• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zakazane miłości

Zapraszamy w środę 18 maja o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na spotkanie wokół książki Marty Konarzewskiej i Piotra Pacewicza "Zakazane miłości", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

O strategiach znoszenia społecznych zakazów na uczucia łączące ludzi i nakazów konstruowania wybranych tożsamości rozmawiać będą: współautorka książki Marta Konarzewska i pisarka Izabela Filipiak. Prowadzenie: Marcin Chałupka (KP).

O KSIĄŻCE
Jestem przekonany, że ta książka pomoże każdemu czytelnikowi zastanowić się nad tym, co by było, gdyby mu zabroniono być sobą.
Wiktor Osiatyński

Konarzewska i Pacewicz opowiadają o tym, na jak wiele niezwykłych sposobów można realizować swoje człowieczeństwo. I o tym, jak niszczymy tę różnorodność ulegając mitowi jednoznaczności.
Jacek Kochanowski

Książka odkrywa inne przestrzenie tożsamości, języka, kultury, zabawy, stylu. Dobrze się to czyta i dobrze o tym czytać.
Magdalena Środa

Każdy ma takie same prawo do wolności, miłości i seksu, bez względu na to, jaki typ seksualność wyraża i z jakiego powodu. Dozgonnie wierny monogamiczny gej, zmieniająca co noc partnerki lesbijka, osoba zaangażowana w relacje BDSM, fantazyjnie ubrany trans, osoby hetero w domach poligamicznych, biseksualistka, która kocha raz dziewczynę, raz chłopca   -   to wszystko obywatele tego świata i tego kraju.

Dwadzieścia lat po demokratycznym przełomie wciąż odmawia im się równouprawnienia. Odmienne zwyczaje, style życia i miłosne wzorce spychane są do  podziemia   -   albo do getta "prywatności". Leczyć ich   -   mówią ekstremiści. Rób to w domu, po kryjomu   -   mówią konserwatyści mieniący się liberałami. Marcie Konarzewskiej i Piotrowi Pacewiczowi opowiadają, jak tęsknią, cierpią, pragną i nienawidzą. Co daje rozkosz, a co boli. Każda z  rozmów opowiada inną prawdę o miłości.

Izabela Filipiak - polska pisarka, eseistka, felietonistka. Zadebiutowała w 1992 zbiorem opowiadań "Śmierć i spirala". Opublikowała m.in. powieści "Absolutna amnezja" (1995) i "Alma" (2003), podręcznik-esej "Twórcze pisanie dla młodych panien" (1999), zbiór felietonów "Kultura obrażonych" (2003), tom poezji "Madame Intuita" (2002) oraz dramat "Księga Em" (2005) poświęcony Marii Komornickiej, której osoba i twórczość stała się też tematem rozprawy doktorskiej Filipiak, wydanej w 2007 roku jako książka "Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej". Publikowała m.in. w "bruLionie", "Czasie Kultury", "Odrze", "Ośce", "Ex Librisie", "Kwartalniku Artystycznym", "Gazecie Wyborczej", "Aktiviście". Przez kilka lat mieszkała w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski prowadziła zajęcia z kreatywnego pisania w Collegium Civitas oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Aktualnie pracuje w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

Marta Konarzewska  - polonistka, krytyczka literacka, teoretyczka queer.  Pracuje nad doktoratem o polskiej literaturze feministycznej. Autorka głośnego tekstu "Jestem nauczycielką i jestem lesbijką" w "Gazecie Wyborczej". Organizatorka manif, parad i wieców mniejszościowych. Wicenaczelna lesbijsko-feministycznego magazynu "Furia". Żiżkofilka. Współpracuje z Klubem Krytyki Politycznej w Łodzi.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane