• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Całej pensji i połowy władzy - spotkanie dla pomorskiej młodzieży

Fundacja Feminoteka i grupa społeczna "Metropolitanka" przy Instytucie Kultury Miejskie zaprasza uczniów i uczennice (gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych) na pokaz filmu i dyskusję panelową poświęcone obecnej sytuacji kobiet oraz pionierkom walk o równouprawnienie.

maj 22

środa, godz. 10.00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
maj 29

środa, godz. 18:00 - 21:00

Gdańsk,
bilety 349 zł
Spotkanie odbędzie się 17 września (wtorek) o godz. 11:00 w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk. Wstęp wolny

Zapisy: do 12 września 2013 r. z podaniem liczebności grupy, na adres e-mail: anna.urbanczyk@ikm.gda.pl.Potwierdzenia dotyczące udziału zostaną przesłane do 13 września 2013 r. włącznie.

Już nasze prababki dostrzegały, że nierówności na rynku pracy, nierówne pensje, stereotypy, a nawet wykluczenie kobiet z niektórych zawodów oraz brak dostępu do sprawowania władzy, mają ogromne, negatywne konsekwencje nie tylko dla samych kobiet, choć dla nich przede wszystkim, ale i dla całego społeczeństwa. Jak sytuacja wygląda obecnie? Może nie wszystko jest idealne, jednak sytuacja kobiet znacznie się poprawiła od czasów, gdy kobiety po raz pierwszy upomniały się o swoje prawa. Przygotowane dla młodzieży materiały edukacyjne (książka i film) "Całej pensji i połowy władzy" opowiadają o kobietach, które były pionierkami ruchów emancypacyjnych. Przedstawiają problemy, które dotykają kobiety na rynku pracy m.in. "leaking pipeline" (stały odpływ kobiet ze struktur organizacji biznesowych). "Całej pensji i połowy władzy", to hasło znane ze współczesnych działań ruchu kobiecego.

Udział wezmą:
Agnieszka Sosińska, Fundacja Femionteka - koordynatorka projektu "Całej pensji i połowy władzy".
Anna Urbańczyk, Instytut Kultury Miejskiej - koordynatorka projektów "Metropolitanka" i "Gdańskie Miniatury".
Anna Miler, kulturoznawczyni, politolożka, współtwórczyni projektu "Metropolitanka"
Krzysztof Murawski, Szkoła Podstawowa nr 4 w Gdańsku - nauczyciel, historyk, twórca projektu "Gdańskie Miniatury", edycji "Nie ma historii bez kobiet".

Agnieszka Sosińska - socjolożka, absolwentka Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Działaczka i badaczka społeczna. Napisała pracę magisterską o Kongresie Kobiet Polskich widzianym oczami liderek polskiego feminizmu. Krytyczka literacka, członkini Fundacji "Feminoteka", koordynatorka projektu "Całej pensji i połowy władzy". Współautorka książki oraz filmu, które powstały w ramach tego projektu.

Anna Urbańczyk - koordynatorka projektów społecznych i edukacyjnych w Instytucie Kultury Miejskiej, m.in. "Metropolitanka" (projektu prezentującego dzieje Gdańska przez działania i dokonania kobiet) i "Gdańskie Miniatury" (edukacyjnej gry miejskiej dla dzieci i młodzieży, której edycja w roku szkolnym 2012/2013 była poświęcona ważnym pomorskim kobietom), "Dziewczyńskie historie" (herstorycznego konkursu artystycznego dla pomorskich dzieci
i młodzieży). Animatorka kultury i edukatorka równościowa.

Anna Miler - kulturoznawczyni i politolożka. Jej praca magisterska z politologii nosiła tytuł: "Modele uczestnictwa Polek w życiu publicznym ze szczególnym uwzględnieniem lat osiemdziesiątych XX. wieku". Współtwórczyni projektu "Metropolitanka", w ramach którego stworzyła trasę "Działaczki Solidarności". Jedna z realizatorek projektu "Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej" oraz polsko-egipskiego "Women for Democratic (R)evolution". Współtworzy trójmiejskie kulturalne Stowarzyszenie Arteria. Koordynowała projekt "Sąsiadki-Nachbarinnen", który prezentował twórczość gdańskich i berlińskich artystek i poruszał temat, m.in. znaczenia płci w ich życiu i twórczości.

Krzysztof Murawski - absolwent historii i rosjoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. W kręgu jego zainteresowań znajdują się przemiany kulturowe i społeczne XIX w. oraz historia lokalna. Na co dzień jest nauczycielem historii i wychowawcą w Szkole Podstawowej nr 4 im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Gdańsku. Prowadzi koło historyczne, koło prasowe oraz trenuje szkolną drużynę piłkarską. Podczas zajęć stara się wprowadzać interdyscyplinarne i nowoczesne metody nauczania. Jest współautorem projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży pogłębiających wiedzę o Gdańsku: "Gdańskie Miniatury" i "Sztuka (niby) obca".

Główny realizator projektu: Fundacja Feminoteka.

Pomorski partner projektu: Grupa społeczna "Metropolitanka" przy Instytucie Kultury Miejskiej.
Projekt zrealizowano przy wsparciu firmy Boeing.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to:

 

Najczęściej czytane