• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zaproszenie do matematycznego wszechświata

Zapraszamy na wykład i dyskusję dr Michała Ecksteina o matematycznym wszechświecie - miejscu, gdzie nauka spotyka się sztuką.

Wykład odbędzie się w tymczasowej siedzibie Art Inkubatora, ul. Jana Sobieskiego 26/4, Sopot.

Od zarania dziejów ludzie obserwują otaczający ich świat próbując go zrozumieć i opisać. Źródłem ogromnego sukcesu nauk przyrodniczych jest zastosowanie metod matematycznych. Jaki obraz świata wyłania się z tego gąszczu równań? Czy jest w nim miejsce dla sztuki i humanizmu? I dlaczego w ogóle świat daje się poznawać przy pomocy matematyki?

Zapraszamy na fascynującą podróż w głąb matematycznego wszechświata! Naszymi przewodnikami będą naukowcy z polskich uczelni, którzy pomogą nam tropić fascynujące związki nauk ścisłych z filozofią, historią i sztuką.

Partnerem projektu jest: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zaproszenie do matematycznego wszechświata:
Ciekawość i zdziwienie światem stanowią wspólny korzeń, z którego wyrosły tak nauki ścisłe jak i humanistyczne, a także sztuka, literatura i muzyka. Każdy opis czy obraz świata używa pewnego języka - w przypadku nauk ścisłych jest nim matematyka. Czy jednak matematyka jest tylko językiem? Dlaczego jest tak niesamowicie skuteczna? Czy wszechświat niematematyczny jest w ogóle możliwy?

dr Michał Eckstein (Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej, Uniwersytet Gdański), fizyk i matematyk, pracuje w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej UG. Jego zainteresowania badawcze sięgają od abstrakcyjnej algebry i geometrii nieprzemiennej po fizykę kwantową i Ogólną Teorię Względności. Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i bliski współpracownik ks. prof. Michała Hellera. Autor monografii naukowej z fizyki matematycznej i kilkunastu artykułów naukowych. Prywatnie, mąż biolożki Oli i ojciec Kingi i Pawła, amator wspinaczki w górach wysokich.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Współpraca glona i grzyba w poroście to przykład:

 

Najczęściej czytane