• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brakuje onkologów. Minister zdrowia zachęcał do specjalizacji studentów w Gdańsku

Wioleta Stolarska
10 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Minister zdrowia wziął udział w inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Minister zdrowia wziął udział w inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

W tym roku w kwalifikacji na specjalizacje lekarskie na 364 miejsca w dziedzinach onkologicznych przyjęto zaledwie 31 kandydatów, a według danych Ministerstwa Zdrowia miejsca na specjalizacjach onkologicznych zajęte są zaledwie w 60 proc. Onkologia to dziedzina, która jest sporym wyzwaniem, ale - jak przekonywał w poniedziałek na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym minister zdrowia Adam Niedzielski - warto je podjąć.



Czy studia wyższe na publicznych uczelniach powinny być płatne?

- Wybór specjalizacji nie zawsze musi mieć charakter biznesowy, nie zawsze musi być poszukiwaniem szybkich zarobków, a może być wyzwaniem, które zapewni godne życie, ale jednocześnie będzie realnie pomagało ludziom - podkreślił Adam Niedzielski w trakcie inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Minister zdrowia oraz prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zainicjowali dziś ministerialną kampanię skierowaną do młodych lekarzy - "Onkologia - włącz medyczną pasję" - to hasło kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Jej celem będzie promocja deficytowych specjalizacji, które w ostatnich latach nie cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych lekarzy. Wśród specjalizacji, do których chce zachęcać resort zdrowia, są m.in. hematologia oraz onkologia.

- Namawiamy do wyboru specjalizacji priorytetowych, jest ich 22, a ze szczególną uwagą namawiamy do specjalizacji onkologicznych, które w ostatniej dekadzie stały się coraz ważniejszą dziedziną medycyny odpowiedzialną za coraz większą konieczność opiekowania się chorymi. Mamy starzejące się społeczeństwo oraz epidemie chorób onkologicznych. Nowotwory stają się jedną z głównych przyczyn zgonów. Ważne więc, by w onkologii kształciło się jak najwięcej osób. Chcemy, by kształcenie było dopasowane do tych potrzeb, które wynikają z diagnozy epidemiologicznej - wskazywał minister Niedzielski.

Kredyt na studia medyczne. Dla kogo?



Zachęcał również do korzystania ze wsparcia kredytów studenckich. O kredyt na studia medyczne mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich na polskich uczelniach wyższych, którzy studiują w języku polskim. Jeśli student przepracuje 10 lat (w ciągu maksymalnie 12 lat od zakończenia studiów) w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową, bank w całości umorzy kredyt.

- W niecałe trzy miesiące 1 tys. studentów płatnych kierunków lekarskich złożyło wniosek o kredyt na pokrycie kosztów nauki. Połowa ma już zawarte umowy z bankiem. Państwo gwarantuje umorzenie kredytu w przypadku świadczenia pracy w publicznym systemie - informował minister.
Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować? Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?

Rekordowa rekrutacja na GUMed



Chętnych do zostania w przyszłości lekarzem było w tym roku rekordowo wielu. Najpopularniejszy okazał się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starały się niemal 24 osoby. Kolejnymi najchętniej wybieranymi przez kandydatów były:
  • po raz pierwszy tak wysoko fizjoterapia - 11,5 os. na miejsce,
  • kierunek lekarski - 11,19 os. na miejsce,
  • techniki dentystyczne - 9,8 os. na miejsce
  • psychologia zdrowia - niemal 9 os. na miejsce

- W tym roku akademickim naukę rozpoczęło ponad 6 tys. studentów, na pierwszy rok studiów przyjęliśmy 1,4 tys. studentów, którzy będą kształcić się we wszystkich podstawowych zawodach medycznych nie tylko lekarzy, ale i pielęgniarek, techników, psychologów, dietetyków. W tym roku mieliśmy rekordową rekrutację, jeszcze nigdy tak wielu maturzystów i z tak dobrymi wynikami nie starało się o indeks naszej uczelni - mówił rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.
Naukowcy GUMed-u wśród najbardziej wpływowych osób w medycynie Naukowcy GUMed-u wśród najbardziej wpływowych osób w medycynie

22 specjalizacje priorytetowe



Specjalizacji onkologicznych jest kilka, więc każdy zainteresowany tą dziedziną medycyny może wybrać dyscyplinę odpowiednią do swoich predyspozycji i zainteresowań.

- W dziedzinach onkologicznych innowacyjne odkrycia naukowe, która mogą zmienić praktykę kliniczną, pojawiają się z tygodnia na tydzień. Wybierając onkologię kliniczną, radioterapię czy chirurgię onkologiczną, trzeba poświęcić mnóstwo czasu na naukę. W zamian możemy mieć pewność, że monotonia w pracy nigdy nas nie dopadnie - zapewniał doktor Bartłomiej Tomasik, specjalista radioterapii onkologicznej z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (58)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy:

 

Najczęściej czytane