• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co czeka 26 gdańskich szkół?

Marzena Klimowicz-Sikorska
23 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego, od dawna działa na rzecz mieszkańców swojej dzielnicy, uczestnicząc w różnych akcjach. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego, od dawna działa na rzecz mieszkańców swojej dzielnicy, uczestnicząc w różnych akcjach.

26 szkół z Gdańska, kiedyś dużych i prężnie działających, dziś pustoszejących, nie zostanie zamkniętych, choć być może taki los czekałby je w przyszłości. Miasto przygotowuje program, który ma takie placówki włączyć w życie dzielnicy i sprawić by to właśnie do nich przeniosło się życie kulturalne i społeczne jej mieszkańców. Zmiany czekają za to szkolnictwo zawodowe.



Czy powinno się ratować szkoły za wszelką cenę?

Niż demograficzny i przenoszenie się młodych małżeństw z dziećmi do nowych dzielnic Gdańska były jednym z powodów zamknięcia sześciu placówek (pierwotnie planowano osiem). Taki los ominie, przynajmniej na razie, 26 szkół, które również borykają się ze spadającą liczbą uczniów. A to z dwóch powodów: po pierwsze w większości są jedynymi szkołami w promieniu 3 km, co ustawowo utrudnia ich likwidację, po drugie, bo miasto chce uruchomić projekt "Od szkoły otwartej do szkoły - lidera wspólnoty lokalnej".

- Właśnie w takich placówkach, w których kiedyś uczyło się po 700-800 uczniów, a dziś jest ich o połowę mniej, jest najwięcej miejsca i zasobów kadrowych do tego, żeby się zmierzyć z nowym projektem - mówi Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska. - Ten projekt ma jednak nie tylko ratować te szkoły.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Placówki miałyby opracować własne projekty działań. Część z nich ma być związana z aktywizacją mieszkańców dzielnicy, w której szkoła się znajduje. I tak np. nauczyciel W-F, któremu do pełnego pensum (czyli 18 godz.) brakuje 8 godz., zamiast dorabiać w innej szkole, mógłby przepracować je w swojej macierzystej, prowadząc zajęcia ruchowe dla seniorów.

- I za te 8 godz. zapłacimy mu z innej puli pieniędzy, już nie z Wydziału Edukacji, ale np. ze środków z Wydziału Polityki Społecznej - mówi Piotr Kowalczuk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Chodzi o to, aby nauczyciel nie biegł do innej szkoły, bo do pensum brakuje mu kilku godzin. Chcemy go zatrzymać w tej jednej szkole, by opiekował się dziećmi, z którymi pracuje, dla których powinien poświęcić cały etat.

Urzędnicy chcą też, by z pomieszczeń szkolnych korzystali chętniej mieszkańcy. - To nic innego jak otwarte zarządzanie szkołą. Ale, póki co, nie mamy doświadczenia na tym polu. To szkoły będą musiały wypracować swoje własne programy - mówi Kamińska. - Cel otwartego zarządzania szkołą jest taki, by stała się ona nie tylko najbliższym miejscem dla dzieci, ale też najbliższą przestrzenią życia społecznego w środowisku, w swojej dzielnicy.

Co na to dyrektorzy? - Współpracujemy z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu, z oliwskim ZOO czy stowarzyszeniem Oliwskie Słoneczko, robimy więc sporo z tego, co jest założeniem dla otwartej szkoły. Ale też zachęcamy mieszkańców, by do nas przychodzili i tak np. wynajmujemy salę na zajęcia jogi. Raz w tygodniu takie zajęcia są prowadzone nieodpłatnie dla seniorów. Takich inicjatyw mamy więcej - wylicza Małgorzata Filipowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23.

Własne inicjatywy, ale też współpracę z firmami prowadzi m.in. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. - W związku z tym projektem planujemy spotkanie z naszymi partnerami czyli m.in. z Lotosem, zakładami mięsnymi Nowak czy spółdzielnią mleczarską Maćkowy. Chcemy wspólnie wypracować jakiś kierunek działań - mówi Barbara Mizerska, dyrektorka tej placówki.

Lista 26 szkół, które biorą udział w programie.(PDF)

Projekt ma na dobre wejść od roku szkolnego 2014/2015. Do tego czasu szkoły same muszą same znaleźć pomysł na siebie. Urzędnicy zapewniają, że placówki dostaną dofinansowanie na niektóre swoje działania. I dodają, że na razie nie ma w planach likwidacji szkół.

- Etap porządkowania sieci edukacyjnej mamy za sobą - mówi Kamińska. - Przed nami porządkowania sieci szkolnictwa zawodowego, które jednak nie będzie polegało na likwidacji szkół, a na układaniu ich branżami. Czeka nas także rozbudowa sieci szkół tam, gdzie są dzieci, a placówek nie ma, czyli w nowych dzielnicach.

Miejsca

Opinie (81) 5 zablokowanych

  • dziwne pomysły UM

    SP 23 zagrożona ????? Kolejna Oliwska sprawa po działce przy parku, płatnych miejscach do parkowania i idiotycznej drogi rowerowej na Wita Stwosza ! Panie Adamowicz - Pan chyba zdaje sobie sprawę że następnych wyborów Pan nie wygra ! I dobrze - jeden człowiek nie może być u władzy tak długo !

    • 11 0

  • 100, 200 czy 300 dzieci to zamało aby działała szkoła

    a szkoła filmowa w gdyni ma co roku 14 uczniów i ma się dobrze!

    • 5 0

  • Co za idiotyczne pytanie -" Co czeka 26 gdańskich szkół ?" ...

    Jak to co czeka ? - zamknięcie albo likwidacja ,tak jak wszystkie inne dziedziny życia ! polska to kraj w likwidacji! , tu się likwiduje wszystko ,a jeżeli chodzi o szkoły to polskie dzieci zasilają progi szkół w Norwegi, Anglii,Irelandii w Stanach , wszędzie tam gdzie powyjeżdżali polacy za chlebem i za chęciom spędzenia normalnego życia !!! .Polska to kraj dla cwaniaków i niereobów którzy ten kraj rozgrabili ,i roztwonili zostawili sobie tylko tyle ile im trzeba ...

    • 9 0

  • Miłe wspomnienia :)

    Kończyłam tę szkołę ładnych parę lat temu(mieściła się jeszcze na ul. Lastadia 2)
    Pozdrowienia dla kierunku technik analityk. Obecna Pani dyrektor uczyła mnie zajęć laboratoryjnych wspaniały człowiek ! serdeczne pozdrowienia dla Pani Mizerskiej , Pani Swarcewicz Pani Tytor i oczywiście Pani Barzowskiej i calego grona Pedagogicznego :)

    • 0 0

  • Lista szkół zagrożonych

    Przeczytajcie ten artykuł "Lista szkół zagrożonych..."

    • 1 0

  • Gdzie jest REJONIZACJA SZKÓŁ w Gdańsku???

    Szkoły powinny być rejonowe i powinno się tej rejonizacji bezwzględnie przestrzegać - wtedy nie byłoby podziału na "gorsze" i "lepsze" szkoły!!! Teraz jest rejonizacja ale wyłącznie teoretycznie - praktycznie to wygląda tak, że rodzic może posłać dziecko do szkoły, która mu się spodoba, bądź która ma wyrobioną już etykietkę "szkoły o wysokim poziomie nauczania"...
    W konsekwencji "lepsze" szkoły mają się dobrze, a pozostałe mają wielki problem z naborem i ilością uczniów... I mamy, co mamy - BŁĘDNE KOŁO...

    • 7 0

  • Lista szkół zagrożonych?

    • 0 0

  • Lista szkół do "zmian"? (1)

    Oto lista szkół , w których "zmiany" mają zostać wprowadzone:

    Szkoła Podstawowa Nr 15 Gdańsk, ul. Smoluchowskiego 13

    Szkoła Podstawowa Nr 21 Gdańsk ul. Na Stoku 43

    Szkoła Podstawowa Nr 23 Gdańsk ul. Opacka 7

    Szkoła Podstawowa Nr 27 Gdańsk ul. Srebrniki10

    Szkoła Podstawowa Nr 40 Gdańsk ul. Stroma 19

    Szkoła Podstawowa Nr 45 Gdańsk ul. Matki Polki 3a

    Szkoła Podstawowa Nr 46 Gdańsk ul. Arkońska 17

    Szkoła Podstawowa Nr 49 Gdańsk ul. Legionów 11

    Szkoła Podstawowa Nr 60 Gdańsk ul. Chłopska 64

    Szkoła Podstawowa Nr 62Gdańsk ul. Kępna 38

    Szkoła Podstawowa Nr 65Gdańsk ul. Śluza 6

    Szkoła Podstawowa Nr 69 Gdańsk ul. Zielony Trójką t 1

    Szkoła Podstawowa Nr 82 Gdańsk ul. Radarowa 26

    Szkoła Podstawowa Nr 83 Gdańsk ul. Stokłosy 1

    Gimnazjum Nr 1Gdańsk ul. Wilka Krzyżanowskiego 6

    Gimnazjum Nr 9 Gdańsk ul. Śluza 3

    Gimnazjum Nr 10 Gdańsk ul. Gościnna 17

    Gimnazjum Nr 11 Gdańsk ul. Kłosowa 3

    Gimnazjum Nr 12 Gdańsk ul. Wrzeszczańska 29

    Gimnazjum Nr 19 Gdańsk ul. Jagiellońska 5

    Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego Nr 1(Przedszkole Nr 61, Szkoła Podstawowa Nr 680) Gdańsk ul. Tęczowa 6

    Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 25(Szkoła Podstawowa Nr 88, Gimnazjum Nr 32) Gdańsk ul. Boguckiego 44

    Ogólnokształcące Szkoły Sportowe - (XXI Sportowe Liceum Ogólnokształcące, SMS Nr 2) Gdańsk ul. Kołobrzeska 77

    Zespół Szkół Przemysł u Spożywczego i Chemicznego, Gdańsk ul. Smoleńska 6/8

    • 0 3

    • Dziwny wykaz

      Większość z tych szkół to placówki o najniższych kosztach funkcjonowania...

      • 1 0

  • ZAMKNIJCIE TEN BUDYNIOWY ECS!!!!!!

    zlikwidować ECS a znajda się pieniądze na szkoły.
    PREEEECZ Z BUDYNIEEEEEEM!!!!!!

    • 7 0

  • żeby było więcej debili

    Odnoszę wrażenie,że nasz rząd dąży do likwidacji starszych osób (celoawa eutanazja pod przykrywką trudności NFZ ) oraz wychowanie młodego pokolenia aby umiało się podpisać i policzyć góra do stu.Hołdowanie idiotycznemu EURO przypomia amok w jakim jest cała rządąca ekipa z Tuskiem na czele.Czyż nie jest idiotyzmem kopanie w krowi pęcherz przez 90 minut a może i więcej przez kilkunastu zidiociałych zawodników.Patrząc na twarze piłkarzy trudno by biła z nich inteligencja wyniesiona z ciągle naprawianego szkolnictwa.Zresztą co tu dużo gadać -będzie jak za cara ciemny naród da się zawsze wyrolować przez cwaniaków jakimi są nasi pseudo politycy.

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Larwa żaby trawnej to:

 

Najczęściej czytane