• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Cichy Zabójca WZW C

  • Kalendarz
    28 listopada - 8 grudnia 2012, godz. 7:00 - 19:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk Gdynia, Synevo
  • Bilety
    wstęp wolny

Mieszkańcy Gdańska i Gdyni mają możliwość wykonania bezpłatnych badań w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C. Na chętnych czeka 1000 testów anty- HCV dostępnych w punktach pobrań laboratorium Synevo na ul. Rzeczypospolitej 33 w Gdańsku oraz ul. Bema 16 w Gdyni. Akcja realizowana jest w ramach kampanii edukacyjnej "Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu". Badania rozpoczynają się 26 listopada i potrwają do wykorzystania puli testów.

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Gdańska i Gdyni w wieku od 18 do 60 lat, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Pozostała większość nadal pozostaje anonimowa. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie pomorskim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 44 000 mieszkańców, w Gdańsku u 8 700 oraz u 4 700 w Gdyni.

- Zakażenia HCV potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostać w ukryciu. Powodem jest bezobjawowy przebieg zakażenia. Dlatego do udziału w badaniach na obecność wirusa HCV we krwi zachęcamy osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Należą do nich nie tylko osoby, które były wielokrotnie leczone w szpitalu i poddawane skomplikowany zabiegom medycznym. Do zakażenia HCV może dojść także podczas drobnych zabiegów, takich jak zastrzyk, czy pobieranie krwi. Do grupy ryzyka zaliczamy także osoby, które przyjmują obecnie lub w przeszłości narkotyki, miały ryzykowne kontakty seksualne, bez zabezpieczenia prezerwatywą, miały wykonywany zabieg tatuażu lub piercingu, a także korzystały z usług gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich, które nie zawsze zapewniają odpowiednią sterylizację wykorzystywanych narzędzi o podkreśla dr n.med. Krystyna Witczak o Malinowska, konsultant do spraw chorób zakaźnych dla województwa pomorskiego.

- Podstawowym determinantem naszego działania jest troska o zdrowie społeczeństwa poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych. Edukacja i profilaktyka mają fundamentalne znaczenie we wczesnym wykrywaniu chorób. Dlatego nasze działania koncentrują się także wokół wspierania inicjatyw związanych z edukacją w zakresie ochrony zdrowia. Cieszymy się, że mamy szansę uczestniczenia w działaniach realizowanych w ramach kampanii "Cichy zabójca WZW C" o dodaje Marcin Kalęba, przedstawiciel laboratorium Diagnostyka w Gdańsku.

Informacje na temat Wirusowego Zapalenia Wątroby
Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy zapalenia wątroby. Dobrze rozpoznanych jest 5 z nich: A, B, C, D, E. W Polsce najczęściej spotykane są:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (wywołane wirusem HAV o hepatitis A virus) - WZW A;
- wirusowe zapalenie wątroby typu B (wywołane wirusem HBV o hepatitis B virus) - WZW B;
- wirusowe zapalenie wątroby typu C (wywołane wirusem HCV - hepatitis C virus) o WZW C.

Wirus HCV został wykryty w 1989 roku, nazwano go wówczas "non A non B".W przeciwieństwie do typów A i B Wirusowego Zapalenia Wątroby, na WZW typu C nie ma szczepionki profilaktycznej. Brak szczepionki przeciwko WZW typu C i bardzo niski odsetek osób zdiagnozowanych powodują, iż każdego roku liczba nosicieli wirusa HCV zwiększa się, a zagrożenie epidemiologiczne rośnie. W opinii ekspertów, jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest niski poziom wiedzy społeczeństwa na temat WZW C oraz niska wykrywalność zakażenia.

WZW typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata.

o Zakażenia wirusem HCV w 80% przypadków przechodzą w postać przewlekłą, a w konsekwencji prowadzą do marskości i raka wątroby. W Europie aż 60% przypadków nowotworu wątroby jest wywołanych właśnie wirusem HCV o mówi prof. Waldemar Halota, Przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

o Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych, w ciągu 20 lat dojdzie do licznych manifestacji późnych następstw WZW typu C. Wystąpią one u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy. U części pacjentów choroba może prowadzić do raka i marskości wątroby o ostrzega prof. W. Halota.

Więcej informacji na:
www.wzwc.pl,
www.facebook.com/WZWtypuC
ADRESY LABORATORIUM REALIZUJĄCYCH BADANIA:

Punkt Pobrań Synevo
Ul. Rzeczypospolitej 33
Gdańsk
Tel. (58) 559 24 48
Czynny: pn-pt. 700-1900 (pobieranie materiału do 1800)
sb. 800-1400 (pobieranie materiału do 1300)

Punkt Pobrań Synevo
Ul. Bema 16
Gdynia
Tel. (58) 710 02 00
Czynny: pn-pt. 700-1800 (pobieranie materiału do 1700)

Przeczytaj także

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane