kierownik Zakładu Komunikacji Społecznej), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Autor trzech książek oraz ponad 200 rozpraw, szkiców i tekstów popularnych, drukowanych m.in. w "Znaku", "Więzi", "Twórczości", "Odrze", "Studiach Filozoficznych", "Toposie", "Migotaniach

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane