stat
Wydarzenie już się odbyło

Wprowadzenie do Animal Studies - wykład online

  • piątek, 14 maja, godz. 18:00
  • Lokalizacja
    Online
    Organizator: Plama
  • Bilety
    wstęp wolny

GAK Plama zaprasza na wykład online Wprowadzenie do Animal Studies.

w każdy poniedziałek (od 07.06 do 14.06.2021), godz. 18:00

Online
cze 15

wtorek, godz. 17:00 - 19:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
Od pewnego czasu relacja ludzkie zwierzęce zaczyna być rozpatrywana nie tylko w obszarze nauk biologicznych, ale również humanistyki i studiów kulturowych, w ramach których podejmuje się refleksję podważającą tzw. mocny antropocentryzm, czyli przekonanie o wyjątkowości człowieka w świecie natury i jego nieograniczonej władzy nad przyrodą. Badaczy z kręgu Animal Studies zajmują nie tyle zwierzęta jako takie, co kulturowe wyobrażenia na ich temat; dyskursy i negocjacje znaczeń, w ramach których stawia się pytania o inne niż ludzka formy podmiotowości. Za sprawą takich badaczy, jak Dariusz Gzyra, Anna Barcz, Dariusz Czaja czy Monika Bakke refleksja nad zwierzęcością stała się na polskim gruncie wielowątkowa i interdyscyplinarna. Na wykładzie będącym wprowadzeniem do Animal Studies spróbujemy uchwycić podstawowe założenia tego nurtu, dotrzeć do źródła popularnych wyobrażeń wyłączających człowieka z obszaru zwierzęcości, a także zapytać, czy fantazje na temat zwierząt mają coś wspólnego z ich realnym losem.

dr Monika Żółkoś pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UG. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na humanistyce postantropocentrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem Insect Studies. Autorka wielu artykułów z obszaru studiów zwierzęcych, opublikowanych w pracach zbiorowych oraz prasie specjalistycznej.

Wydarzenie online realizowane na facebooku GAK Plama.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od:

 

Najczęściej czytane