• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Już w liceum uczą się chińskiego

Elżbieta Michalak
14 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Zobacz, jak uczniowie w IX LO uczą się w szkole języka chińskiego.

Nauka hiszpańskiego, niemieckiego czy francuskiego w szkołach trójmiejskich to już chleb powszedni. Nowością jest natomiast chiński, który zgłębiać zaczęli od września uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.



W klasie matematyczno-ekonomicznej IX LO uczniowie obok języka niemieckiego i angielskiego uczą się też chińskiego. W klasie matematyczno-ekonomicznej IX LO uczniowie obok języka niemieckiego i angielskiego uczą się też chińskiego.

Czy chciał(a)byś rozpocząć naukę języka chińskiego?

W IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku powstała klasa, w której uczniowie, obok języka niemieckiego i angielskiego, mają możliwość nauki także języka chińskiego. W planach są cztery godziny chińskiego w tygodniu, prowadzone przez lektorów z Chin i ekspertów z zakresu wiedzy o Chinach, a jednocześnie wykładowców sinologii UG. To jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce północnej.

- Język chiński jest nowością, którą wprowadziliśmy w klasie matematyczno-ekonomicznej od września 2013 r., na zasadzie współpracy i umowy z wydziałem filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego - mówi Hanna Konczakowska-Makulec, dyrektor IX LO w Gdańsku. - Chiny to dziś mocarstwo gospodarcze, które za parę lat może stać się potęgą gospodarczą numer jeden. Dlatego jak najwcześniej trzeba myśleć o swoich perspektywach zawodowych i przygotowywać się na zmiany oraz kontakty.

Jak tłumaczy dyrektor IX LO, umiejętności porozumiewania się w języku chińskim będą przydatne i niezbędne także na polskim rynku, gdzie już teraz pojawia się coraz więcej chińskich inwestorów. Dlatego uczniowie klasy matematyczno-ekonomicznej będą uczyć się podstaw języka, które pozwolą im się porozumieć i nawiązać współpracę.

Program przewiduje też zajęcia z wiedzy o kraju i społeczeństwie, dotykając tym samym zagadnień z systemu norm i wartości w Chinach, historii przemian gospodarczych, kultury i tradycji.

- Pomysł nauki tego języka spotkał się z ogromnym zainteresowaniem - przyznaje Hanna Konczakowska-Makulec. - Już zgłaszają się do nas osoby dopytujące się o ciągłość inicjatywy. To, czy będzie ona kontynuowana, okaże się w niedalekiej przyszłości.

O tym, że język chiński staje się coraz bardziej popularny, świadczy też fakt dużego zainteresowania młodych ludzi zgłębianiem jego tajników. Sinologia - nowość edukacyjna UG, znalazła się nawet na liście najpopularniejszych kierunków wybieranych przez tegorocznych maturzystów. O jedno miejsce walczyło podczas rekrutacji 10 osób.

Także szkoły językowe, które ze swoją ofertą postanowiły wyjść poza standardowe ramy angielskiego czy niemieckiego, wprowadzając kursy m.in. chińskiego, nie świecą pustkami.

- Od kilku lat bardzo popularne, poza kursami języka norweskiego i innych języków skandynawskich, są też kursy języka chińskiego i japońskiego - mówi Katarzyna Wojtowicz z Distinction Language Centre. - Kluczowe przy takim wyborze wydają się tutaj nowe relacje i możliwości biznesowe.

Sprawdź, jakich języków obcych nauczysz się w Trójmieście.

Ceny za kursy języka chińskiego czy japońskiego w Trójmieście bywają wyższe niż za naukę języków klasycznych, i choć wszystko zależy od popularności, metody nauczania, poziomu grupy, częstotliwości zajęć czy lektora, za naukę chińskiego w trójmiejskich szkołach językowych zapłacimy ok. 1 tys. zł za semestr.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (76) 4 zablokowane

  • Da się nauczyć pisowni, ale wymowy nie.

    Kiedyś się uczyłam. Nie wierzę, by ktoś mógł się nauczyć mówić jak Chińczyk.

    • 1 0

  • Żeby nauczyć się chińskiego...

    Żeby nauczyć się chińskiego, musisz spędzić parę lat w Chinach aby rozumieć co do ciebie Chińczyk mówi. Nauka 2, 3 lata w PL nic nie da. To nie niemiecki czy rosyjski.

    • 7 0

  • Juz 10 lat temu uczono chińskiego w Ogólnokształcącym Liceum Programów Indywidualnych. Nie widzę tutaj niczego nowego

    • 1 0

  • Nauka - tak, ale raczej jako ciekawostka, a nie przewaga w CV

    Nauka chińskiego może być frapująca, pokaże inny świat, pomoże zrozumieć dalekowschodnią odmienność, wprowadzi w ciekawy system pisma. A jednak wydaje się być kwiatkiem przy kożuchu, bo: (a) trudno się tego języka nauczyć poza Chinami, (b) opanowanie pisma przychodzi z dużym trudem, (c) zróżnicowanie dialektów w Chinach i tak uniemożliwi porozumienie, jeśli tylko Chińczyk nie będzie chciał pogadać, (d) wyjazd do pracy do Chin wciąż jeszcze może okazać się rozczarowaniem, (e) w biznesie lepiej trzymać się angielskiego - to jedyna rzecz, w której długo jeszcze będziecie w kontakcie z Chińczykiem lepsi.
    Oczywiście, można nie wierzyć w to, co tu piszę. Wystarczy jednak raz tam pojechać i skonstatować, że obrazki Pekinu, Szanghaju i Kantonu (Beijing, Shanghai, Guangzhou) znane z pięknych zdjęć to jedno, a przestraszna bylejakość prowincji to drugie.
    Pozdrawiam

    • 1 1

  • Pani Elzbieto, a co z Esperanto?

    • 0 1

  • Kiedys w latach 50tych jak ja

    chodzilem do szkoly podstawowej to uczono nas na lekcji jezyka polskiego wiersza ktory zaczynal sie tak.

    Siedzi przy stole Cheng Lao.
    Zna juz sto liter to malo.
    Bo chinskie pismo czy wiecie,
    jest najtrudniejsze na swiecie.

    • 0 1

  • Bez praktykowana nigdy nie nauczysz sie zadnego jezyka

    na poziomie akademickim. Ja nie wyobrazam sobie zeby po lekcjach isc do domu i z zona lub dziecmi zaczynac mowic po chinsku albo jakim kolwiek innym jezyku niz polski. Albo lepiej jeszcze. Idz robic zakupy do Biedronki i starac komunikowac sie z tamtymi expedientkami po chinsku. Znajomosc tego czy innego jezyka wyparuje z glowy po roku jak nie bedzie sie go uzywalo na co dzien i wszedzie.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?

 

Najczęściej czytane